Аутор тема: Norma vs. jezički osećaj pojedinca  (Прочитано 33528 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #15 : 19. 11. 2010. у 18.52 »
(Bruni, što mi naljuti Bola, s kim ja sad da pričam? :P Nije valjda stvarno otišao, jelda? :()

Ma vratiće se, ne brini se ;). Nego, kako to ja naljutila Bola? A što je on mene naljutio, to nikom ništa, je li? :P

Mislim da nije trebalo zaključavati tu raspravu. Sasvim je u redu da se kaže šta je po normi, ali i da se na istom mjestu pokaže ili raspravlja koliko je taj propis u skladu sa savremenom lingvistikom. Kritike slične Bolovim vidimo kod mnogih lingvista, npr. kod Snježane Kordić ili Midhata Riđanovića, pa tako i ja saznam koji propisi uopšte nisu bitni za moj lični izraz (koji se zasniva na jezičkom osjećanju), a koji spadaju u normu ako mi neki konkretan tekst baš mora biti u skladu s normom.
Mogu ja i da je otključam, ali mi se činilo da niko ne želi dodati ništa novo, a Bolo i ja smo se samo vrteli u krug. Meni je zaista stvarno dosadilo da ponavljam isto: uvodno pitanje je bilo ’šta norma kaže’ a ne opravdanost ili neopravdanost norme. Nemam ja ništa protiv da se o tome raspravlja, ali norma se ne može nipodaštavati na način na koji on to radi, jer na taj način se gubi svrha postojanja ovog projekta, koja je navedena u pravilima foruma i na naslovnoj strani sajta.

Ako ste voljni da nastavite raspravu u vezi sa opravdanošću dativa uz izraz ’u prilog’, kao i mogućnošću korišćenja drugih padeža uz taj izraz, očas posla ću ja to da iseckam u posebnu temu i da otključam. Svaka rasprava je dobro došla, norma nije Sveto pismo da ne može da se dovede u pitanje, ali to uvek mora da se radi na vrlo jasan način (dakle, NE u temi gde se pita isključivo za normu) i NE s nipodaštavanjem iste. I naravno, valjda to ne moram da napominjem, nikako navođenjem vikipedije kao osnovnog argumenta. Pa valjda smo svi ovde u stanju da pružimo mnogo čvršće i uverljivije argumente od jedne enciklopedije koju piše bukvalno svako. :D

Dakle, da otključam?  [fsmile]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #16 : 19. 11. 2010. у 19.06 »
Sasvim je u redu da se kaže šta je po normi, ali i da se na istom mjestu pokaže ili raspravlja koliko je taj propis u skladu sa savremenom lingvistikom. Kritike slične Bolovim vidimo kod mnogih lingvista, npr. kod Snježane Kordić ili Midhata Riđanovića, pa tako i ja saznam koji propisi uopšte nisu bitni za moj lični izraz (koji se zasniva na jezičkom osjećanju).

Naravno. Potpisujem. [da]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #17 : 19. 11. 2010. у 19.11 »
Ma vratiće se, ne brini se ;). Nego, kako to ja naljutila Bola? A što je on mene naljutio, to nikom ništa, je li? :P

Nadam se. :) Dobro, trebalo je i on malo odmerenije da se obrati prema tebi, ali nisi trebala ni ti da mi ga naljutiš onako. :P Bolo ima pravo glede svojih pogleda na jezik i lingvistiku.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #18 : 19. 11. 2010. у 19.24 »
Stvar je u tome što mnogi ozbiljni, obrazovani lingvisti stalno nipodaštavaju određene propise u normi (recimo bezličnost glagola trebati) i to deset puta oštrijim riječima nego Bolo, tako da u ovakvim raspravama ne vidim ništa neočekivano. Izgleda da stvarno postoji ozbiljan stručni raskorak: neki bi da se poštuje norma dok se zvanično ne promijeni, neki bi da se odmah ignoriše ako nije u skladu s jezičkim osjećanjem. U ličnom tekstu poštujem uglavnom ono što mi doprinosi izražajnosti ili što mi je ostalo iz školskih navika, ali me ne zanima npr. to što se evro bolje uklapa u neke dosadašnje prefikse: navikao sam na euro od početka i neću ispravljati svoje jezičko osjećanje, osim kada pišem neki strogo formalni tekst koji mora biti u skladu samo sa standardnim srpskim jezikom.
« Последња измена: 19. 11. 2010. у 19.27 Stoundar »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #19 : 19. 11. 2010. у 19.35 »
Ma vratiće se, ne brini se ;). Nego, kako to ja naljutila Bola? A što je on mene naljutio, to nikom ništa, je li? :P

Nadam se. :) Dobro, trebalo je i on malo odmerenije da se obrati prema tebi, ali nisi trebala ni ti da mi ga naljutiš onako. :P Bolo ima pravo glede svojih pogleda na jezik i lingvistiku.

Naravno, ali u drugoj temi i na pristojniji način.

EDIT: Eto, rasprava je otključana i izdvojena u posebnu temu. Ko želi da nastavi, samo napred… [fsmile]
« Последња измена: 19. 11. 2010. у 19.49 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #20 : 19. 11. 2010. у 21.53 »
Ja ću samo još jednom da konstatujem — čim me nema, vi napravite neku pi***riju!

Šalu na stranu, Bruni, ja nisam doživela Bolo(o)vo pisanje kao nepristojno. Čovek je komentarisao iz svog ugla. Objasnio je zašto on misli da treba drugačije. Na taj način nikoga nije doveo u zabludu. Ne verujem da Sonja nije razumela, kao i ostali, da je to njegov subjektivan sud, a ne norma. Naročito što si to sama nekoliko puta podvukla, te ne može da nam bude nejasno kako stoje stvari.
Čini mi se da si bila prestroga. Mogla si jednostavno diskusiju odmah da premestiš u novu temu, kao što imaš običaj da uradiš kad se rasplinemo. Ne znam… žao mi je kad se ovakve stvari dešavaju.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #21 : 19. 11. 2010. у 21.56 »
Kuku, Bruni, pa gde stavi ovo vs.?! Čudi me da se još niko nije pobunio! [mig]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #22 : 19. 11. 2010. у 22.13 »
Ja ću samo još jednom da konstatujem — čim me nema, vi napravite neku pi***riju!

Da znaš da, izgleda, sto posto ima nečeg u tome. :) Češće da nas obilaziš! :D
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #23 : 19. 11. 2010. у 22.14 »
Pa dobro bre, imam li ja pravo da mene neko nervira?  [mnogo-ljut] (konačno prilika da upotrebim ovog smajliča :P)

Šalu na stranu, ne dopada mi se nikako kako se Bolo odnosi prema normi [ne]. Nije toliko to što je rekao, nego kako je rekao. Već sam rekla zašto,  zaista me mrzi da ponavljam sto puta jedno te isto (ima ovde u ovoj temi malo više). Dalje, nisam ja to rekla zbog Sonje (znam bre toliko ;)), nego inače, ako neko pita šta je pravilno, onda tako treba i da se odgovori, jer kad neko tako pita, onda ga obično ne zanima mnogo lingvistička problematika koja eventualno postoji oko tog problema. Drugo, kakav je to način stalno pribegavati nipodaštavanju norme u stilu, pih, to je iz 17. veka, a ja sam tako napredan pa zato imam pravo da ne poštujem normu i usput još i da pljuckam na nju kad god mi se ukaže prilika? Bogami, neće to moći. Barem ne ovde. Pa ceo projekat se zasniva upravo na pokušaju da se povrati poštovanje toj normi, da se ljudi nateraju da ne pišu na bilo kakav način, ko da su polupismeni, da se NEGUJE pravilan ovaj naš jezik. Kad bismo dozvolili takvo omalovažavanje norme, onda bismo se sa pravom zapitali: WTF smo mi uopšte pravili ovaj sajt i ovaj forum? Što smo se uopšte trudili da pišemo onaj pravopis, što uopšte pišemo nedoumice, što uopšte pravimo rečnik, kada ne poštujemo i omalovažavamo pravila prema kojima su svi ti projekti napisani?

Šta nije u redu sa VS.? Zar to nije skraćenica od ’versus’ , tj. latinski ’protiv’?  ???


PS: A kao šlag na sve to, Vikipedija i Gugl kao referenca. Pa dajte, molim vas, da se malo uozbiljimo…  :P

Da, mogla sam da iseckam, ali mi on jednostavno nije davao predaha. Ja u klin, on u ploču, ja u klin, on u ploču, i tako u nedogled. Što, mogao je i on da lepo, nakon mog prvog upozorenja, otvori novu temu i mirna Bačka. A da, jeste jasno, jer kao što si rekla, ja sam podvukla pet puta da je to njegovo lično mišljenje, a da nisam? Šta bi onda bilo? Da se nisam javila, i da se niko drugi nije javio, i da Sonja nije Sonja, nego neko drugi, kakav bi utisak stekao? Da Klajn kaže jedno, ali nema veze, jer može i drugačije, zato što ima toliko i toliko pogodaka na Guglu?
« Последња измена: 19. 11. 2010. у 22.19 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #24 : 19. 11. 2010. у 22.20 »
I ajd sad, što sam ja opet ovo otvarala, da kritikujete mene ili normu?  :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #25 : 20. 11. 2010. у 08.52 »
I ajd sad, što sam ja opet ovo otvarala, da kritikujete mene ili normu?  :D

Тебе, тета  [brun]! Кад би ти иначе користила  [mnogo-ljut], а Луче смело без последица да пише ружне речи :D?

И ја се надам да ће се Боло предомислити, али заиста сви треба да водимо рачуна о томе како се једни другима обраћамо. Доста се дуго већ знамо, без везе (опет бих, рецимо, написала састављено ово безвезе… Сваки пут морам да се исправим! Мис’им не себе него то безвезе кад напишем заједно.) је да се крвимо око осећаја ;).

Da se nisam javila, i da se niko drugi nije javio, i da Sonja nije Sonja, nego neko drugi, kakav bi utisak stekao?
Каке везе има што сам ја баш ја а не неко други ???
Шала мала, наравно да сам престала да читам одговоре чим су се удаљили од литературе.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #26 : 20. 11. 2010. у 09.16 »
Цитат
Каке везе има што сам ја баш ја а не неко други zbun1
Шала мала, наравно да сам престала да читам одговоре чим су се удаљили од литературе.
Nisam mislila na to (mada i to ima veze), nego na to što umeš da razaznaš  šta je literatura a šta diskusija. Neko drugi, nenaviknut na naša naklapanja, verovatno bi bio zbunjen i pitao se, i šta sad, šta je tačno? Može li ili ne može taj genitiv? I onda bii verovatno, videvši kako neko ko "se razume" u materiju ne pridaje mnogo važnost normi, počeo i sam da je jednostavno ignoriše i da mu bude sve manje važna. A onda, kao što rekoh, ovaj forum i ovaj ceo projekat nemaju smisla.
« Последња измена: 20. 11. 2010. у 09.20 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #27 : 20. 11. 2010. у 09.19 »
Neko drugi, nenaviknut nanaša naklapanja, verovatno bi bio zbunjen i pitao se, i šta sad, šta je tačno?

Ма да, ја сам већ огуглала  :D.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #28 : 20. 11. 2010. у 09.53 »
Neko drugi, nenaviknut nanaša naklapanja, verovatno bi bio zbunjen i pitao se, i šta sad, šta je tačno?

Pa sad, ne bih se ja oko toga puno uzbuđAvo. Ovo je forum, i služi I za razmenu mišljenja. Ko na internetu stiče znanje, mora da ume da razluči žito od kukolja, i informaciju od šuma (a to ne važi samo za internet). Ja nikad nisam razumeo da smo se ograničili na davanje odgovora na postavljena pitanja, i ne mislim da bi takav pristup bio dobar.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Norma vs. jezički osećaj pojedinca
« Одговор #29 : 20. 11. 2010. у 10.06 »
Neko drugi, nenaviknut nanaša naklapanja, verovatno bi bio zbunjen i pitao se, i šta sad, šta je tačno?

Pa sad, ne bih se ja oko toga puno uzbuđAvo. Ovo je forum, i služi I za razmenu mišljenja. Ko na internetu stiče znanje, mora da ume da razluči žito od kukolja, i informaciju od šuma (a to ne važi samo za internet). Ja nikad nisam razumeo da smo se ograničili na davanje odgovora na postavljena pitanja, i ne mislim da bi takav pristup bio dobar.


Taman posla, diskusija je svakako dobro dosla, ali u drugoj temi, a ako vec nije, onda da se naglasi da to nije norma, nego necije misljenje, sto Bolo nije odmah uradio. Kad se postave pitanja, u odgovorima treba jasno razgraniciti sta norma kaze, a sta je dalja diskusija na zadatu temu.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: