Аутор тема: Virtuelni i zabran  (Прочитано 26475 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #30 : 14. 03. 2011. у 22.23 »
 [zbun2] [nesvest] [bonk]
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #31 : 15. 03. 2011. у 06.13 »
[zbun2] [nesvest] [bonk]
Ништа, ништа, навићи ћеш се. [ccc]
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #32 : 15. 03. 2011. у 10.27 »
Нешто ми није ишло: презентација је …забран
Презентација је оно што је Бруни описала, дакле — поступак, а забран је место. Приватна шума, ловиште…
Хтео си да кажеш да је презентација нешто што је заџапио узак круг људи.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #33 : 15. 03. 2011. у 10.29 »
Meni u tom kontekstu ide savrseno privilegija.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #34 : 15. 03. 2011. у 12.46 »
Забран је, по РСАНУ, или ’шума’ или ’забрана’. Никаква привилегија.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #35 : 15. 03. 2011. у 12.52 »
OK, ајд овако. У ширем контексту сам хтео да кажем да је уопште код нас културна баштина постала "место" где у мутном лови само узак круг људи који се не труди да то прошири међу општу јавност, и да и оно што се шири подлеже апсолутној својевољи неколицине истомишљеника. Одатле забран. Забран као нешто што је доступно само уској групи.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #36 : 15. 03. 2011. у 13.00 »
Е то значење не постоји у стандардном језику. [tuzan]

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #37 : 15. 03. 2011. у 13.10 »
Зар нисам, кад сам схватио шта си хтео да кажеш, направио коректну конструкцију?

Можда: "презентација културне баштине је престала да буде привилегија музеја и државних институција и уског круга кустоса, већ се… "

И Бруни се сложила са мном.
Meni u tom kontekstu ide savrseno privilegija.

« Последња измена: 15. 03. 2011. у 13.13 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #38 : 15. 03. 2011. у 13.13 »
Јасно да нема ту дефиницију, али ако се реч забран користила да означи ловиште племства, мислим да је јасно на шта се односи. Да ли је у модерном језику потпуно забрањено користити метафоре? Да ли би онда било погрешно и рећи "Политичка мисао је одавно упала у малу мочвару пуну крокодила?" нити мисао може упасти у мочвару, нити крокодили имају везе са мислима, али је јасно шта се хтело рећи… Не кажем да сам у праву око овога, само питам. Привилегија би ми била погрешан избор због тога што у значењу нечега што само одређена група људи има прво да ради/буде, одговара, али привилегија ми првенствено има позитиван призвук - Мени је част и привилегија… Он је заслужио привилегију да буде зван тим и тим… Привилегована група грађана која је то стекла тим и тим заслугама… Овде причамо о непотизму и незаслуженим стварима добијеним у неким случајевима примогенитуром…

Цитат
Можда: "презентација културне баштине је престала да буде привилегија музеја и државних институција и уског круга кустоса, већ се… "

У наведеном примеру се добија утисак као да је та привилегија била заслужена, али та рпивилегија је одавно изгубљена неактивношћу одавно. Знам да је субјективно, али то ми једноставно не звучи довољно оштро…
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #39 : 15. 03. 2011. у 13.19 »
Е то значење не постоји у стандардном језику. [tuzan]

Ček sad kako to? Ako ga RSANU ne beleži znači da i ne postoji? Svi prisutni su odmah razumeli na šta se misli, jedino se rasprava vodi da li je primenljiv na situaciju.

HJP ga beleži upravo u smislu o kojem raspravljamo:
1.    područje na koje je zabranjen pristup, lov i sl.; branjevina
2.    pren. područje, tema, oblast kojim se nitko ne smije baviti, osim onoga koji polaže isključivo pravo

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 19.18 Rancher »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #40 : 15. 03. 2011. у 13.30 »
Ја нисам разумео, не бих рекао ни да је Бруни.

Наши речници не бележе то значење. Можда је у нашој варијанти мање уобичајено (или нимало).

Метафора је ОК, али ако је провидна. Ја мислим да ова није. Реч је, пре свега, историзам. Ако је неко и чуо за њу, немамо гаранцију да ће активирати баш ону сему тог значења која нам треба да би се извршио пренос имена (неопходан за метафору).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #41 : 15. 03. 2011. у 13.40 »
Ček, momci. Jesam ja razumela šta je Gulo hteo reći, jesam razumela i Zorana i slažem se sa Zoranom. Naravno da zabran ne znači privilegija, ali ovde ne tražimo sinonim, nego tražimo način da nešto izrazimo, tako da možemo koristiti više reči koje u principu ne znače isto, ali mogu da označe isto.

Gulo, privilegija ne mora uvek da ima pozitivan prizvuk, privilegija sama po sebi ne implicira da li je zaslužena ili nije. Privilegija je nešto na šta neko ima pravo i tačka. Hoću reći, privilegije mogu biti i zaslužene i nezaslužene.

Slažem se sa Džoom, metafora treba da bude providna, jasna svima na prvi pogled, a zabran to nije. Eto, ja sam morala da pogledam u rečnik da bih shvatila šta si hteo reći, jer nisam bila načisto šta je to zabran.

Zbog svega ovoga, mislim da je bolje da na tom mestu stoji "privilegija".

PS: Takođe, u zavisnosti od tona samog teksta, MOŽEŠ koristiti reč "prćija", ako želiš da tekst bude otvoreno sakrastičan. Ako nećeš, onda bolje nemoj da se igraš u tom pravcu, nego koristi neki neutralan izraz.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #42 : 15. 03. 2011. у 13.42 »
Привилегија би ми била погрешан избор због тога што у значењу нечега што само одређена група људи има прво да ради/буде, одговара, али привилегија ми првенствено има позитиван призвук - Мени је част и привилегија…

Мислим да грешиш, бар мени привилегија нема позитиван призвук.
"Забран" нема значење које у овом контексту желиш:
Цитат
у значењу нечега што само одређена група људи има прво да ради/буде…

Забран је, да поновим, одредница за место.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #43 : 15. 03. 2011. у 13.49 »
Реч "привилегија" у онако формулисаној реченици нема позитиван призвук, што се јасно види из контекста. Јасно је шта си хтео да кажеш.
Наравно, ми не знамо коме то упућујеш, колико оштар тон желиш, колико оштар тон смеш да користиш.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #44 : 15. 03. 2011. у 14.09 »
Ја нисам разумео, не бих рекао ни да је Бруни.

Наши речници не бележе то значење. Можда је у нашој варијанти мање уобичајено (или нимало).

Метафора је ОК, али ако је провидна. Ја мислим да ова није. Реч је, пре свега, историзам. Ако је неко и чуо за њу, немамо гаранцију да ће активирати баш ону сему тог значења која нам треба да би се извршио пренос имена (неопходан за метафору).

Istorizam? Meni reč u prenesenom značenju uopšte nije opskurna.  [cesh] Evo da prokopamo po "korpusu" (tj. malo ozbiljnijoj štampi):

Vreme.com: oko 25 "čistih" pogodaka (tj. znače upravo to, "prćija", "ograđen prostor", a ne bukvalno "lovište"):
  • Uostalom, ništa se drugo nije ni moglo očekivati od onih koji su od Franucke 7 napravili zabran za promociju zavičajnih pesnika, …
  • odabrao baš taj zabran za čudake i neprilagođene zvan filozofijom (ljubavlju za mudrost), …
  • dakle one iste televizije koja je koliko do malopre bila ekskluzivni zabran za suklate, zamlate i božjake svih fela,
  • a naročito Velike Britanije koja smatra da je to zadiranje u krajnje važan zabran nacionalne politike

Politika.rs: 120 pogodaka, od toga je jedno trećina na "metaforički" zabran:
  • Zato, potiskujući lično osećanje frustracije što nemam pravo na izolaciju na radnom mestu, što nemam zabran koji bih delio s grešnicima (Boško Jakšić)
  • Čim je došao kući, u svoj mali zabran blizu Skadarlije, odmah se javio majci Stanki, sestri Seki i bratu Milanu, našem poznatom reditelju. ...
  • Ta sfera je zaštićeni zabran, i u nju ulaze samo ljudi koji su savladali njene tajne, a imaju dovoljno besprizornosti za to. … (Lj. Stojadinović)

Evo i par knjiga pride:
  • Upoznala je Matinu prijeku narav i znala je da bi bilo zla ako bi nešto zapazio ili posumnjao. Mate je mužjak i ne da dirati u svoje, u svoj zabran. (Pero Budak, Uzvitlane strasti, 1998)
  • Тако се у њиховом забрану стално појављују бели чаршав, енглески порцелан или сребрни чајник (Predrag Palavestra, Slobodan Selenić: Spomenica Slobodana Selenića: povodom sedamdesetogodišnjice rođenja)

Тагови: