Најновије поруке

Странице: [1] 2 ... 10
1
Синтакса / Одг.: Obeležja gradacionog odnosa
« Последња порука nemanja јуче у 23:57 »
Hvala, imam 2 gramatike i u obe piše isto, da je i ŠTO deo gradacione konstrukcije (ako je upotrebljeno), što je i logično skroz.  :) Rađenje testova me je više zbunilo nego što sam nešto naučio iz njih…  [neznam]
2
Синтакса / Одг.: Kongruencija u bezličnim rečenicama
« Последња порука nemanja јуче у 23:50 »
То је не конгруира ни са чим (пише и у Граматици), али је ту грешка и што је (ако је) подвучен прилог колико.
Hvala puno!  :) Ovo koliko sam slučajno podvukao, mislim da oni u rešenjima nisu podvukli, ali ne mogu da se setim iz koje godine i sa kog nivoa je ovo pitanje. Mučilo me je ovo je, služio sam se i gramatikom i logikom i bio sam skoro ubeđen da je greška u rešenju.
3
Синтакса / Одг.: Kongruencija u bezličnim rečenicama
« Последња порука J o e јуче у 23:04 »
То је не конгруира ни са чим (пише и у Граматици), али је ту грешка и што је (ако је) подвучен прилог колико.

4
Синтакса / Одг.: Obeležja gradacionog odnosa
« Последња порука mmalinovski јуче у 16:11 »
postoji varijanta složenog veznika odnosno konstrukcije i bez da/što, ali ovde očigledno to nije slučaj. izgleda da je to mali propust u rešenjima.

na primer, u gramatici ima rečenica: tanja ne samo što je pametna nego je i vrlo vredna
to se isto tako može reći: tanja je ne samo pametna nego i vrlo vredna

"obeležje gradacionog odnosa" je u prvom slučaju sa što, a u drugom slučaju je bez.

tvoja rečenica se ne može konstruisati bez što: riba crni merlin prelazi ne samo velike razdaljine, nego i velike dubine (ne može jer se dubine ne prelaze) / nego i može da se spusti … (ne može jer nestaje gradacioni odnos u kontekstu prelaženja, dobije se "babe i žabe") itd.
5
Синтакса / Obeležja gradacionog odnosa
« Последња порука nemanja 22. 04. 2017. у 12.18 »
Koja su ovde obeležja gradacionog odnosa:
Riba crni merlin ne samo što prelazi velike razdaljine nego može da se spusti i do velikih dubina.
U rešenjima je ovako podvučeno, a u Gramatici piše da je obeležje i reč ŠTO.
6
Синтакса / Kongruencija u bezličnim rečenicama
« Последња порука nemanja 22. 04. 2017. у 11.47 »
U zadatku sa takmičenja tražilo se da se podvuku sve reči koje kongruiraju sa nekom drugom rečju i u rešenju je podvučeno
U kupeu je toplo i odjednom ti se otkriva koliko je jutro bilo prohladno.
Sa čime kongruira ovo je kad je to bezlična rečenica i nema subjekta?
7
Синтакса / Одг.: Vrsta zavisne rečenice
« Последња порука Father Jape 22. 04. 2017. у 00.01 »
To je otprilike kao da neko geologa pita da li mu je naučno znanje o različitim stenama pomoglo da kleše bolje kipove.
8
« Последња порука Зоран Ђорђевић 21. 04. 2017. у 23.41 »
Јасно ми је да су то праве практичне, такорећи материјалне користи, али ме ти ниси разумео, или ја нисам довољно објаснио на шта мислим.
Интересује ме да ли ученици који све то савршено добро знају умеју уз помоћ тог знања лепше да пишу, боље и прецизније да саставе обичан текст о нечему. Макар оно: Како сам провео распуст. Или писмо пријатељу о неком изненада искрслом путовању или каквој романтичној авантури.
9
« Последња порука nemanja 21. 04. 2017. у 21.36 »
Срећно и од мене.
То знање ти, значи, треба само за тестове. Какве практичне користи имаш од тога осим што ћеш добро проћи на такмичењу?
Idem na takmičenje jer volim da izučavam srpski jezik, a i imam praktične koristi od toga, ne moram da polažem deo prijemnog na fakultetu, a i dobio sam razne stipendije.

Da li je sledeća zavisna rečenica namerna ili posledična:
Suviše si mali da bi smeo da pušiš. ? Trebalo bi da je posledična, prema rešenjima, ali meni je malo nejasno…

10
« Последња порука delboj 21. 04. 2017. у 20.22 »
Такмичења су постала непотребан терет. Сад нама дневнице практично ни не плаћају, и ако плате биће то с годину дана кашњења, а ево сутра треба да путујем у забачено мјесто комбијем без једног стакла и да проведем тамо скоро читав дан зарад ничега!
Странице: [1] 2 ... 10