Аутор тема: Неслагање  (Прочитано 2182 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

• Староседелац
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Неслагање
« : 7. 12. 2016. у 10.35 »
Да ли је у реду наслов на првој страни данашње штампане Политике:

Кога парламент предлаже за судије Уставног суда.

Мислим на неслагање кога (једнина) и судије (множина).

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.848
Одг.: Неслагање
« Одговор #1 : 7. 12. 2016. у 13.01 »
Ko nije nužno u jednini — ova zamenica se slaže i sa glagolom u jednini i u množini zavisno od logičkog referenta kojeg zamenjuje. Uporedi:

Ko su nove sudije Ustavnog suda?

(Ovo nije skroz paralelna konstrukcija, jer je biti (su) kopula, čije slaganje diktiraju drugačija pravila nego za "obične" glagole kakav je predložiti za. No, sve u svemu, ta je rečenica meni savršeno gramatična.)

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.246
Одг.: Неслагање
« Одговор #2 : 7. 12. 2016. у 15.12 »
Ко и шта заиста означавају и множину, иако се с предикатом слажу у једнини мушког/средњег рода. Међутим, у Ко су судије? не слаже се су са ко, већ са нове судије, док је ко именски предикатив, који се под одређеним условима не мора слагати са субјектом (Судије су наша будућност).

Реченици типа цитиране, где се очекује (?) слагање допунског предикатива са објектом, аналоган би био пример с објекатским актуелним квалификативом: Кога си видео веселе?, где је, по мом осећању, блокирано семантичко слагање с објектом и где би се, без обзира на реални број објекта, рекло Кога си (све) видео веселог, као Ко је (све) дошао?, а не Ко су (све) дошли?.

Абзецова реченица није ми неграматична, као ни Кога смо прогласили за посланике?, Кога сматрате пријатељима? Кога си назвао пријатељима?, Кога си изабрао за чланове већа?, али ми нешто засмета: вероватно те конструкције могу бити питкије са све: Кога све парламент предлаже за судије?.

Станојчић–Поповићева граматика мудро наводи да придевска (sic) јединица у допунском предикативу слаже с објектом ако је глагол прелазан (*Ко је проглашен за добре?), али не помиње случај с именичком јединицом.
« Последња измена: 7. 12. 2016. у 15.16 J o e »

Тагови: