Аутор тема: Sretan Božić  (Прочитано 11173 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #15 : 30. 12. 2012. у 00.05 »
Dobro, sve su tradicije izmišljene u nekom trenutku. Ono što meni smeta je što je to nadmetanje i prikazivanje u suprotnosti sa hrišćanstvom, ako ga ja imalo razumem. Hrišćanstvo nije religija snažnih i nadmoćnih, a ovim ispada da je tako, hrišćanstvo je religija slabih i poniženih, čak jedino kao takvo i ima neku vrednost u odnosu na druge religije…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #16 : 30. 12. 2012. у 09.26 »
Ne smeta meni izmišljanje tradicije kao takve, niti mi smeta da neko nakon 30-50 godina života odjednom postane religiozan, nego šta sve to sa sobom nosi i naravno, podrazumeva. Meni smeta to što neko ko do skora nije znao maltene ni ko je bio Isus, odjednom krene da svima soli pamet o moralnosti i o tome šta smem šta ne smem da radim, šta me čini dobrom ženom, osobom i sl. šta ne, i to sve prema njegovom tumačenju religije čiji je član postao pre pet minuta i o kojoj gotovo ništa ne zna —  slavi slavu iako sigurno nema pojma ko je bio svetac koga slavi niti zašto je postao svetac, govori šta bi Isus mislio o onom što ja radim a do juče nije znao ni ko je bio Isus, ni šta mu se konkretno desilo, a o sadržaju Biblije da i ne govorim (odogvorno tvrdim da poznjem bolje sadržaj Biblije od 80% "vernika" u Srbiji). Po meni, to instant verovanje je lažno i pre svega opasno, jer ti ljudi zapravo uopšte ne razumeju učenje koje je širio Isus. No, pošto su na to učenje namerno i sami popovi zaboravili, onda verovatno to i nije važno. Malo iskrenih vernika ima, svet je pun lažnih moralista koji bi nekom da komanduju i da sude o nečemu o čemu pojma nemaju.

Što se krsta i tradicije tiče… Pa ne znam. Ide pomalo u istom pravcu. Lično me strahovito zabrinjava taj galopirajući porast kvazivernika i kvazireligioznosti u Srbiji (koje sam već opisala u prethodnom postu). A uvoz ovakvih običaja je direktna posledica toga (čisto sumnjam da su oni koji su uvozili ovaj običaj imali na umu Bugarsku (ili bilo koju drugu zemlju gde se ovaj običaj održava), već naravno, "maaaaajku Rusiju", jer zna se, "nas i braće Rusa 300 miliona"… [ccc]
 
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #17 : 30. 12. 2012. у 11.14 »
http://www.danubeogradu.rs/plivanje-za-bogojavljenski-krst/
Сећам се вести на Б92. Мени је то бескоментарно. А као шлаг на торту: Najmlađi učesnik koji je plivao do krsta po zaleđenoj reci Vlasini je Kristijan Pešić, koji ima šest godina. [ccc] Неко написа у коментару: Moj prijatelj iz Brazila, mrtav ozbiljan me je pitao: "Is this Serbian gay pride?". Da, da. :D

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #18 : 30. 12. 2012. у 11.17 »
Потписујем све ово што је Бруни написала. Људи нису напрасно постали религиозни зато што је наука дошла до сазнања да Бог ипак постоји, него зато што су се  прилике у друштву промениле и што је то сад, да се изразим модерним изразом, политички коректно. Већ смо негде говорили о томе да се у Србији за сваки човеков поступак тражи политичка позадина. Рецимо, чик да се не венчаш у цркви. Да не ожениш сина (удаш ћерку) у цркви. Одмах би те прогласили за комунисту старог кова, присталицу злогласног режима деведесетих и све тако. Људима је овако лакше.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #19 : 30. 12. 2012. у 18.40 »
Не бих рекао. Ја се, као неко ко својим животом оживљава изумрле породичне обичаје и традицију, управо срећем погледима испод ока.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #20 : 30. 12. 2012. у 21.31 »
Meni se čini da u Srbiji već duže vreme postoje u stvari dve Srbije. Zapravo, tri. Dve koje idu u ekstremne krajeve, i jedna u sredini na koju obe ove ekstremne gledaju ispod oka i koja je zapravo najugroženija, iako po mom mišljenju jedina koja ide nekim dobrim putem. O tome smo već više puta pričali, pogotovu kad je u pitanju korišćenje ćirilice i latinice…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Миланче

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 320
  • Родно место: Петроварадин
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #21 : 7. 01. 2013. у 12.17 »
Мир Божји, Христос се роди.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sretan Božić
« Одговор #22 : 19. 01. 2013. у 16.11 »

Цитат
У традиционалном Богојављенском пливању на Дунаву у Земуну, ватерполо тренер Жарко Николић први је стигао до часног крста.
Свака част свима.  [pljes]

Тагови: