Аутор тема: X  (Прочитано 26342 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: X
« Одговор #45 : 12. 07. 2012. у 21.53 »
Ne, zaista. F. ima pravo. Ako pišemo Ef-Bi-Aj, Bi-Bi-Si, Si-En-En, što ne bismo pisali Dosije Iks?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: X
« Одговор #46 : 12. 07. 2012. у 22.00 »
Čistunci bi onda rekli da bi morala "Eks" (po engleski).

Meni je tu oduvek bila veća enigma kud se dela množina (tj. što ne "Dosijei X").

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: X
« Одговор #47 : 12. 07. 2012. у 22.00 »
 :-/ Zar nisi vidjela u Pravopisu da se akronimi koji su opšte imenice pišu malim slovima?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: X
« Одговор #48 : 12. 07. 2012. у 22.04 »
:-/ Zar nisi vidjela u Pravopisu da se akronimi koji su opšte imenice pišu malim slovima?
Nisam. Kakve to veze ima sa Bi-Bi-Sijem? To jesam videla u P10. Mislim, Bi-Bi-Si.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: X
« Одговор #49 : 12. 07. 2012. у 22.13 »
Pitala si zašto ne bi moglo Iks po analogiji sa Bi-Bi-Si i sl. Ne može, jer je Bi-Bi-Si vlastito ime i stoga se piše velikim slovima, ali dosije iks je opšta imenica, kao primjeri iz pravopisa cede, pisi, cede-rom. Zato u naslovu pišemo Dosije iks: veliko slovo na početku naslova, ostali dijelovi i dalje malim ako su opšte imenice.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: X
« Одговор #50 : 12. 07. 2012. у 22.20 »
Ne. Da se serija zove "Витамин Бе", ne bi ove rasprave ni bilo.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: X
« Одговор #51 : 12. 07. 2012. у 22.25 »
Pitala si zašto ne bi moglo Iks po analogiji sa Bi-Bi-Si i sl. Ne može, jer je Bi-Bi-Si vlastito ime i stoga se piše velikim slovima, ali dosije iks je opšta imenica, kao primjeri iz pravopisa cede, pisi, cede-rom. Zato u naslovu pišemo Dosije iks: veliko slovo na početku naslova, ostali dijelovi i dalje malim ako su opšte imenice.
Ali, već smo rekli da je to "iks" ovde ime dosijea!
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: X
« Одговор #52 : 12. 07. 2012. у 22.32 »
Nismo to rekli. Radi se o kategoriji, vrsti, tipu dosijea, a ovo su „imena“ konkretnih dosijea (sa X-Files Wiki):

Цитат
73317- Investigating Dana Scully’s abduction. (TXF: "3", "One Breath")
111470- Unknown case (TXF: "The Beginning")
621517- Investigating the murder of Melissa Scully. (TXF: "Apocrypha")
11214893- Investigating the arson and murders committed by Cecil L’Ively. (TXF: "Fire")
DF101364- Investigating the disappearance of Colonel Robert Budahas. (TXF: "Deep Throat")
X-40253- Investigating the disappearance of Samantha Mulder. (TXF: "Conduit")
X-40271- Investigating the murder of Officer Charlie Morris. (TXF: "Born Again")
X-60794 Unknown case (TXF: "Dreamland II")
X-71009- A file with details on FBI Agent Fox Mulder. (TXF: "Dreamland II")
X75560- A file about the alleged abduction of Cassandra Spender. (TXF: "Two Fathers")
X-97554- Investigating a peculiar spacecraft discovered in Africa. (TXF: "Provenance")
X-120898- Investigating the disappearance of FBI Agent Raymond Crouch. (TXF: "Millennium")
X 129202- Investigating the Baltimore, Maryland murders by Eugene Victor Tooms. (TXF: "Tooms")
X-152830- Investigating the disappearance of Cassandra Spender. (TXF: "The Red and the Black")
X-167512- A file detailing visionary encounters with the dead. (TXF: "Beyond the Sea")
X280911- Investigating the murder of Special Agent Robert Comer. (TXF: "Providence")
X-491679- Unknown case (TXF: "The End")
X-525652- Investigating the murders committed by Edward Skur. (TXF: "Travelers")
X 649176- Investigating reports of men who could change into a wolf. (TXF: "Shapes")
X667386- Investigating the peculiar insect activity in Miller’s Grove, Massachusetts. (TXF: "War of the Coprophages")
X-751483- An illusory file, allegedly pertaining to the similarly imagined death of Special Agent Fox Mulder. (TXF: "Field Trip")
X 964394- Unknown case (TXF: "DeadAlive")
X256933VW- Investigating the Trinity Killers. (TXF: "3")
XWC060361 - Investigating the Church of the Red Museum in connection with teenage kidnappings. (TXF: "Red Museum")
X Unknown - A file mentioning peculiar events surroundin Sabrina Kinkle nee Spellman and her lawful husband, Harvey Kinkle.




Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: X
« Одговор #53 : 12. 07. 2012. у 22.40 »
Pa jel vidiš ti da svaki taj dosije ima veliko X?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: X
« Одговор #54 : 12. 07. 2012. у 22.50 »
Ali X samo po sebi nije ime. Ekvivalent imena je X-40271, ovako sa brojem, neformalno možda „the Charlie Morris case“, a vrsta je dosije iks. Ako kupiš „audi“ i nazoveš svoj primjerak Maudi, samo to mu je ime, nikako „audi“.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: X
« Одговор #55 : 12. 07. 2012. у 22.56 »
Nosim se mišlju da zloupotrebim svoja moderatorska ovlašćenja i zakatančim ovu temu. Prosto srpski rečeno, mislim da odavno mlatite praznu slamu. :)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: X
« Одговор #56 : 12. 07. 2012. у 23.27 »
Ne mlatimo, tumačimo Pravopis. Da smo pod Lupom, ne bih se toliko zamarao. Ni Klajnu nije stalo do strogih pravila o velikom i malom slovu.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: X
« Одговор #57 : 12. 07. 2012. у 23.45 »
Nosim se mišlju da zloupotrebim svoja moderatorska ovlašćenja i zakatančim ovu temu. Prosto srpski rečeno, mislim da odavno mlatite praznu slamu. :)
Pa ajde. Ja ne mogu jer učestvujem u diskusiji. Ali odavno smo zaključili da jedni druge ne možemo ubediti. Čak ne možemo da se složimo ni oko toga da li je X ime ili ne. A pošto ni Klajnu nije toliko bitno veliko i malo slovo…  :hehe:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: X
« Одговор #58 : 13. 07. 2012. у 08.19 »
Ma neću. Ali, meni je gledajući sa strane prilično očigledno da je ovo jedna od onih sivih zona gde je pravilo podložno interpretaciji. A u tom slučaju, ja primenjujem prost princip "piši kako ’oćeš".

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: X
« Одговор #59 : 13. 07. 2012. у 09.51 »
Ја сам то и написао пре неколико порука. Лично ћу користити мало слово, јер мислим да има више разлога за то, а они су наведени у овој теми. Наравно, ако неко има још нешто да дода, слободно. Но, баш ме занима шта би рекао чика Клајн. :)

Тагови: