Аутор тема: К(к)атоличка, П(п)православна црква  (Прочитано 19432 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Дедер, да ми објасните нешто. Никад ми није до краја било јасно кад се ово пише великим, а кад малим словом. Знам да се имена религија пишу малим, али ваљда ово иде великим јер се ради о институцији цркве (ето, не знам ни да ли да напишем Цркве или цркве).

Кад то иде великим, по правопису (не занима ме како стоји у верским писанијама, јер то знам, пошто они све такве речи пишу увек великим словом).

На пример, како бисте написали: катихизис Православне или православне цркве? Да ли Православље или православље (и томе сходно, Католичанство или католичанство)?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #1 : 29. 06. 2012. у 11.41 »
Ни православна, ни католичка црква не постоје као јединствене институције, дакле у наведеним питањима све је малим словом

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #2 : 29. 06. 2012. у 11.50 »
Не бих рекла. Често се пишу великим словом, и то је оно што мене збуњује. А како то мислиш, не постоје као јединствене институције?

Може бити да се пишу великим словом кад се ради о нпр. СПЦ - Српска Православна Црква? Уф. Ово ми не делује тачно. Само Српска православна црква?


 [bua]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #3 : 29. 06. 2012. у 13.21 »
За православну цркву то је најјасније, јер руска, коптска, етиопска, грчка итд постоје као аутокефалне црквене заједнице, према томе не може се писати "Православна црква". Од католичких цркава римокатоличка је најпознатија, али постоји и украјинска грко-католичка црква и сигурно још неколико које су све католичке у смислу да признају Папу као врховног свештеника, али је свака независна у смислу да не припада истој вертикалној хијерархији.

Закључак је да треба писати "Српска православна црква"  кад је то назив организације, али  "православна црква" кад је то заједнички назив за цркве које се држе старих обреда.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #4 : 29. 06. 2012. у 13.32 »
Ako ne bi pisala "pravila Budizma", onda ne bi smela ni "pravila Pravoslavlja".

Ako pod "PRAVOSLAVNA CRKVA" podrazumevaš pravoslavlje kao varijantu opšte hrišćanske religije, onda ide uvek malim slovom, kao i sama reč "pravoslavlje" - recimo, "U pravoslavnoj crkvi niži sveštenici ne moraju da žive u celibatu".

Ako je "PRAVOSLAVNA CRKVA" deo naziva konkretne verske organizacije, onda će prva reč ići velikim slovom, po opštem pravilu: "Srpska pravoslavna crkva, Ruska pravoslavna crkva" itd.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #5 : 29. 06. 2012. у 13.43 »
Па тако сам и ја нешто размишљала, али ме неке праксе на њикипедији збуњују (конкретно код католичке цркве, коју редовно пишу великим словом у разним чланцима). Ево, како рећи Катихизис Католичке цркве? Да ли би (и материјално и правописно) требало да буде Катихизис Римокатоличке цркве?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #6 : 29. 06. 2012. у 14.00 »
KATIHIZIS u svakom slučaju uvek malim slovom.

KATOLIČKA CRKVA morala bi malim slovom jer zapravo znači "katoličanstvo", te kao i kod pravoslavlja, imaš više raznih katoličkih ogranaka (npr. grkokatolička crkva).

RIMOKATOLIČKA CRKVA je malo zapetljana, jer se može koristiti i kao opšti sinonim za "katolička crkva" (što mislim da je manje preporučljivo), gde bi se onda pisala malim slovom, a i kao naziv konkretne crkvene organizacije pod okriljem Vatikana i pape, u kom slučaju se piše velikim slovom (što je, po mom sudu, bolje).

Dakle, mislim da je najbolje "katihizis katoličke crkve" ( = "katihizis katoličanstva") i "katihizis Rimokatoličke crkve" ( = "katihizis papske organizacije").

Što se materijalnog aspekta tiče, neko upućeniji će reći da li je u katoličkom kontekstu bolje reći "katehizam" umesto "katihizis" (meni privatno deluje da jeste - baš kao što bi se, kad pričaš o pravoslavlju, reklo "Vaznesenje Gospodnje ili Spasovdan", a kad pričaš o katoličanstvu, reklo bi se "Uzašašće Gospodinovo ili Spasovo" - ali neću ništa da tvrdim).
« Последња измена: 29. 06. 2012. у 14.57 Farenhajt »

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #7 : 29. 06. 2012. у 19.56 »
Мене занима, ако је регулисано правописом, на који је то начин уређено.

Имена цркава пишем као и имена институција. (Не слажем се једино са Радетом да јединствена Православна црква не постоји, јер постоји.) И то без обзира на то да ли је име унапред договорено или не. На пример, Источна црква, Источна православна црква, Православна црква итд., као и Западна црква, Католичка црква, Римокатоличка црква итд. Тако и Адвентистичка, Евангелистичка итд.

А богословске текстове свакако треба у великој мери игнорисати, тамо би била Источна Православна Црква и сл.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #8 : 29. 06. 2012. у 21.20 »
PR daje mogućnost "Pravoslavna crkva" ako se koristi kao skraćena verzija imena "Srpska pravoslavna crkva".

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #9 : 29. 06. 2012. у 22.52 »
Veliko slovo sam stavila jer se radi o naslovu članka. Znam da ide malim slovom. Možda mi interpunkcija nije najtačnija, izvinjavam se.

Mala napomena. Ne može Rimokatolička crkva da se koristi kao sinonim za katoličku crkvu, nego obrnuto. Štaviše, do šizme iz 1054. katoličanstvo i pravoslavlje značili su potpuno isto - pravoverje, nasuprot kojem su stajale razne jeretičke crkve (donatisti, arijanisti, i sl.). Nakon cepanja, obe crkve sebe smatraju kao "pravoverne", tako da u suštini, katolički i pravoslavni i dalje su sinonimi, iako paradoksalno označavaju dve strane hrišćanstva na koje se podelilo hrišćanstvo 1054. Ova katolička, zapravo se zove Rimokatolička, jer joj je sedište u Rimu (Vatikanu), pored drugih katoličkih, kako je više vas lepo primetilo. Obično se pojam "katolička" koristi kao sinonim za "Rimokatolička", tj. opštiji pojam služi kao sinonim za pojedinačniji.

Da, tako sam mislila i ja. Zbuniše me ovi na njikipeidji. Idem sad tamo sve da izmenjam. Fala vi na odgovori :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: К(к)атоличка, П(п)православна црква
« Одговор #10 : 29. 06. 2012. у 23.15 »
Imaćeš onda posla i ovde (ipak može!):

http://sr.wikipedia.org/sr/Rimokatolička_crkva_Ečka
« Последња измена: 30. 06. 2012. у 01.22 Farenhajt »

Тагови: