Аутор тема: САНУ: Психолошкиња, војникиња, секретарка - граматички неправилно  (Прочитано 17654 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
САНУ је најзад пресекла, не Гордијев чвор, већ ругобу од „родно диференцираног језика“ која нам се, као и безброј других ствари у и ван језика, дуги низ година намеће силом.

Текст: https://www.b92.net/kultura/vesti.php?yyyy=2017&mm=10&dd=13&nav_category=1864&nav_id=1313748
    

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Т
    Тај проблем је решен, хвала језичарима и бившим језичарама, али остаје онај са женским презименима у мушком роду:
       … а што је мени важно, повлачили смо као влада храбре потезе”, нагласила је Брнабић.
       Србија има велики потенцијал али он није препознат”, казала је Брнабић.
        чуваћемо суверенитет и територијални интегритет наше земље”, рекла је Брнабић.
        Имамо толико посла пред нама, поручила је Брнабић.
        …а сви моји сарадници знају да сам кренула у министарски посао од првог дана у шестој брзини”, указала је Брнабић.
       „Није кредибилно ако критикујете све што је урадио Александар Вучић”, подвукла је Брнабић.
        …рекла је Брнабић гостујући на ТВ Пинку.
       … и ту стабилност обезбедићемо и даље” поручила је Брнабић.
              Шпановић брани титулу у Лондону.


    И мој омиљени пример:
    Шеф градилишта упознао је Михајловић са проблемима на деоници…

    Погледајте електронска издања наших новина, посебно наслове. Нигде Брнабићева, Михајловићева, Гојковићева…
« Последња измена: 29. 10. 2019. у 19.58 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Колико знам, одлука САНУ обухвата све варијанте проблема везаних за родну равноправност. Поред осталих и ове које наводиш, а односе се на презимена жена. Ако не иде друкчије, испред презимена се убаци име даме и проблем је решен. Рецимо:

- Изјавила је Ана Брнабић или
- Објаснила је Зорана Михајловић.

А ако неко баш неће да убаци име како би свој текст скратио за тих пар слова – широко му поље, али знаће се да је то неправилно. Мада не верујем да ће ове промене заживети брзо и без проблема. Неће их примењивати они који су и до сада накарадно писали и говорили. Јер, одлука САНУ није донета недавно, али, као што кажеш Зоране, ту су и биолошиње и рекла је Брнабић итд.
« Последња измена: 30. 10. 2019. у 19.09 abzec001 »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Ово је флагрантан прекршај правописа.
Да није слике из наслова не би могло да се разабере о коме се ради.
Истина, у тексту пишу како треба (вероватно сам им се ја попео на главу исправљајући их сваки час).



Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
1. Linkovani članak je iz 2017, a dokument SANU iz 2015.
2. Pravilo foruma
Цитат
А7. Напишите јасан наслов нове теме. Кад отварате нову тему, обавезно у наслову напишите што сажетије суштину вашег питања или теме о којој желите да разговарате.
3. Na ovu temu je na ovom forumu rečeno uglavnom sve, te ne vidim potrebu za nastavljanjem.

Тагови: