Аутор тема: Црква светог Марка  (Прочитано 47623 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Црква светог Марка
« : 24. 03. 2012. у 17.53 »
Како је правилно написати назив цркве: Црква светог Марка или црква Светог Марка или опет Црква Светог Марка. Ја се сећам да сам учио прву комбинацију, али ми је из поузданих извора наговештено да је у питању друго или треће.  [bonk]

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг: Црква светог Марка
« Одговор #1 : 24. 03. 2012. у 17.53 »
Молим неког да наведе правила око именовања сакралних објеката (и друге аналогне случајеве) како би ми олакшали ову збуњујућу ситуацију.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг: Црква светог Марка
« Одговор #2 : 24. 03. 2012. у 18.13 »
Имена цркава и сл. по П10 пишу се великим словом. Такође се и имена светитеља тако пишу.

Дакле, Црква Светог Марка.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Црква светог Марка
« Одговор #3 : 24. 03. 2012. у 18.19 »
…kao što je davno utvrđeno:

И Свети Сава и Црква Светог Марка и Храм Светог Саве.

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг: Црква светог Марка
« Одговор #4 : 24. 03. 2012. у 18.56 »
Хвала на разјашњењу. Ја сам погрешно веровао да је то слично улицама (Косовска улица, Улица кнеза Михаила?).

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг: Црква светог Марка
« Одговор #5 : 24. 03. 2012. у 19.32 »
Pa i jeste slično: Almaška crkva. Ono gde se norma kolebala je tretman prideva sveti. Po poslednjem pravopisu, on se sad u imenima svetitelja piše velikim slovom, jer je praktično sastavni deo njihovog imena. Uporedi Deda Mraz, Mahatma Gandi.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #6 : 15. 08. 2012. у 07.37 »
Da li po modelu Crkva Svetog Đorđa i Hram Svetog Save pišete i Manastir Svetog Stefana i Opatija Svete Klare? Meni je takvo pisanje logično zbog genitiva u sklopu naziva (kao Ulica vladike Danila), ali u Pravopisu nisu pomenuli manastire i vidim da ih u novinama i dalje pretežno pišu malim slovom (kao manastir Svetog Nikole).

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #7 : 15. 08. 2012. у 07.54 »
Prema Pravopisu iz 2010. reč sveti se piše velikim početnim slovom, bez obzira da li se piše uz imena svetitelja ili crkava (ranije se pisalo Sveti samo uz imena svetitelja, a s malim slovom uz nazive crkava). Novi Pravopis nas oslobađa ranijih nedoumica, čini mi se.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #8 : 15. 08. 2012. у 08.03 »
Ne, ranije se pisalo Sveti samo uz imena praznika, ali su onda, u manjim izdanjima P 93, dodali i likove iz pripovijetki te dopustili veliko slovo i za svece, da bi u P 10 digli ruke od svega i propisali samo veliko slovo.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #9 : 15. 08. 2012. у 09.10 »
Људи, питање није било за велико С, него М.

Правопис не помиње експлицитно. Ако само име манастира не подразумева ову реч (Ђурђеви ступови, Жича, Пећка патријаршија, Манасија…), писаће се малим словом испред, а ако је конструкција манастир + генитивна синтагма, онда бих писао великим: Манастир Светог Стефана, Опатија Свете Кларе (ако већ није уобичајено да се та места зову само Свети Стефан, Света Клара).

Наглашавање „Манастир Морача (име места)“ у П10 сведочи у прилог овоме.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #10 : 15. 08. 2012. у 09.28 »
Drugim rečima, crkva/manastir/opatija/samostan tretiramo isto kao ulica/bulevar/avenija/prolaz. I potencijalni problem se jedino javlja kod sklopova koji se sastoje iz te reči i imeničke sintagme, kao što su Manastir Morača, Ulica Bele njive, (pa i Grad Beograd, Distrikt Brčko), gde nije uvek jasno da li je prva reč sastavni deo imena ili samo atributiv.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #11 : 15. 08. 2012. у 09.44 »
Град Београд је званични назив јединице. Уз Морача, мислим, не иде велико манастир ако није реч о топониму.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #12 : 15. 08. 2012. у 11.10 »
Nisam znao da je Manastir Morača ime sela pored istoimenog manastira. Takva sela (nastala uz manastir, obično na njegovom imanju) drugde obično nazivaju Prnjavorima.


Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #13 : 15. 08. 2012. у 12.56 »

Град Београд је званични назив јединице. Уз Морача, мислим, не иде велико манастир ако није реч о топониму.
Hvala lepo za prethodnu potvrdu o nazivu s genitivnom sintagmom, a slažem se i s ovim -
svakako bih uvek pisala malim slovom odrednicu uz naziv u nominativu, kao manastir Hilandar, katedrala Notr Dam, crkva Ružica.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Црква светог Марка
« Одговор #14 : 15. 08. 2012. у 19.09 »
Ja pravim ovako razliku: manastir Morača, ali Manastir Bogorodice Ljeviške — tako i Crkva Svetog Marka. Da je samo Sveti Marko, onda bi valjda bilo crkva Sveti Marko. I da, veliko slovo S u imenima crkava uvedeno je ovim novim P10. Prema P93 pisali smo malo S kao titula, osim ako se to Sveti nije smatralo delom imena.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: