Аутор тема: Skotna kuja  (Прочитано 35079 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #30 : 19. 01. 2013. у 16.19 »
Београд је друга прича и ту се одмах поставља питање према коме се дефинише стандард, према Београду, или према Србији.
Ово сам и ја хтео да кажем.
Сетих да смо давно, на неком породичном слављу, инспирисани књижицом о дечијим бисерима, питали једног малог рођака каква је разлика између пилета и прасета. Он, градско дете, никад мрднуо из Београда, рече: "Прасе има глатку кожу, а пиле као најежену."

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #31 : 19. 01. 2013. у 16.25 »
Моја ме жена питала да ли овце уједају, а један бизМисмен ме убеђивао да је у стаду оваца најважнији јарац :)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #32 : 19. 01. 2013. у 16.55 »
Pa ne znam ni ja da li ovce ujedaju, nikad mi nije zatrebalo. Mogao bih saznati sa nekoliko klikova, ali potpada li i to pod Bruninu opštu kulturu?
« Последња измена: 19. 01. 2013. у 17.05 Stoundar »

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #33 : 19. 01. 2013. у 17.35 »
Не знам шта је "општа култура", свако под тим подразумева нешто друго. За мене познавање појмова, ситуација, ликова и предела служи да могу да се снађем у низу животних ситуација и да не испадам глуп у друштву, ако већ не могу да будем геније. На пример, јесте ли кад видели Београђанина на селу, или код посете тетки у Доњем Милановцу? Много смешна слика…. 

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #34 : 19. 01. 2013. у 21.52 »
Pa ne znam ni ja da li ovce ujedaju, nikad mi nije zatrebalo. Mogao bih saznati sa nekoliko klikova, ali potpada li i to pod Bruninu opštu kulturu?
[yes]

Kao i to da je muž ovce ovan a ne jarac, i da je pile ptica, a prase sisar. Te stvari se uče u osnovnoj školi (i to nižim razredima), a udžbenici imaju slike, tako da za takve stvari nema nikakvog opravdanja.

To što neko gradsko dete ne razlikuje kravu od konja jeste opšta kultura, ali imena za bremenito stanje pojedinih životinja, za parenje između određenih vrsta, ili njihovo porađanje… To ipak nije. To je normalno tamo gde su ljudi toliko bliski s životinjama da ih vide i kad vode seks, i kad su trudne i kad se porađaju. U krajevima gde se te životinje mogu videti samo na slici, naravno da nije. Verujem kad Rade kaže da kad bi nekom seljaku rekao da mu se krava porađa da bi te pogledao ko ludaka, ali isto tako kad bi tom seljaku pokazao nešto što on nije nikad video ni koristio, a tebi je to sasvim obična stvar, i ti bi njega gledao belo.

Rade, ja sam iz Beograda, i nemam rođake na selu, ali sticajem okolnosti, provela sam nekoliko leta u jednom selu nedaleko od Valjeva gde sam radila na njivi, čuvala krave, hranila piliće, zalivala baštu, pojila konje i druge seoske poslove (naravno, iz zabave, ne u ozbiljnom fazonu, ali svejedno, za mene kao dete je to bila super poučna igra), i beskrajno sam zahvalna svojim roditeljima i tim našim prijateljima na selu kod kojih sam bila tih nekoliko leta na tome. Ipak, ne bih se smejala deci koja nemaju tu sreću da vide živu kravu ili živo pile, već bih ih pre žalila zbog roditelja koje imaju (pogotovu tih roditelja koji su došli sa sela, pa naprasno zaboravili odakle potiču, pa im deca ne umeju prepoznati životinje koje su oni kao mali čuvali).
« Последња измена: 19. 01. 2013. у 21.55 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #35 : 19. 01. 2013. у 22.44 »
Нема говора да се некоме смејем, само сам указао да Београд не може бити носилац стандардизације језика. У неким областима можда, у неким другим сигурно не. Иначе, још је Данојлић у "Муци с речима" описивао случај Милосавке која се у Београду труди да постане Мики, што јој тешко успева. Приказ сељака који се не сналази у граду среће се и код других писаца, али обратни описи, несналажење Београђана у малом месту или на селу, ретко се срећу, барем их ја нисам сретао, па се некако стиче утисак да провинцијалац мора да се снађе у Београду, али да београђанин нема шта да се сналази на селу. То вреди и за познавање термина - једни треба да знају шта је то чет, а други не морају да знају да је крава стеона. Не говорим о омладини, та деца тек стичу животно искуство и по природи ствари њихов  је хоризонт  ограничен, али одрасли (27+) би неке термине ипак требало да знају, ако се ти термини примењују на широј територији, тј. нису локализми.

Локализми, који су негде успут поменути у овој дискусији, не морају да се знају. Неко, ко живи поред  реке у крају где има пуно водотокова вероватно неће знати шта је то чатрња, али зато сваки Херцеговац  зна. Не сећам да ли сам раније поменуо да моја "српкиња" у гимназији није знала шта је то долап, кад смо радили Ракића. Јер, ко још у Босни зна шта је то долап? 

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #36 : 19. 01. 2013. у 23.22 »
…једни треба да знају шта је то чет, а други не морају да знају да је крава стеона.
Како би данашњи клинци разумели стихове: Окани се, Марко, четовања? :)

Иначе, у свему се слажем са Радетом, као и у већини других случајева.
Дал су то године, ил ко зна шта ли је…

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #37 : 19. 01. 2013. у 23.28 »
Ја се слажем једино ако додам ово „једини“ у Радетов исказ:

Нема говора да се некоме смејем, само сам указао да Београд не може бити једини носилац стандардизације језика.


Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #38 : 20. 01. 2013. у 09.46 »
Већ смо говорили о томе да "београдски говор" заправо не постоји. Као ни "београдски акценат". У том Београду сада живи много људи из свих крајева Србије и покојне Југославије, тако да се на улици могу чути сва могућа наречја и акценти.
Може да се мисли на говор који се чује на телевизији, али и њих има свакојаких.
Што се акцената тиче, ја сам у принципу против тога да се неки акценат прогласи за стандардни.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #39 : 20. 01. 2013. у 09.53 »
Ne, standardna je isključivo "zdrava srpska narodna reč".

Naročito volim kad se pravi veštački sukob između Beograda i ostatka Srbije, kao da u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Subotici, Zrenjaninu… svi svaki dan govore o sjagnjenim kozama i suždrebnim kobilama, njihovom bukarenju, gaženju i čemu već ne…
« Последња измена: 20. 01. 2013. у 09.56 vukvuk »

На мрежи Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #40 : 20. 01. 2013. у 09.58 »

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #41 : 20. 01. 2013. у 10.14 »
A ja(g)nje/jare, što nismo smislili nešto što se još manje razlikuje…  :P

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #42 : 20. 01. 2013. у 10.38 »
Ово је јаре, младунче козе и јарца, а ово је јагње, младунче овце и овна.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #43 : 20. 01. 2013. у 10.41 »
A po čemu se razlikuju? Po tome što je ovo drugo žuće? :P

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #44 : 20. 01. 2013. у 10.50 »
Нема говора да се некоме смејем, само сам указао да Београд не може бити носилац стандардизације језика. У неким областима можда, у неким другим сигурно не. Иначе, још је Данојлић у "Муци с речима" описивао случај Милосавке која се у Београду труди да постане Мики, што јој тешко успева. Приказ сељака који се не сналази у граду среће се и код других писаца, али обратни описи, несналажење Београђана у малом месту или на селу, ретко се срећу, барем их ја нисам сретао, па се некако стиче утисак да провинцијалац мора да се снађе у Београду, али да београђанин нема шта да се сналази на селу. То вреди и за познавање термина - једни треба да знају шта је то чет, а други не морају да знају да је крава стеона. Не говорим о омладини, та деца тек стичу животно искуство и по природи ствари њихов  је хоризонт  ограничен, али одрасли (27+) би неке термине ипак требало да знају, ако се ти термини примењују на широј територији, тј. нису локализми.

Локализми, који су негде успут поменути у овој дискусији, не морају да се знају. Неко, ко живи поред  реке у крају где има пуно водотокова вероватно неће знати шта је то чатрња, али зато сваки Херцеговац  зна. Не сећам да ли сам раније поменуо да моја "српкиња" у гимназији није знала шта је то долап, кад смо радили Ракића. Јер, ко још у Босни зна шта је то долап? 
Vidi, Rade. Kao što rekoh, u gradu, bilo da si dete ili da si odrastao, nikad u životu ti neće trebati izraz za kravu koja se porađa iz prostog razloga što se u gradu ne može videti ni sama krava, a kamoli kad se porađa, dok na selu hoće za čet, jer posedovanje kompjutera i interneta nije nešto ekskluzivno vezano za grad (barem ne u svetu, ne znam kako je u Srbiji). Bez obzira da li se nalazio u srcu Pariza, Londona ili Madrida, ili bio na nekoj čuki u Pirinejima, ljudi imaju kompjutere i internet, kao i mobilne telefone najnovije generacije i obilato ih koriste. Tehnološki napredak nije tu da bi ga koristili samo "građani", nego da bi ga koristili SVI ljudi, bez obzira gde se nalazili. Tako da ti poređenje nije na mestu. Kao što neko reče, u Vukovo doba, narodski jezik je poticao sa sela, ali stvari se menjaju, i centar se pomera ka gradu. To je prosto tako, ne zato što ja tako hoću, nego što je u tom pravcu krenuo razvoj jezika. Možemo raspravljati o tome da li je to dobro ili loše, ali van svake sumnje jeste da selo više svakako nije reper za standardni jezik.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: