Аутор тема: Такво нешто или тако нешто  (Прочитано 11081 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Такво нешто или тако нешто
« : 22. 04. 2013. у 14.40 »
Здраво свима.

Имам једно питање у вези следеће реченице.

Цитат
Од интерфејса командне линије људи често беже, мислећи да је такво нешто превазиђено.

Да ли је исправно такво нешто или тако нешто? Мислим да је исправно тако нешто. Шта ви мислите?

Замолио бих вас за помоћ.

Унапред вам хвала.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #1 : 22. 04. 2013. у 16.39 »
Tako (sa kratkouzlatnim akcentom na prvom slogu i sa dubletom - postakcenatskom dužinom na drugom) jeste prilog koji govori da se nešto radi na takav način, na taj način. Dakle, prilog za način. U rečniku Matice postoji više primera upotrebe ovog prilika (najeo se tako da mu je pripala muka, bilo nam je tako lepo da se ne da opisati, itd, itd).

Takav, takva, takvo je pokazna pridevska zamenica za kakvoću i govori nam o svojstvima objekta o kome govorimo.

Dakle, u zavisnosti od toga šta si htela da kažeš upotrebićeš jednu od ove dve vrste reči ,a njih dve nikako nisu iste niti su sinonimi, kao što vidiš.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #2 : 22. 04. 2013. у 16.41 »
Gledajući čisto formalno-gramatički, pravilnije bi bilo takvo nešto.

Nešto je imenička zamenica, pa nju modifikuje pridevska zamenica, takvo, na primer takvo vreme. Na pitanje kakvo je nešto odgovaramo sa takvo je.

Tako je priloška zamenica, pa dopunjuje pridev ili glagol: tako lepa; on tako peva. Imamo i izraz tako nekako, gde dopunjuje drugi prilog.

Kao deskriptivista, ne bih da proterujem ukorenjen oblik tako nešto (i ja bih tako rekao), ali mu trenutno ne vidim logičko utemeljenje. Neka me neko ispravi ako grešim.

Preteče me Rančer: Vidim o tome se pričalo na MyCity forumu, ali ja ne vidim odakle je korisnik Sirius došao do zaključka da prilog može da se slaže s imenicom.


Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #3 : 22. 04. 2013. у 16.55 »
Da, tako je (zamenički) prilog, takav, takva, takvo je pridev(ska zamenica).

I kao što kaže Duja, formalnogramatički, trebalo bi da bude takvo nešto.

Međutim, uobičajeno se kaže tako nešto (kod Hrvata sam pak primetio da kažu takvo što).

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #4 : 22. 04. 2013. у 17.03 »
Хвала вам свима на помоћи.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #5 : 22. 04. 2013. у 17.03 »
U stvari, sada mi pada na pamet da tako nešto možda nije pogrešno ni sa formalne strane:

Video sam kako su oni uredili svoj sajt, i ja bih da mi uradimo tako nešto.
Video sam kako su oni uredili svoj sajt, ali ja bih da mi uradimo nešto drugačije.


Nije nemoguće da prilog stoji uz imeničku reč, ali je ipak pitanje koliko je u Aleksandrovom primeru to formalno moguće:

Video sam kako su oni uredili svoj sajt, i ja bih da mi uradimo nešto na taj način.
?Od interfejsa komandne linije ljudi često beže, misleći da je nešto na taj način prevaziđeno.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #6 : 22. 04. 2013. у 22.55 »
Погледавши само наслов теме, помислио сам исто што је Дуја написао.

Вуче, да ли си сигуран да у нешто другачије имаш прилог? Пробај с придевом који разликује акценат кад се претвори у прилог: да урадимо нешто ле́по (*ле̑по). Уз то, ја бих у твојој реченици нешто анализирао као објекат, а другачије као одредбу. А и да не радим тако, пре бих схватио другачије као главну реч синтагме, а нешто као интензификатор.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #7 : 22. 04. 2013. у 23.13 »
Pa, moguća su tri čitanja:

…da mi uradimo nešto-OBJ drugačije-PON.
… da mi uradimo [nešto-INT drugačije-GS]-PON.
…da mi uradimo [nešto-GS drugačije-ATR]-OBJ.

(PON = priloška odredba za način, INT = intenzifikator, GS = glava sintagme, ATR = atribut)

U trenutku kad sam pisao nisam ni bio svestan prva dva moguća čitanja. Mislio sam na ovo treće. Ali da, i tu radi o pridevu drugačiji. Međutim, recimo:

Svi ove godine šalju brze pesme na Evroviziju, i mi bismo trebali da pošaljemo nešto tako.
Svi ove godine šalju brze pesme na Evroviziju, ali mi bismo trebali da pošaljemo nešto polako.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #8 : 22. 04. 2013. у 23.22 »
Нисам сигуран да би се ово последње рекло. Пре би било лагано или сл., што би био придев.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #9 : 22. 04. 2013. у 23.26 »
Meni tvoja dva poslednja dva primera ne zvuče baš gramatično (mada je, što kažu, stativa). Sa …nešto takvo i …nešto sporo/lagano nemam dilemu.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #10 : 22. 04. 2013. у 23.39 »
Hajde sad, jedno je da nije uobičajeno, drugo je negramatično:

Цитат
Inace, postoji jedna osobina, koja se ovde nije nesto narocito naglasavala - mehanicki menjac, tako da imas dva podrucja brojeva obrtaja, recimo od 0 do 1000 i od 0 do 2800 ili koliko je vec njen maksimum. Cesto ti zatreba nesto polako, a sa vecinom ovih od 0 do 3000 je to tesko izvodljivo,

http://www.elitemadzone.org/t358975-0

Цитат
Laganini je opće prihvaćen i svima razumljiv sleng izraz za nešto polako, nježno i pomalo flegmatično. Nas lagano hvata fjaka, gledamo na satove i odbrojavamo trenutke do sjedanja na kavicu. I laganini… Kak se vi osjećate kada je ovakav dan?

https://www.facebook.com/mojbonbon/posts/163552530373464?comment_id=1675794

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Такво нешто или тако нешто
« Одговор #11 : 22. 04. 2013. у 23.47 »
Osećam zloupotrebu priloga polako i tako u pridevskom smislu. Zapravo, polako ima tendenciju da mutira u pridev, samo nije dovršena (mogu da zamislim Čujem neku muziku poláku, al’ mu fali muški rod).

Možda smo na ove zloupotrebr navikli pa nam ne smetaju tako jako, ali na drugo čitanje they don’t stand the scrutiny.

Тагови: