Аутор тема: Форма и структура формалног писма  (Прочитано 17573 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Овога се сећам још од раније, па бих само да потврдим, да у нечему не грешим.

Писмо се започиње ословљавањем саговорника. „Поштовани г. Петровићу“, „Драга Јована“, „Петре“ и слично.

Иза ословљавања се ставља зарез или узвичник. Нов пасус се започиње великим словом.

На крају писма се пише кратки поздравни текст, на пример „Пуно те поздравља“, „С поштовањем“ и сл. иза којег следи зарез, а затим у новом реду потпис аутора писма.

На пример:

Цитат
Поштовани гдине или гђо,

Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст.

Текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст.

Текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст.

Текст текст текст текст текст текст текст текст текст. Текст текст текст текст текст текст текст.

С поштовањем,
Марко Марковић

Има ли неких грешака и на шта још треба обратити пажњу?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #1 : 14. 03. 2011. у 19.54 »
Покушати унети мало разноврсности у написано ;).

Само чекам кад ће те отац ми мој подсетити да иза оног поздравног Драги/-а и сл. те пратећег узвичника или зареза, а пре новог реда/пасуса који почиње великим словом, треба оставити један ред с ничим ;) (што ти јеси урадио, али ниси написао да си урадио).
« Последња измена: 14. 03. 2011. у 20.13 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #2 : 14. 03. 2011. у 20.15 »
Покушати унети мало разноврсности у написано ;).

Јао, покушао сам, али сам тренутно нешто неинспиративан.  [bag] Текст текст текст текст…

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #3 : 14. 03. 2011. у 20.17 »
Скраћеница од господин је „г.”.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #4 : 14. 03. 2011. у 20.39 »
Ако је у питању доктор или професор, ословљава се титулом:

Поштовани професоре Белопољански,

Молим Вас да Ваш текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст текст пишете мало живописније.

С поштовањем, Име Презиме (никако презиме па име), то и то у фирми тој и тој
И, свакако датум. Без оног год., јер је то већ написано.

Причамо о формалном писму. У Ворду, у АутоТексту, има већ готових шаблона за енглески. И за ословљавање и за потпис.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #5 : 14. 03. 2011. у 20.45 »
Postoji više formi poslovnih pisama, i ako me sećanje ne vara, imamo blok, američki, britanski… (Davno to beše kad sam ja to učila, ima tome oko 25 godinica). Pokušaću da se setim, ali razlike su minimalne, uglavnom se radi o rasporedu potpisa (levo desno ili u sredini) kao i datum i adresa i mesto onog ko prima i onog ko šalje. Imam neku knjigu za poslovnu korespondenciju, pokušaću kasnije da se javim pa da kažem šta ima u njoj.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #6 : 14. 03. 2011. у 23.14 »
Само чекам кад ће те отац ми мој подсетити да иза оног поздравног Драги/-а и сл. те пратећег узвичника или зареза, а пре новог реда/пасуса који почиње великим словом, треба оставити један ред с ничим ;) (што ти јеси урадио, али ниси написао да си урадио).

Pazi kad je i meni isto ovo palo na pamet! :D

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #7 : 15. 03. 2011. у 00.43 »
Ево погледај на овом линку, па пробери себи нешто што те занима. :)
http://znanje.infostud.com/saveti/Kako-napisati-formalno-poslovno-pismo/41

Цитат
Oslovljavanje primaoca. Ako pišete konkretnoj osobi, pismo započnite sa "Poštovani gospodine XY," ili "Poštovana gospođo-ice XY,". Ukoliko ne znate ime osobe kojoj pišete, stavite samo "Poštovani". Ukoliko već poznajete osobu kojo se obraćate i imate sa njom prisniji odnos, oslovljavanje može biti neformalnije, tipa "Dragi gospodine XY" ili "Draga Sanja" i slično.

Цитат
Telo pisma i pozdrav. U prvom pasusu kratko i jasno iznesite razlog svog pisanja, a u ostatku pisma dajte relevante informacije o temi Vašeg pisma. U poslednjem pasusu se obično iznose očekivanja za neku dalju akciju po pitanju teme Vašeg pisma. Pismo završite sa prigodnim pozdravima tipa "Uz poštovanje", "Očekujući Vašu porudžbinu, mi Vas sa poštovanjem pozdravljamo", "Pozdravljam Vas u nadi da ćemo sarađivati na obostrano zadovoljstvo", "Očekujući Vaš odgovor, srdačno Vas pozdravljam" i slično.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Форма и структура формалног писма
« Одговор #8 : 15. 03. 2011. у 06.15 »
Ево погледај на овом линку, па пробери себи нешто што те занима. :)
http://znanje.infostud.com/saveti/Kako-napisati-formalno-poslovno-pismo/41
Е, хвала за ово! Не би ми пало на памет да копам по Инфостуду. А није да не знам да постоји.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Тагови: