Аутор тема: Sintagme  (Прочитано 3976 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Sintagme
« : 15. 06. 2011. у 20.37 »
Pretražila sam forum, ali nisam uspela da nađem da li postoji tema o sintagmama. Ako postoji, izvinjavam se moderatorima, neka je spoje sa tom.

Dakle, vežbam za prijemni i naiđoh na ovakav zadatak:

U sledećoj rečenici podvucite imeničku sintagmu, a zatim zaokružite njenu glavnu reč:

Tu je počeo da šetka ispred širokog stepeništa internata, pazeći da se ne pojavi upravitelj.

Po meni je imenička sintagma: širokog stepeništa internata. A glavna reč stepeništa.

E sad, meni nije jasno da li sam u pravu? Dvoumim se između internata i stepeništa, ali bih pre stavila stepeništa.  :kezica:

"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sintagme
« Одговор #1 : 15. 06. 2011. у 21.25 »
U pravu si. Glavna reč mora biti "stepeništa" jer jedino tako "širokog" i "internata" imaju odgovarajući oblik i funkciju, kao njegovi atributi; ako bi glavna reč bila "internata", onda "širokog" i "stepeništa" ne bi imali funkciju jer ni po smislu ni po obliku ne mogu biti njegovi atributi.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Sintagme
« Одговор #2 : 15. 06. 2011. у 21.49 »
Hvala. :)
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Тагови: