Аутор тема: Brilliant mind  (Прочитано 2338 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Brilliant mind
« : 1. 02. 2015. у 13.46 »
Читам са задовољством ово што је Клајн написао. Прво, зато што наводи оно што више година истичем, а то је да се речи неадекватно преводе, због непознавања како властитог, тако и енглеског језика. Друго, зато што је довољно да се у једном медију крене са неком глупошћу - одмах ће остали здушно прихватити. Тако је (у основи погрешно) коришћење речи "бриљантан" узнапредовало у недотупаво "брилијантан", а у смислу генијалан. Више ни лењошћу не може све да се покрије, за глупост остаје све више и више места.

Цитат
У дневнику РТВ-а хвале „брилијантан ум Николе Тесле“. У српском имамо придев бриљантан и глагол бриљирати (од француског briller, сијати, блистати), а имамо и брилијант, назив за врсту дијаманта, што смо узели из немачког. „Брилијантан“ не постоји.

Ни бриљантан овде не би било сасвим прикладно, јер бриљира онај који има неку публику (глумац, певач, спортиста, студент на испиту), а повучени Тесла све је радио далеко од очију јавности. Боље би било да је речено „генијалан ум“. Енглеско brilliant управо и значи генијалан, јер од именице genius нема изведеног придева (genial има сасвим друго значење).

Иван Клајн: ЛОКАЛЦИ И ГЕНИЈАЛЦИ
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Brilliant mind
« Одговор #1 : 2. 02. 2015. у 09.03 »
Lično mislim da Klajn tu "uvrće loknu". Što Tesla ne bi mogao da ima briljantan um? Genijalan = sjajan = briljantan. 
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Brilliant mind
« Одговор #2 : 2. 02. 2015. у 10.27 »
Vredi dodati da se genius na engleskom sve češće koristi kao pridev, mada uglavnom u kolokvijalnoj upotrebi zasad.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Тагови: