Аутор тема: Јерменија  (Прочитано 2737 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Лазар

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 9
  • Говорим: боље: руски и енглески; средње: кинсеки; лошије: немачки, италијански, бугарски, белоруски, украјински, осетински
  • Родно место: Бео̀град
    • Српски ми је матерњи језик
    • Ўикипедија на српском језику
Јерменија
« : 2. 01. 2014. у 01.47 »
   Већи део света је назив за државу на јужном Кавказу примио из руског, грчког или енглеског и тако сада користе реч са кореном armen (Армения, Armensko, Armenia, Armenija, Arménie, Armenië, Αρμενία) док суседи те државе и турски народи користе реч са кореном ermen/erman (абхаски — Ермантәыла, чеченски — Эрмалойчоь, калмички — Хемшудин Орн, лезгински — Эрменистан, турски и туркменски — Ermenistan, башкирски и татарски — Әрмәнстан, азербејџански — Ermənistan) или неке своје називе (осетински — Сомих, грузијски — სომხეთი/Сомхеҭи), док они сами кажу Հայաստան/Һајастан. Колико знам, ми смо имали контакте са Јерменима много пре него што су дошли Турци, али је ипак наш назив Јерменија ближи корену ermen. Како је настао тај облик, да ли се формирао под утицајем Турака, или су га можда Турци примили од нас?

   Унапред Хвала!

Ван мреже НиџоБ

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 18
  • Говорим: Наравно да говорим, несам мутав
  • Родно место: Травник
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Јерменија
« Одговор #1 : 10. 01. 2014. у 23.13 »
Колико ја знам, порекло тог етнонима потиче од персијске речи Армина коју су стари Грци преузели у облику Αρμενια (Арминија). Негде сам читао да српски облик Јерменија има везе са Светим Савом и са чињеницом да је он први довео јерменске градитеље у Србију. Постоји натпис у манастиру Јерменчић о томе и на сроском и на јерменском. Али немој ме држати за реч, нисам сто посто сигуран

Тагови: