Аутор тема: Јел’ / је л’  (Прочитано 12158 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Јел’ / је л’
« : 3. 12. 2011. у 21.48 »
С мејла:

Цитат
U odeljku o nedoumici da li se piše: jel’ ili je l’, izneli ste nekoliko tvrdnji (pravila) o kojima u Pravopisu nisam našao ništa, pa me zanima iz kojeg ste izvora crpli informacije koje ste naveli. Pravopis vrlo šturo obrađuje ovu temu (tačka 133, P10), a pošto se bavim lekturom, voleo bih da se malo više pozabavim ovim problemom. Iskreno, ni objašnjenje na ovom sajtu mi nije sasvim jasno.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Јел’ / је л’
« Одговор #1 : 3. 12. 2011. у 21.56 »
У тој недоумици наведено је који је део тачно цитиран из Правописа (јел’ се не помиње у т. 133, већ у Правописном речнику под је ли). Остатак представља разраду те дистинкције која, дабоме, није прописана у Правопису, већ представља највероватнију интерпретацију тог правила.

Дакле, стандардно је ли (где је ли упитна речца, а је 3. л. јд. од бити) пише се одвојено и када се скраћује (Је л’ дошао Марко?), пошто Правопис предвиђа спојено писање само за „разг.“ (= разговорно) јел’, јелте, јелда (а то су разговорне конструкције: Јел’ имаш времена? Јелда смо најбољи? Откуд вам то, јелте?)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Јел’ / је л’
« Одговор #2 : 3. 12. 2011. у 23.23 »
Dobili smo odgovor:
Цитат
Uz veliku zahvalnost na brzom odgovoru, primetio bih sledece: u tacki 133 se eksplicitno navodi da se pise JE LI u razgovornom stilu, pa bi, po logici stvari, sledilo iz toga i JE L’. S  druge strane, u recniku se navodi spojena konstrukcija kao "razgovorna". To je prilicno nekonzistentno, zar ne?  Uz to, imam utisak da postoji i nekakva "siva zona", granični slučajevi, u kojoj je teško odrediti da li je u pitanju razgovorna formulacija. Ako mi možete pomoći oko  boljeg identifikovanja takvih slučajeva, bio bih vam veoma zahvalan.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Јел’ / је л’
« Одговор #3 : 4. 12. 2011. у 08.16 »
У тачки 133 за разговорни стил прописује се, истина, је ли одвојено, али у истој реченици и јелте спојено, дакле, чим дође до промене структуре те упитне речце / конструкције / узречице.

За нас је овде (а ја сам таква тумачења чуо и на Филолошком факултету) је л’ одвојено само када је ово је облик презента гл. јесам/бити и када има морфолошку, одн. синтактичку функцију у реченици (помоћни, одн. егзистенцијални глагол): Је л’ дошао Марко (перфекат), Је л’ био дошао Марко (плусквамперфекат), Је л’ Марко срећан (копула у именском предикату), Је л’ хладно напољу (копула у прилошком предикату).

Сви остали случајеви пишу се са јел’.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Одг: Јел’ / је л’
« Одговор #4 : 8. 04. 2012. у 02.09 »
Htedoh samo da iznesem svoje mišljenje na ovu temu.

Razumem razliku između jel’ i je l’, ali čini mi se da rešenje za tu razgovornu varijantu nije dobro. S obzirom da bi ekvivalent tom jel’ bio da li, odn. da l’ skraćeno, ne vidim zašto bi se u razgovornom stilu pisalo jel’. Ili se možda i skraćeno da li piše spojeno - dal’?

I na kraju, ako bacimo u vodu sve prethodno što sam napisala  [blackeye], da li grešim ako svaki put napišem je l’, a pišem?

Тагови: mejl