Аутор тема: ЕНГ.: one size fits all  (Прочитано 9361 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
ЕНГ.: one size fits all
« : 30. 07. 2014. у 14.28 »
Имамо ли неки одговарајући идиом за овај енглески? Он се користи и у позитивном и у негативном смислу, па ми треба неки неутралан наш израз ако га има. Пада ли иком ишта на памет?

Ако неко не зна значење: http://encyclopedia.thefreedictionary.com/one+size+fits+all.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #1 : 30. 07. 2014. у 16.05 »
Пасент, пасује сваком, таман? (Као дупе на ношу.  :blush:)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #2 : 30. 07. 2014. у 16.35 »
Када је гардероба/обућа у питању, за тај идиом се код нас често користи „универзална величина“. Сад, не знам да ли одговара контексту?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #3 : 30. 07. 2014. у 21.16 »
Koliko vidim, ima gomila raznih situacija kad se može koristiti, tako da mislim da ne postoji jedasn univerzalan prevod, nego da zavisi od konteksta. Kao što BP reče, za odeću se može reći univerzalna veličina (na španskom je to jedinstvena veličina - talla unica), ako je kao nešto što mogu nositi i žene i muškarci, valjda opet to je nešto univerzalno (u rečniku daje primer ručnog sata koji mogu nositi i žene i muškarci, dakle, univerzalna upotreba). Ova negativna značenja ne razumem baš najbolje, zapravo, ne razumem što bi bila negativna. Zapravo, koliko ja razumem, to što stoji pod negativna značenja zapravo je potpuno suprotno custom-made znači "po meri", i prvi primer za odeću je upravo to: odeća sašivena po meri, dakle nikako ne može biti one-size. Možda bi trebalo da daš kontekst, ili rečenicu, pa da vidimo kako bi bilo najvbolje u tom konkretnom slučaju.

EDIT: Sad se setih, kad nešto mogu da nose i muški i ženski, to se u moje vreme govorilo uniseks. Taj sat, ogrlica, narukvica, pantalone, majica, košulja … je uniseks. Mogu ga/je nositi i muškarci i žene.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #4 : 31. 07. 2014. у 09.25 »
Када је гардероба/обућа у питању, за тај идиом се код нас често користи „универзална величина“. Сад, не знам да ли одговара контексту?
Због овога (са линка): Many customers prefer to have custom-tailored clothing  ми се чини да је овде у питању оно што би се могло назвати конфекцијска величина.  Одело које није прављено по мери,  custom-tailored, него за све људе који носе тај број.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #5 : 31. 07. 2014. у 09.41 »
Не, постоји низ конфекцијских величина, неко носи ципеле 42, а неко 44 и оба броја су конфекцијске величине. One-size-fits-all тиче се предмета које сви могу да обуку независно од личних габарита. На пример, ако се сећате оног комада женске одеће који се зове "топ", ту нема ознаке величине јер се може растегнути охо-хо. Или, ако улазите у стерилан простор онда морате да на ноге навучете заштитне навлаке. Ту постоји само једна величина, а ластиш помаже да се то прилагоди баш вашим ципелама.

Унисекс с овим нема везе, нешто може бити унисекс, а да при томе постоји низ величина.

Негативно значење овога термина уочљиво је увек када неко покушава да једним решењем обухвати ствари за које је очигледно да морају да се другачије третирају, јер тада увек постоји нека принуда.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #6 : 31. 07. 2014. у 11.46 »
The term "one size fits all" has been used as a common, cliche phrase for over 5 decades. It was already a popular term, in 1975, when Frank Zappa recorded the album One Size Fits All.
Како је преведен наслов овог албума?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Re: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #7 : 31. 07. 2014. у 13.42 »
Ja rekoh da nema jednog prevoda nego vise u zavisnosti od značenja. Ako je nešto za muskarce I za žene onda je uniseks I nema veze s veličinama.  Pogledati link ka recniku.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #8 : 31. 07. 2014. у 14.31 »
Pardon, prethodnu poruku sam pisala preko telefona na brzinu jer sam bila u nekom redu i čekala da me prozovu svaki momenat, tako da sad vidim da je skroz bez veze. Da objasnim malo bolje:

Унисекс с овим нема везе, нешто може бити унисекс, а да при томе постоји низ величина.
Dakle, Ne slažem se, i objasnila sam u svom prvom postu. Gledajući rečnik ka kom je Šomi dao link, između ostalih značenja koja uključuju veličinu, stoji i ovo:

Цитат
  • A neck chain could be designed to be worn by men or women.
Dakle, u ovom značenju se ne radi o veličini, nego o nameni prema polu, nešto nose samo muškarci, nešto nose samo žene, a nešto mogu da nose i jedni i drugi, dakle, uniseks.

Baš sam zato i rekla da se ne može dati jedan jedini prevod bez konteksta, jer prema englesko-engleskom rečniku, taj izraz u zavisnosti od konteksta u srpskom se kaže na ovaj ili onaj način, tj. ne može se u svim prilikama koristiti jedan, univerzalan prevod (one-size-all translation :P )…
Stoga, da ponovim, najbolje bi bilo da Šomi da kontekst, pa onda u zavisnosti od toga da vidimo da li se radi o veličinama ili nečem drugom.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #9 : 31. 07. 2014. у 17.23 »
Једини одевни предмет кога сам могао да се сетим а да пасује и мршавим и дебелим, и мушкарцима и женама, је пелерина за против кише.
Бруни је у праву кад каже: Stoga, da ponovim, najbolje bi bilo da Šomi da kontekst, pa onda u zavisnosti od toga da vidimo da li se radi o veličinama ili nečem drugom.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #10 : 31. 07. 2014. у 19.53 »
Pa danas vala ima dosta uniseks stvari — ima pantalona koje mogu da nose oba pola, majice, košulje… ručni satovi… Iako su npr. klasično manji satovi za žene a veći za muškarce, veće satove dosta nose i žene. Kaiševi, patike, i dosta druge obuće — npr. kaubojske čizme nose i jedni i drugi. Sve su to stvari koje jesu uniseks ali imaju veličine, što bi se uklopilo u tu definiciju koju daje The Free Dictionary.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #11 : 4. 08. 2014. у 22.34 »
Није то унисекс, Бруни. Овде се size односи баш на конф. величину; унисекс значи да је одећа за оба пола, без обзира на конф. број. Мислио сам на пренсено значење овог енгл. израза, рачунао сам да је јасно кад сам затражио одговарајући домаћи идиом. Биће да га ипак нема, него се морамо довијати према контексту.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Re: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #12 : 4. 08. 2014. у 23.09 »
Prema značenjima u rečniku može biti I uniseks. Priznajem da ni mwni to ne zvuči najbolje ali da nije tako ne bo stajalo u rečniku.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #13 : 4. 08. 2014. у 23.15 »
Није то унисекс, Бруни. Овде се size односи баш на конф. величину…
И ја сам то тако разумео:
Због овога (са линка): Many customers prefer to have custom-tailored clothing  ми се чини да је овде у питању оно што би се могло назвати конфекцијска величина.  Одело које није прављено по мери,  custom-tailored, него за све људе који носе тај број.
Има ли неки контекст?
Да је унисекс то би се онда тако и назвало.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Re: ЕНГ.: one size fits all
« Одговор #14 : 5. 08. 2014. у 07.14 »
O bože jel ja govorim kineski ili stvarno nećete da razumete sta pričam? Nisam rekla da je uniseks jedino pravo rešenje nego da je samo jedno od mogućih prema rečniku.  A šta je tačno, znaćemo kad budemo znali kontekst I rečenicu. Do tada možemo samo da nagađamo. >:(
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: