Аутор тема: Developer  (Прочитано 21131 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #15 : 19. 01. 2012. у 22.42 »
А, не, нисмо се разумели, не на првом слогу, него на другом. Ја кажем дивЕлопер и девЕлопер.  И мени то звучи без везе.

Модератор: Непотребно цитирање.
« Последња измена: 11. 05. 2013. у 22.33 Rancher »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #16 : 19. 01. 2012. у 22.56 »
Неко спомену акценат на првом слогу.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #17 : 19. 01. 2012. у 23.15 »
Ja sam spomenuo naglašen samoglasnik, koji valjda može biti u slogovima na kojima nema akcenta (vidi tabelu naglašenih samoglasnika: Babbage je Bebi, ne Bebadž, itd.). Međutim, mislim da ovdje treba uzeti nenaglašen samoglasnik, jer postoje dva IPA zapisa. Koristim izgovor devȅloper (ali radije kažem programer, kad god je moguće).

Модератор: Непотребно цитирање.
« Последња измена: 11. 05. 2013. у 22.33 Rancher »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #18 : 19. 01. 2012. у 23.21 »
Јој, то је она неспретна Прћићева формулација. ОК.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #19 : 19. 01. 2012. у 23.51 »
Ја то зовем развијач софтвера, увек. И на енглеском се најчешће користи software developer. Девелопер не, јер не девелопује софтвер, већ га развија.
« Последња измена: 20. 01. 2012. у 00.43 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #20 : 19. 01. 2012. у 23.57 »
Ali nije dovoljno primijeniti gramatiku i eto rješenja. Mora postati uobičajeno.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #21 : 20. 01. 2012. у 00.27 »
Шоми, то ме је и интересовало, јер постоји реч развијач, само не знам да ли ју је ико искористио у контексту развоја софтвера. Нешто ту има око саме речи, колико природно у овом контексту звуче речи развој, развојно, развојни, толико развијач некако… одудара. Не асоцира ме на развој, већ на развијање у смислу растегљивања, одмотавања. Али ако друге немамо, њој бих дао предност у односу на девелопера и развојног инжењера.

Стоундар, за ово ћемо морати да се начекамо да иједан термин постане уобичајен, јер се не ради само о стручном термину, већ о новом стручном термину. Плус, толико везаном за фах да се о његовом преводу није ни размишљало. Тренутно на појам девелопера (како и сам говорим) често наилазим у једном тексту који пишем и ту ми никако не одговара, превише ми вуче на стручни жаргон. Ако имамо развој софтвера, развојни пројект итд., једноставно мора и занимање особе која се тиме бави да буде изведено из речи развој. Сад, да ли ћу ићи са развојним инжењерима и програмерима за развој, или пресећи и ићи са развијачима софтвера… Око тога се двоумим, па ме интересује све, од иновативних сугестија до већ коришћених решења.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #22 : 20. 01. 2012. у 00.43 »
Развијатељ или развијалац звуче више „човечно“, али користи се развијач софтвера.

http://www.mikro.rs/main/index.php?q=vest&ID=13527
http://www.mikro.rs/main/index.php?q=vest&ID=13687&pismo=cir
http://www.microsoft.com/downloads/search.aspx?displaylang=bs-cyrl
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже d@do

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 680
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #23 : 20. 01. 2012. у 00.58 »
A razvojnik softvera?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #24 : 20. 01. 2012. у 05.59 »
Девелопер не, јер не девелопује софтвер,

Kakav je to argument? Ni rikorder ne rikorduje, ni risiver ne risivuje, ni spiker ne spikuje.

Ja ne razumem baš razliku između programera, developera i softverskog inženjera, a vidim da nisam usamljen u tome:

http://codebetter.com/raymondlewallen/2005/02/22/developer-versus-programmer/
http://weblogs.asp.net/miked/archive/2006/10/13/_2200_Developers_2200_-and-_2200_Programmers_2200_.aspx
http://discuss.joelonsoftware.com/default.asp?joel.3.112837.37

Razvijač mi uopšte ne zvuči (mada ima nekoliko rezultata na Googleu), a developer mi zvuči žargonski. Je li bi mogao to biti projektant softvera?

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #25 : 20. 01. 2012. у 06.45 »
Je li bi mogao to biti projektant softvera?
Строго гледано, не би, пројектант софтвера бави се другим пословима, додуше сродним. Када се говори о стварању нових производа помињу се две фазе: design и devekopment, што се код нас преводи као пројектовање и развој (видети нпр. ISO 9001, верзије на енглеском и српском).

Пошто се деценијама бавим и развојем и фотографијом, не бих се баш сложио да ме неко назива истим називом којим ја називам хемикалију за обраду фото-папира, тако да "развијач" сигурно није погодно.  "Развојни инжењер" је прилично добро као опис шта особа ради, али је код нас "инжењер" истовремено и назив за ниво стручне спреме, тако да овај термин не описује добро нечију улогу у развоју софтвера. Евентуално би се могло размишљати о "конструктору", пошто је природа посла те особе да разради пројекат софтвера до детаља, неопходних за рад програмера (конструисање), али то пре припада машинском или грађевинском речнику, а не информатици. 

Бојим се да се дати термин може превести само описно, или путем измишљања нове речи, у ком случају је боље преузети енглески термин.

Off topic: Код помињања инжењера, паде ми на памет једна занимљивост - правопис препоручује "инжењер", али се род војске зове "инжињерија", не "инжењерија". Као дете војног лица тек увидом у сопствену диплому научио сам да ми се звање пише са "е", а не са "и". :)
« Последња измена: 20. 01. 2012. у 07.03 rade »

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #26 : 20. 01. 2012. у 08.19 »
Razvijalac možda i ne zvuči toliko loše. Mada bih ja u radu pisao programer (koji radi na razvoju softvera), to mi jedino zvuči standardno.

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #27 : 20. 01. 2012. у 09.25 »
Мени је израз developer бесмислен, бар према томе како се користи. Виђао сам и ја разноразна натегнута објашњења како developer није баш-сасвим-потпуно исто што и programmer, али је чињеница да се у свакодневици developer употребљава тачно и једино као синоним за programmer. Тако да ја и на српском и на енглеском користим једино програмер/programmer, и нити један једини пут нисам икога тиме довео у забуну, па чак ни добио уштогљено негодовање.

Испрва сам мислио, и то би ми сасвим имало смисла, да developer означава сваког ко непосредно учествује у развоју нечега. Ако је то софтвер, онда: пројектанти, програмери, дизајнери, документатори, графичари, преводиоци…; међутим, убрзо сам уочио да је developer само програмер. За израз који би заиста обухватио све учеснике у развоју, не видим потребу за било чим поред неке од стандардних изведеница од развој, развијати (које су већ све поменуте у претходним порукама).

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Eng. Developer
« Одговор #28 : 20. 01. 2012. у 09.34 »
Složio bih se u potpunosti sa Časlavom.(zapisati ovaj trenutak.)

Ja jesam izjavio da se kod mene u firmi izraz developer koristi u žargonu, ali time sam samo konstatovao stanje stvari. Ne bih ga nikad upotrebio u formalnom kontekstu (mada ga koristim i nastaviću da ga koristim kad komuniciram sa kolegama).

U jednini je prevod za developer uglavnom nepotreban, jer se značenje potpuno ili gotovo potpuno poklapa sa programer. Kada dođemo do kolektiviteta svih osoba koje rade na razvoju softvera, uključujući i dizajnere, projektante, itd. tu možemo upotrebiti konstrukcije kao što su razvojni tim, programerski tim, i slično, pa čak i opet programeri.

Тагови: