Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 433865 пута)

0 корисника и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #75 : 21. 03. 2012. у 18.30 »
На сајту РТС-а данас пишу о припремама за концерт бенда "Металика", па на крају и ово:
Бина ће бити покривена, специјална цирада биће постављена око бине како се не би стварало блато, а биће набављене и пумпе које ће истискивати воду и кабанице за техничко особље.
Матори буквалиста као што сам ја замишља пумпе које истискују кабанице за техничко особље. :)

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #76 : 23. 03. 2012. у 14.01 »
Bez obzira što me uvek iznova impresionira ovaj savremeni metod nalaženja posla, počeh da čitam, pa odustadoh kod treće rečenice. Čovek iz Bor je ovaj put izgubio novac.

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:371860-Bor-Pronasla-i-vratila-kesu-punu-novca

Da li urednici Večernjih novosti uopšte čitaju članke koje dopisnici šalju (pretpostavljam da je od dopisnika, jer se ovakva kombinacija predloga i padeža najčešće javlja u govornika iz južnijih krajeva Srbije), ili ih namerno puste u javnost onakve kakvi dospeju u redakciju?

Ne smeta mi ovakva kombinacija kod ljudi koje poznajem iz tih krajeva, sve dok ne rade u obrazovanju ili medijima, dok ne utiču na nečije obrazovanje.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #77 : 23. 03. 2012. у 14.46 »
Hm, na brzinu sam pročitala, pa možda grešim, ali mi se čini da je "u Bor" i "u Vranje" u citatima tih osoba, ne sam tekst koji je pisao dopisnik-novinar. Mada, meni se čini da je neko nepisano pravilo da se te gramatičke greške sagovornika ispravljaju kad se prenose u novinske članke. Ne znam, možda grešim.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #78 : 23. 03. 2012. у 15.05 »
I meni se čini da bi bilo sasvim logično da se, i u slučajevima navođenja sagovornikovih reči, povede računa o pravopisu. Kad bi bilo drugačije, mnoga književna dela u kojima se navode reči nepismenih ljudi, bila bi i nepismeno napisana, a nije tako.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #79 : 25. 03. 2012. у 23.08 »
Један чланак из сутрашње Политике (на мрежици излази у десет увече претходног дана) насловљен је овако:
Фоторобот будућег српског премијера
Председник Владе Србије треба да у себи обједини особине које се чине неспојивим…

Зашто "фоторобот" а не "профил"?
Мене реч фоторобот асоцира на оне цртаче који на основу описа очевидаца покушавају да направе слику неког преступника. Фоторобот је ствар, цртеж, а профил је нешто општије. Профил просечног Србина, на пример.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #80 : 25. 03. 2012. у 23.25 »
Вучевуче, ово си ваљда хтео овде да сместиш?

Prosečan Srbin ima 41,2 godine, živi u tročlanoj porodici, zarađuje 36.639 dinara mesečno, završio je samo srednju školu, u slobodno vreme gleda TV, puši i pije kafu, a i ove godine planira da letuje u Grčkoj.
Ima problema sa gojaznošću, pod stresom je jer banci duguje 818 evra, pati od nekog kardiovaskularnog oboljenja, od čega će najverovatnije i umreti u svojoj 69. godini.
Ovako bi ukratko izgledao foto-robot prosečnog stanovnika Srbije koji je tim Pressa nedelje sastavio na osnovu statističkih podataka Republičkog zavoda za statistiku, ali i drugih relevantnih organizacija koje se bave statistikom.

Дал је коришћење речи фоторобот у овом контексту језичка глупост новинара (у генитиву множине), или је то, по дефиницији Белопољанског,
Цитат
У ужем смислу, нешто што је у језику ново, а што интензивно користи и пропагира репрезентативна група говорника.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #81 : 25. 03. 2012. у 23.30 »
Ne, rekao bih da je vukvukova poenta bila da nikom izgleda nije palo na pamet da bi "prosečan Srbin" zapravo mogla biti Srpkinja. A ima ih bar malo više nego Srba.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #82 : 25. 03. 2012. у 23.51 »
Ne, rekao bih da je vukvukova poenta bila da nikom izgleda nije palo na pamet da bi "prosečan Srbin" zapravo mogla biti Srpkinja. A ima ih bar malo više nego Srba.
У праву си. Мислио сам да се надовезује на моје гунђање због наопаког коришћења речи фоторобот.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #83 : 26. 03. 2012. у 01.52 »
Ne, rekao bih da je vukvukova poenta bila da nikom izgleda nije palo na pamet da bi "prosečan Srbin" zapravo mogla biti Srpkinja. A ima ih bar malo više nego Srba.

I ne samo to, nego je žena u celoj slici samo neki višak: eventualno je pomenuta u nekoj zagradi, a jedino je relevantno kolike su joj grudi i koliko rađa dece.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #84 : 26. 03. 2012. у 08.54 »
Hm, ja mislim da preterujete. Zene i muskarci su razlicita ljudska bica, u svakom aspektu: mentalnom, drustvenom, fizickom, fizioloskom. Stoga, ne moze se praviti statistika za muskarce i zene zajedno, nego ili o muskarcima ili o zenama. Da je radjena statistika za zene, pisalo bi "prosecna Srpkinja". Radjena je statistika za muskarce i to bi blo to. Mada, sto jest, jest. Mogli su da naprave i statistiku za zene. Kad vec znamo kakav je prosecan Srbin, da znamo i kakva nam je prosecna Srpkinja.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #85 : 26. 03. 2012. у 09.45 »
Удаљили смо се од теме. Питао сам да ли је примерено у оном контексту користити израз "фоторобот".

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #86 : 26. 03. 2012. у 16.25 »
Каква је то изјава да ником не би пало на памет да је просечан Србин жена? Па просечан Србин није реално људско биће, он нема карактеристике попут пола, нације и сл., то је скуп сакупљених просечних мера.

Ако ћемо прецизно, једино ће неко ко нимало не размишља ту замислити реалну особу са карактеристикама попут пола, народности, вере, регионалне припадности, сексуалне оријентисаности итд. Просечан Србин уопште и није Србин јер не постоји ниједна озбиљна студија која би из статистике о просечној старости или заради избацила Мађаре, Румуне, Словаке, национално неопредељене и сл.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #87 : 26. 03. 2012. у 17.06 »
BP, da li ti zaista možeš da zamisliš neku ženu (koje god nacionalnosti) sa tim karakteristikama koje daje to istraživanje? :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #88 : 26. 03. 2012. у 17.54 »
RTS, Beogradska hronika, malopre: ,,… Vozač ne sme imati prisustvo alkohola u krvi…"
Stvarno, mora li se pisati ili govoriti vest onako kako je policajac sa lica mesta rekao, a da se pritom ne navode njegove reči?
Slučajno ,,bacih uvce".  [pardon]

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #89 : 26. 03. 2012. у 18.06 »
Belopoljanski, hajde molim te otvori link koji sam okačio, da bismo znali o čemu pričamo.

Ti u stvari sve vreme nastupaš sa neke pozicije da je mišljenje razumnih ljudi strogo formalno, u sterilnim kategorijama, oslobođenim svake vrste predrasuda i podsvesnih vrednosnih nanosa, a oni koji tako ne misle su samo neki otpadak koji nije ni vredan pomena, ali ja sam ti već ukazao da to nije baš tako.

Цитат
Is it true that all of us, not just poets, speak in metaphors, whether we realize it or not? Is it perhaps even true that we live by metaphors? In Metaphors We Live By George Lakoff, a linguist, and Mark Johnson, a philosopher, suggest that metaphors not only make our thoughts more vivid and interesting but that they actually structure our perceptions and understanding. Thinking of marriage as a "contract agreement," for example, leads to one set of expectations, while thinking of it as "team play," "a negotiated settlement," "Russian roulette," "an indissoluble merger," or "a religious sacrament" will carry different sets of expectations. When a government thinks of its enemies as "turkeys or "clowns" it does not take them as serious threats, but if the are "pawns" in the hands of the communists, they are taken seriously indeed. Metaphors We Live By has led many readers to a new recognition of how profoundly metaphors not only shape our view of life in the present but set up the expectations that determine what life well be for us in the future.

Our conceptual system is not something we are normally aware of. in most of the little things we do every day, we simply think and act more or less automatically along certain lines. Just what these lines are is by no means obvious. One way to find out is by looking at language. Since communication is based on the same conceptual system that we use in thinking and acting, language is an important source of evidence for what that system is like.

Primarily on the basis of linguistic evidence, we have found that most of our ordinary conceptual system is metaphorical in nature. And we have found a way to begin to identify in detail just what the metaphors are halt structure how we perceive, how we think, and what we do.

I dalje: http://theliterarylink.com/metaphors.html.

Tvoje odbijanje da prihvatiš da se pojmovi, konkretno su to bili pojmovi nacije ili zanimanja, konceptualizuju u osobama ("foto-robotima") određenih karakteristika, poput pola, koje strogo formalno zaista nisu relevantne za pojam o kojem se radi, posledica je možda nekog plemenitog, ali ne i realno zasnovanog uverenja. Zato bi trebao da smanjiš vatrenost, jer u najmanju ruku postoje i drugačija mišljenja, i ta mišljenja nisu neki laički stavovi "bez svesti o onome o čemu govore i bez svesti da te svesti nema", kako si jednom rekao u jednoj drugoj temi, već pripadaju jednoj vrlo široko prihvaćenoj i potvrđenoj naučnoj paradigmi. Treba da budeš svestan toga kada pričamo o ovoj temi.

Тагови: