Аутор тема: Potencijal  (Прочитано 2492 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Potencijal
« : 13. 08. 2013. у 10.19 »
Цитат
Dobar dan! Imam jedno pitanje za vas, pa ako možete da mi pomognete, bio bih vam veoma zahvalan!

Evo jednog odlomka iz jednog članka:

Kojim putem želite da se vozite?’, pitao sam je. Sledeća dva sata smo proveli vozeći se kroz grad. Pokazala mi je zgradu u kojoj je nekada radila. Vozili smo se kroz komšiluk gde su ona i njen muž živeli, kad su se tek venčali. Prošli smo i kraj skladišta nameštaja, koji je nekad bio plesna dvorana u koju je, kao devojka, išla na ples.
Ponekad bi me zamolila da stanem ispred neke zgrade ili ugla i sedela bi gledajući u mračnu daljinu, bez reči. Pošto je prvi zrak sunca obasjao horizont, odjednom mi je rekla da je umorna i da krenemo. U tišini smo se vozili do adrese, koju mi je dala. Bila je to niska zgrada, s prilazom ispred trema.


Zanima me, čemu služi potencijal u izdvojenim frazama? Da li bi se moglo reći "Ponekad me je molila" i "Sedela je gledajući"? I da li ima to korišćenje potencijala neki poseban smisao?
 
Hvala puno unapred!
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Potencijal
« Одговор #1 : 13. 08. 2013. у 10.34 »
Душка Кликовац, СКРИПТА за предмет СИНТАКСА СРПСКОГ ЈЕЗИКА:
Цитат
4.4. М. Ивић (1983) наводи да радња која се регуларно понављала у прошлости може бити означена на два начина:
(1) перфектом несвршених глагола:
  (16) Он је њу сваког четвртка посећивао.
[…]
(2) потенцијалном свршених или несвршених глагола:
  (17) Он би њу сваког четвртка посећивао / посетио.
М. Ивић истиче да је у овом случају реч о евоцирању успомена, те да се неизбежно имплицира да оно што је саопштено више не важи: наведена реченица не може се продужити са …што, уосталом, и дан-данас чини.
Дакле, потенцијал је у овом значењу искључиво везан за приповедање, док перфекат то може бити, али и не мора.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Potencijal
« Одговор #2 : 13. 08. 2013. у 10.37 »
Odlično. Hvala, Dujo! :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: mejl