Аутор тема: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто  (Прочитано 40001 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #30 : 10. 01. 2011. у 18.55 »
Imam jednu bogohulnu ideju… Možda je onaj ko je pisao prvu ruku teksta stavio taj primer kako bi naglsaio da S u reči Sveta treba da bude veliko, iako to nije prva reč u nazivu (taj primer stoji posle Britanskog carstva, ako se ne varam), a onda mu se u kucanju omakla greška, na koju niko smeo da ukaže kako ne bi ispao glup društvu. (Slično kao u anegdoti o tome zašto se na prsluku muškog odela donje dugme obavezno ostavlja otkopčano.)

A možda je neko od autora, lektora, korektora i prelamača veliki pravoslavac, koji Slavi Krsnu Slavu s dvanaest vrsta Posnih Kolača…
Znaš šta, ideja nije potpuno suluda… Pa i pravopisci su ljudi, i oni mogu napraviti tipografske greške. A osim toga, tekst prolazi ne samo kroz njihove, nego kroz još koječije ruke, tako da ideja o grešci nije sasvim neprihvatljiva. No, morali bismo to pitati nekoga… Npr. Ivana Klajna (koga uvek pitamo kad naiđemo na ovake dileme)?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #31 : 10. 01. 2011. у 18.56 »
Није грешка.

Цитат:  П, т. 50д, нап.
У значењу заједница манастира (’монашка република’) пишу се обе речи великим словом: Света Гора.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #32 : 10. 01. 2011. у 18.57 »
P.S. Bolje da sam priznam pleonazam nego da mi ga neko natrlja na nos. Dakle, ne Slično kao u anegdoti nego Slično anegdoti.  [angel] [emb1]

Ja mislim da to nije pleonazam. Možeš reći Slično kao u anegdoti a možeš i Isto kao u anegdoti. Razlika je očigledna  [namig]…

P. S.: A kakva je to anegdota?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #33 : 10. 01. 2011. у 18.58 »
Није грешка.

Цитат:  П, т. 50д, нап.
У значењу заједница манастира (’монашка република’) пишу се обе речи великим словом: Света Гора.
Uf. E, sad ga ovim zapetljaše. Ranije se uvek pisalo prvo veliko drugo malo i gotovo. Sad treba da razmišljam kad mislim na planinu a kad na državu…  [tuzan]

(Otkud ovo RE u naslovu? Zar ne treba da bude Odg.:…?)
« Последња измена: 10. 01. 2011. у 19.00 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Сваки пут пише РЕ: кад неко промени наслов теме (што сам ја учинио).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Сваки пут пише РЕ: кад неко промени наслов теме (што сам ја учинио).
Nisam to primetila ranije…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
Dakle, anegdota.
Donedavno se, pogotovu u Britaniji, smatralo da ni slučajno ne treba zakopčavati donje dugme na prsluku muškog trodelnog odela i da to rade samo neuki skorojevići. Ovaj običaj je nastao početkom dvadesetog veka (ili bar tu negde) kad se jedan od engleskih prinčeva (zaboravio sam koji), inače veliki kicoš i trendseter svog vremena, pojavio na nekom zvaničnom skupu s otkopčanim donjim dugmetom na prsluku, s tim što je u njegovom slučaju reč bila o omašci, a ne o modnom detalju. Kako se njegovo odevanje nije dovodilo u pitanje, svi su zaključili da to tako treba i počeli da ga podražavaju, što ne samo da se nastavilo i narednih stotinak godina, nego se i smatralo obeležjem dobrog građanskog vaspitanja.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Dakle, anegdota.
Donedavno se, pogotovu u Britaniji, smatralo da ni slučajno ne treba zakopčavati donje dugme na prsluku muškog trodelnog odela i da to rade samo neuki skorojevići. Ovaj običaj je nastao početkom dvadesetog veka (ili bar tu negde) kad se jedan od engleskih prinčeva (zaboravio sam koji), inače veliki kicoš i trendseter svog vremena, pojavio na nekom zvaničnom skupu s otkopčanim donjim dugmetom na prsluku, s tim što je u njegovom slučaju reč bila o omašci, a ne o modnom detalju. Kako se njegovo odevanje nije dovodilo u pitanje, svi su zaključili da to tako treba i počeli da ga podražavaju, što ne samo da se nastavilo i narednih stotinak godina, nego se i smatralo obeležjem dobrog građanskog vaspitanja.
hahaha.. To je neka moderna priča o carevom novom odelu… ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Ja mislim da je to pravilo sasvim jasno. Samo s velikim slovom prve reči pišu se „neprava, običajem stvorena“ (tipa „Zemlja izlazećeg sunca“ i sl.) i istorijska imena država, a s velikim slovima svih reči imena modernih država.

E, ključni su tu pojmovi „istorijskog“ i „modernog“. Tu moderno ne znači „samo ono što zaista postoji u datom trenutku“, i istorijsko svakako ne obuhvaća i SFRJ i SSSR; već imaju više pojmovno značenje — „moderne“ su države sve one negde od, recimo, sredine 19. veka pa naovamo (pa i ako su nestale ili se rasformirale u međuvremenu: Kraljevina Jugoslavija, Emirat Transjordanija, Republika Zair i sl.), dakle sve one državne tvorevine koje možemo smatrati državama u današnjem, modernom smislu toga pojma; a „istorijske“ su sve one državolike tvorevine prije toga perioda, koje svakako nisu bile isto što su današnje države u „modernom“ smislu, nakon perioda nacionalizma (kada je uopšte ustanovljen pojam nacije) i nastanka buržoazije i kapitalizma (kada je oblikovan onaj društveni i ekonomski sistem koji je zapravo pojam toga što je „moderna“ država) u 19. veku.

Zato se Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija svakako piše po „modernom državnom modelu“ (jer jeste moderna država u pojmovnom, ne u vremenskom smislu), a Sveto rimsko carstvo piše se samo s velikim slovom prve reči. Toliko je, u stvari, jasno to pravilo. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Ђоле, и ја сам то тако схватала док нису почели други да ми постављају оваква питања, која су по мени сасвим логична: прво, нигде у П се не помињу "модерне" државе, друго, све и да се помињу, ко ће одредити шта је то модерна држава? Ако кренемо са "рецимо", онда то значи да свако има право на неко своје лично виђење. Ја, наравно, говорим за П93, јер П10 још увек немам. Чини ми се да га ти имаш, ако се нешто променило у тексту по том питању, ајде молим те, наведи га тачно како гласи.

Оће ли мени неко молим вас, рећи што не ваља Османлијско царство, кад га П93 бележи међу својим примерима? (ето цитата који је Соња навела са СЈА, требало би да је добро преписано из П93)…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Ali Sveto Rimsko Carstvo postojalo je do 1806. pod tim zvaničnim nazivom, poslije osnivanja Sjedinjenih Američkih Država, na primjer.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Ali Sveto Rimsko Carstvo postojalo je do 1806. pod tim zvaničnim nazivom, poslije osnivanja Sjedinjenih Američkih Država, na primjer.

Okej, u tom kontekstu ne mislim da bi bila pogrešna i sva početna slova velika. Ali u kontekstu Svetog rimskog carstva iz srednjeg veka, svakako bi početna slova sviju reči velika delovala čudno (pored Osmanskog carstva, na primer, ili Dubrovačke republike). Dakle, ako nabrajam srednjovekovne evropske zemlje, i Sveto rimsko carstvo pisaću kao i Dubrovačku republiku, zajedno sa Osmanskim carstvom. Ako pak nabrajam države na početku 19. veka, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, tu bi se svakako mogli naći i Sveto Rimsko Carstvo i Dubrovačka Republika.

Međutim, ako pišem o Svetom rimskom carstvu ili o Dubrovačkoj republici celim tokom njihova postojanja, onda mi je svakako potrebna jednoobraznost; nema govora o pisanju do jednog trenutka ovako, a od jednog trenutka odjednom onako. Koji model, onda, tu ima prevagnuti? Pa svakako onaj samo s početnim slovom prve riječi velikim, jer su te države ipak u pojmovnom smislu više dio prošlosti nego što su dio modernoga doba (doba država — nacija), iako su za par godinica možda zakoračile i u njega. SAD su pak svakako u pojmovnom smislu država modernog doba, iako su možda za par godinica i one iskoračile malo prije njega; ali i osnovane su, i utemeljene su, i razvijale su se kao moderna država, i kao modernu državu ih i poimamo, za razliku od SRC ili Dubrovačke republike. A, recimo, Osmansko carstvo pak, iako je postojalo sve do prvih decenija 20. veka (sic!), svakako je u pojmovnom smislu država prošlosti, država predmodernog doba, i tek s njegovim povlačenjem i reformacijom na teritoriji bivšeg Carstva nastaju moderne države. Užička republika, na primer, postojala je 1941. godine, dakle već dobrano u 20. veku, ali pišem je po ovome „neformalnom“ modelu zato jer svejedno nikako nije bila (moderna) država u pojmovnom smislu, već tek državolika tvorevina (gde je ključni deo u ovome -lika, a ne u ovome držav- [namig]).

U svakom slučaju, ovo pisanje je običajem stvoreno i polazi od značenja i smisla, i kao takvo i sasvim je smisleno pravopisno pravilo, koje se ne zasniva uopšte ni na kakvom vremenskom načelu (da se zasniva na njemu, bilo bi i krajnje glupo i besmisleno prije svega), već na pojmovnom, kao i svako drugo pravopisno pravilo ove vrste (o tome kako shvaćamo određeni pojam, kako poimamo taj entitet, ovisi i njegovo pisanje — kao što se s velikim početnim slovima svih riječi pišu imena naselja, a imena njihovih delova samo s početnim slovom prve reči velikim; kao što se s velikim početnim slovom pišu oni entiteti koje poimamo kao vlastita imena, a s malim oni koje poimamo kao opšta, zajednička; dakle, suština i ovoga pravopisnog pravila, kao i sviju drugih sličnih, prosto leži u značenju, u smislu, u pojmu onoga što se zapisuje na određeni način). SRC ne shvaćamo kao modernu državu, niti je to ono i bilo, bez obzira na to dokad je postojalo; a SFRJ svakako shvaćamo, i to ona i jeste bila, bez obzira na to što više ne postoji.

Sasvim prosto.  [osmeh] Nije mi jasno zašto se oko ovoga pravila raspravljalo i na Vokabularu nekoliko puta, i tamo sam isto ovako svaki puta odgovarao, i ovde čini mi se još jednom ranije, i opet sam isto pisao; a iz nekoga se razloga iznova i iznova nikako ne uspeva razumeti. [neznam]
« Последња измена: 11. 01. 2011. у 13.33 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
>>Mod: Tema o Ugrima, kablovima i Bugarima izdvojena ovde.<<
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Да ли је више уопште дозвољено писати Аустро-Угарска?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Правопис не предвиђа.

Тагови: