Аутор тема: Po kom pravopisu predavati u školama?  (Прочитано 6126 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Po kom pravopisu predavati u školama?
« : 16. 04. 2011. у 20.19 »
Emisija je u vezi sa pismenošću, ali obratite pažnju pred kraj kada profesorka objačnjava da je i ona u nedomici po kom pravopisu da predaje u školi. Ne znam da li se nešto u medjuvremenu promenilo, ali izgleda da se za prijemne ispite i dalje koristi pravopis iz 1993.

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/%D0%A0%D0%A2%D0%A1+1/873800/%D0%9F%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BC%D0%BE+%D0%BB%D0%B8+%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE?.html

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #1 : 17. 04. 2011. у 15.56 »
Штета што ове емисије не потрају мало дуже, тек су се захуктали о писмености (ова Ћећезова се, чини ми се, мало уплашила Брборића :)).

Ја сам разумео да је Министарство послало допис да се на такмичењу примењује П93, а у гимназији би се на часовима ваљда требао примењивати П10.

П. с. Волео бих једну подужу расправу о акцентима.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #2 : 17. 04. 2011. у 16.18 »
На ТВ-у? [lol] Специјални гост: Милка Цанић.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #3 : 17. 04. 2011. у 16.30 »
На ТВ-у, да. :) Дајем десну руку да би поједини покушали да протуре београдски новоговор. И од ово троје се, поготову од Ћећез, наслушах бѐоградских акцената. Милка Цанић — нека хвала.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #4 : 17. 04. 2011. у 16.44 »
П. с. Волео бих једну подужу расправу о акцентима.

Ја сам по питању акцената врло толерантан. Живим већ скоро четрдесет година у крају који има специфичан акценат, који је овде сасвим нормалан. Кад би неко рекао да је из МЕдвеђе, а не из МедвЕђе, мислили би за се зеза, или да је студенткиња која би да што пре заборави одакле је. Такав акценат би овде стварно неприродно звучао.
Мислим да је сасвим нормално да неко говори акцентом краја у коме је рођен и одрастао. Чим покуша да то сакрије, испада смешан. Зато и нисам за прописивање "правилног" акцента.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #5 : 17. 04. 2011. у 16.47 »
 [lol] Питам се који је Правопис примењивала моја професорка.  [lol] Отишла сам чак и на такмичење ко изгубљена овца без свог стада које ми бежи милион светлосних година.  [ne]

Но, зашто да се у гимназијама учи по најновијем Правопису, а на такмичењу стари? Не разумем.

Разумем да је рецимо зезнуто да је неко кренуо у гимназију 2008. и учио је две године по старом и сада треба променити нека правила током две године, а он сада треба учити по новом Правопису, али ће онда морати за 3. разред гимн. за такмичење да учи по старом Правопису а  за школу ће учити по новом Правопису?
Колике су шансе да се дете не упетља и побрка све?
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #6 : 17. 04. 2011. у 17.17 »
Ја сам за то да се од нове школске године, 2011/12, лепо крене с новим правописом у школи. А остали га могу већ и сад примењивати (тако ја чиним).

Зоране, никако нисте у праву за акценте. Један акценатски систем свакако мора бити стандардан; као што је стандардна једна фонетика, морфологија, синтакса… А Вук–Даничићев је дуго био најраспрострањенији на с.-х. језичком подручју и имао је великог смисла. Сад је, истина, на апаратима. Али на апаратима је и огроман део свих осталих система, па то не значи да треба говорити „по правилима бабе Смиљане”. Наравно, најбитније је имати у виду да се стандардни језик не користи увек. У разговору са суграђанима, наравно, користиће се дијалекат, а још оправданије у фамилијарним приликама. У разним друштвеним групама користиће се социолекат (ту и жаргон) и то је потпуно природно. Али кад се стане пред камере, кад се узме перо у руке, друга је ствар.
(Ја сам, Зоране, у истом говорном типу као и ви — косовско-ресавском, само нешто северније. Овде је релативно установљено, неписаним правилима, да се у званичним приликама користи (побеограђени) стандардни акценат, а не дијалекатски, мада има изузетака.)

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #7 : 17. 04. 2011. у 17.29 »
Да ли бисмо могли да кажемо да је један акценатски систем стандардан, али не нужно и једини правилан?
Појам "београдски акценат" ми је нешто споран.
Као и појам "Београђанин". Дошао јуче из…, скунаторио некакву кућицу у предграђу Сремчице и сад је Београђанин.
« Последња измена: 17. 04. 2011. у 17.34 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #8 : 17. 04. 2011. у 17.42 »
Реч правилан једино има смисла ако објашњава однос стандардног/књижевног језика и осталих варијетета који сачињавају систем једног језика у целини. И у том смислу, стандардно је оно што је „правилно”.

На В. смо на више страна писали о београдском акценту и сложили се око неких основних особина које му приписујемо. Нигде нисам рекао да је то јединствен и једнозначан појам. (Да не буде сумње, београдски акценат није правилан, али је у једној мери, по новоштокавским преношењима, ближи стандарду него што је то косовско-ресавски говор, на пример.)

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #9 : 18. 04. 2011. у 15.34 »
Ja sam napokon položila dijalektologiju, i moram da priznam da mi ni sada nije najjasnije koji to govorni tip spada u osnovicu knjiženvnog jezika! Razumem da su to istočnohercegovački i šumadijsko-vojvođanski, ali kad pročešljam pojedinačne govore ovih tipova, nijedan mi ne deluje kao da je pravi, književni. Svaki od njih ima neke karakteristike koje se nikako ne čuju u književnom jeziku, mada, gde ga realno i čujemo…  [neznam]

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #10 : 18. 04. 2011. у 15.53 »
Па ти типови су само основица. И сам је Вук причао о томе како се даље језик надграђује (почев од примања апстрактне лексике и развијања синтаксе). А од 19. в. наовамо и те како се надградио!

Ако студираш српски, не брини се, све ћеш то детаљно радити на норми.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #11 : 18. 04. 2011. у 17.50 »
Da, studiram srpski, i što sam duže tamo, čini mi se da sve manje i manje znam.  [kuku]
No, dobro, imam ja da učim i učim…  [thumbsup]

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Po kom pravopisu predavati u školama?
« Одговор #12 : 20. 04. 2011. у 17.15 »
Ја сам за то да се од нове школске године, 2011/12, лепо крене с новим правописом у школи. А остали га могу већ и сад примењивати (тако ја чиним).

Slažem se sa ovim.  :car:


"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Тагови: