Аутор тема: Skotna kuja  (Прочитано 35098 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #45 : 20. 01. 2013. у 10.51 »
Обоје су бели, само им је длака другачија, од јагњета се може добити вуна, од јарета se dobija кострет. Од коже једног прави се ћурак, од другог не, једно има рогове, друго нема. Овца јагњи једно, коза јари двоје. А и на укус се разликују :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #46 : 20. 01. 2013. у 10.57 »
Ја се слажем једино ако додам ово „једини“ у Радетов исказ:

Нема говора да се некоме смејем, само сам указао да Београд не може бити једини носилац стандардизације језика.


Niti je Beograd jedini, niti je glavni nosilac standardizacije, i to niko nije tvrdio, kao metropola, u koju se sliva narod iz svih krajeva, svakako ne može biti glavni nosilac standardizacije, ali gradski govor, uopšteno gledano, da. Da samo napomenem, ovde govorimo o leksici.

PS: Inače, ne znam čemu tolika povika na Beograd i toliki strah da se on ne proglasi nosiocem nečega, mada, da budem iskrena, nismo jedini koji imaju taj sukob glavni grad-ostatak države. Toga ima, nažalost, u skoro svakoj državi. Ja to nikad neću razumeti.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #47 : 20. 01. 2013. у 11.00 »
Обрати пажњу да нисам рекао да је село стандард, говорио сам о Београду као ЈЕДИНОМ стандарду, како ме поправи БП. Немогуће је да у мањем месту, каквих је по Србији тушта и тма, неко не зна речи о којима дискутујемо. Дакле, који је град извор стандардног говора, Београд или Крушевац, Неготин или Зрењанин? Смета ми кад се без неког ближег објашњења каже "градски говор је извор стандарда" (с чим се иначе слажем), јер некако испливава да је тај град - Београд. Могуће је да је то само у мојој глави, у којем се случају извињавам свима, али тако ми некако личи. И не би ми то толико сметало да се нисам много ципела поцепао путујући по Србији и да нисам видео шта је Београд урадио Србији, а нарочито Војводини. При томе живим у том Београду…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #48 : 20. 01. 2013. у 11.01 »
A ja(g)nje/jare, što nismo smislili nešto što se još manje razlikuje…  :P
Kuku, vuče, pa to je opšta kultura! :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #49 : 20. 01. 2013. у 11.03 »
Обрати пажњу да нисам рекао да је село стандард, говорио сам о Београду као ЈЕДИНОМ стандарду, како ме поправи БП. Немогуће је да у мањем месту, каквих је по Србији тушта и тма, неко не зна речи о којима дискутујемо. Дакле, који је град извор стандардног говора, Београд или Крушевац, Неготин или Зрењанин? Смета ми кад се без неког ближег објашњења каже "градски говор је извор стандарда" (с чим се иначе слажем), јер некако испливава да је тај град - Београд. Могуће је да је то само у мојој глави, у којем се случају извињавам свима, али тако ми некако личи. И не би ми то толико сметало да се нисам много ципела поцепао путујући по Србији и да нисам видео шта је Београд урадио Србији, а нарочито Војводини. При томе живим у том Београду…
Ali, niko nikad nije ni tvrdio da je Beograd JEDINI standard! Pa postoji još neki grad i još neka gradska sredina u Srbiji osim Beograda? Šta bi s Novim Sadom, Valjevom, Čačkom, Kragujevcem, Kraljevom? Pa zar ti misliš da neko ko se rodio i odrastao u NS ili Valjevu i nema rođake na selu, zaista zna kako se kaže za trudnu kravu ili svinju?
« Последња измена: 20. 01. 2013. у 11.07 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #50 : 20. 01. 2013. у 11.03 »
Цитат
Смета ми кад се без неког ближег објашњења каже "градски говор је извор стандарда" (с чим се иначе слажем), јер некако испливава да је тај град - Београд.

To da isplivava, jeste neki tvoj problem, jet samo izgleda ti i Zoran podrazumevate pod rečju "grad" isključivo Beograd. Aj molim te, nađi bilo čiji post u kom tebi liči da se govori da je grad=Beograd. Pa Joe ti isto govori, a čovek nije iz Beograda, plus je najstručniji od svih nas u oblasti jezika.

Da budem iskrena, pošto imamo neke prijatelje iz Valjeva koji su rođeni i odraslii u tom gradu, čak je gospođa bila spiker na radio Valjevu do penzionisanja, uvek sam mislila da je standard srpskog jezika, a posebno akcenta u Valjevu, a nikako u Beogradu. Eventualno njihov sin može znati te reči, ali to je zato što je čovek veterinar i oslužuje okolna sela, a ne zato što mu je to došlo s obrazovanjem.
« Последња измена: 20. 01. 2013. у 11.12 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #51 : 20. 01. 2013. у 11.38 »
Цитат
…a ne zato što mu je to došlo s obrazovanjem.
Извините за мали офф, сетио сам се реплике професора Косте Вујића о образовању, из оне расправе са директором Козарцем, па сам узео књигу и преписујем:
"За мене је образовање кад ђаци све науче и забораве све што су научили, па оно што им остане, то је образовање"

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #52 : 20. 01. 2013. у 12.05 »
Pa zar ti misliš da neko ko se rodio i odrastao u NS ili Valjevu i nema rođake na selu, zaista zna kako se kaže za trudnu kravu ili svinju?
Zaista nije neophodno ni da neko živi na selu niti da ikad vidi ijednu domaću životinju kako bi znao za pominjane izraze. Ko voli da čita, verovatno je u nekoj knjizi naleteo i na steonu kravu, i na mačku koja se maci, kerušu koja se oštenila itd. Ko nije načitan, ne može ni znati mnogo reči koje se ne koriste u njegovoj struci ili okolini, svejedno je jesu li u pitanju steone krave, šamani, kozaci, sarkofazi, harpije ili vrbaci. Naravno, drugo je pitanje ko šta uopšte čita – postoji mogućnost da neko godinama ne naleti ni na jednu knjigu čija se radnja odvija na selu, premda to znači da je propustio mnogo važnih pisaca iz doba realizma, ali ako se govori o standardnoj leksici jednog jezika, svakako se moraju uzeti u obzir i bitna književna dela stvarana na tom jeziku, a ne samo savremeni govorni jezik, bio on seoski ili gradski. Zato niko i ne sastavlja rečnike na osnovu broja reči koje lično zna, nego i na osnovu primera zabeleženih u knjigama, jer nekom je slaba tačka razmnožavanje domaćih životinja, nekom delovi ljudskog tela, neko neće znati kuvarsku  terminologiju dok ne počne i sam da se zanima za kuvanje, ali svejedno je sve to deo standardnog jezika, koji je leksički neuporedivo širi od ma čijeg svakodnevnog govora, bez obzira na to odakle je govornik.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #53 : 20. 01. 2013. у 12.28 »
Drugim rečima, Dacko, svi mi ovde koji ne znamo šta znače ti izrazi, nismo načitani…. :D Zanimljivo.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #54 : 20. 01. 2013. у 12.47 »
Zaista nije neophodno ni da neko živi na selu niti da ikad vidi ijednu domaću životinju kako bi znao za pominjane izraze. Ko voli da čita, verovatno je u nekoj knjizi naleteo i na steonu kravu, i na mačku koja se maci, kerušu koja se oštenila itd. Ko nije načitan, ne može ni znati mnogo reči koje se ne koriste u njegovoj struci ili okolini, svejedno je jesu li u pitanju steone krave, šamani, kozaci, sarkofazi, harpije ili vrbaci.

Не знам колико ово има везе са (не)начитаношћу. Ево, ја знам за те изразе у вези са стоком и домаћим животињама, али се не сећам да сам их игде прочитао. Чуо сам их од бабе и деде, јер је у време њиховог детињства било сасвим обично да варошка домаћинства имају свиње, краве и коње. У време мог детињства, то је спало само на псе, мачке и живину.

Од њих сам научио разлику између бика и вола, између јагњета и жиљежета, између телета и јуна. Исто као и да је младунче јелена теле, а не лане. Заиста не знам да је у иједној доступној литератури било осврта на све те појмове.


Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #55 : 20. 01. 2013. у 12.50 »
Medijski jezik nije jedina forma standardnog jezika, ali hajde da kažemo ovako: Situacija 1. Treba za televiziju da govorite o skotnoj keruši koja je vezana za banderu i ostavljena tako u nekoj pustinji i na hladnoći. Da li biste koristili reč skotna ili SUŠTENA? Situacija 2. Treba za televiziju da govorite o parenju svinja. Da li biste koristili reč parenje ili BUKARENJE? Itd.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #56 : 20. 01. 2013. у 13.02 »
Моји баба и деда су у говору увек правили разлику. За мачку су говорили да се коти, за кују да се штени, за краву да се тели, за крмачу да се праси. Одатле и различити изрази за трудноћу: мачка је скотна, куја је суштена, крмача је супрасна, крава је стеона.

Морам да се исправим, сад се сетих од овог силног помињања „смацног“: говорили су да се мачка маци, а да је сумацна.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #57 : 20. 01. 2013. у 13.06 »
I šta je tu standardno, smacna ili sumacna, sprasna ili suprasna? Ili može i ovako i onako, može sve dok Beograđani ne razumeju? :)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #58 : 20. 01. 2013. у 13.09 »
Medijski jezik nije jedina forma standardnog jezika, ali hajde da kažemo ovako: Situacija 1. Treba za televiziju da govorite o skotnoj keruši koja je vezana za banderu i ostavljena tako u nekoj pustinji i na hladnoći. Da li biste koristili reč skotna ili SUŠTENA? Situacija 2. Treba za televiziju da govorite o parenju svinja. Da li biste koristili reč parenje ili BUKARENJE? Itd.

Добро, телевизија, упрошћени говор и брзина преноса информације су нешто друго. Ту се неће прецизирати било која ужа терминологија да је у питању.

Али… Ако се ради о новинском чланку, а задатак пуног новинског чланка није само да пренесе брзу информацију у што мање речи, већ да има и општеобразовну улогу, због чега не би користио мање познате речи, наравно ако се ради о стандардним речима, јер ту бар има простора за објашњење? Зар не?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #59 : 20. 01. 2013. у 13.10 »
Pa sve i da jesam pročitala negde "steona krava", čisto sumnjam da bih zapamtila, ukoliko ne bih došla u različite situacije da mi se ta reč ponovi, i da ja moram da je upotrebim. Tako se uče reči u stranom jeziku. Što bi bilo drugačije u maternjem? Naići negde jednom na jednu reč nije dovoljno i naučiti je. Potrebno je da se čuje više puta u različitim situacijama, i da se koristi. A samo pukim čitanjem srpskih realista  teško da se mogu i zapamtiti, a kamoli naučiti i usvojiti te reči…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: