Аутор тема: Mario Vargas Ljosa — Nobelova nagrada za književnost 2010.  (Прочитано 7296 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Eto, juče je objavljeno da je ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost moj omiljeni hispanoamerički pisac, Mario Vargas Ljosa. Pripada pravcu društvenog realizma (realismo social) i pisao je od politički angažovanih romana vrlo oštre kritike hispanoameričkih diktatura, preko autobiografskih do erotskih tematika. Uglavnom sva dela su prevedena na srpski. Da pomenem neka:

Grad i psi, Tetka Hulija i piskaralo, Razgovor u katedrali, Jarčeva fešta (ovo ne znam da li je ovako prevedeno, jer sam ovo čitala u originalu), Panteleon i posetiteljke, Pohvala pomajci…

Da li je neko čitao nešto od njega, i kako vam se dopada? Da li mislite da je nagrada zaslužena?

Meni lično se najviše dopada Razgovor u katedrali, ponajviše zbog forme koja se, ako se dobro sećam, zove "kineska kutija", sadrži četiri životne priče koje se odvijaju u Peruu u doba diktature Manuela Odrije, i koje su međusobno višestruko isprepletane, a da njihovi glavni akteri nisu toga ni svesni. Štaviše, ni sam čitalac to nije, jer je radnja izlagana skakanjem iz prošlosti u sadašnjost i obratno, bez ikakvih uvoda i objašnjenja, tako da čitalac mora da bude vrlo pažljiv da bi pohvatao ko je ko. Postepeno, sam čitalac otkriva veze među likovima i povezuje ih, a svako novo poglavlje je novo otkriće neke nove veze koje često puta šokiraju.

Lično mislim da je Nagradu trebalo da dobije mnogo ranije, jer je po meni jedan od retkih pisaca koji zadržava raznovrsnost i uvek svakom knjigom prča nešto novo. Npr. Markes, kog sam isto dosta čitala, na kraju (po meni, of kors), samo se ponavlja, i ne nalazim u ovim novijim knjigama ništa revolucionarno novo i zanimljivo, različito od onog što sam već pročitala u njegovim ranijim delima, što mi se npr. kod Ljose ne dešava.
« Последња измена: 21. 02. 2011. у 11.31 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Mario Vargas Ljosa — Nobelova nagrada za književnost 2010
« Одговор #1 : 8. 10. 2010. у 22.19 »
Никад нисам чуо за овог аутора до јуче. А јуче сам чуо неке добре ствари.
Прво има неколико његових дела преведено на српски.
Друго, за мене важније, изгледа да је човек класични либерал.
Добро је прочитати ово о њему:
http://feedproxy.google.com/~r/TrzisnoResenje/~3/JMi8MXebnh8/mario-vargas-ljosa.html


Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Mario Vargas Ljosa — Nobelova nagrada za književnost 2010
« Одговор #2 : 8. 10. 2010. у 22.43 »
Ја топло препоручујем све његове књиге. Ако неко хоће озбиљне политичке теме, Катедрала и Град и пси, као и Јарчева прослава (ово треба проверити, али мислим да је и ова књига преведена, можда са мало другачијим насловом) су одличне, лаганија тема би била Тетка Хулија, аутобиографски роман, лепо ћете се насмејати. Еротски роман — Похвала помајци. Пантелеон и посетитељке је одличан роман са надреалистичном нотом оснивања одреда проституки које би ишле у прашуме да опслужују војнике, а све о трошку војске Перуа. Рат за крај света је исто роман по истинитом догађају, о једном чудаку који се појавио ниоткуда у Бразилу крајем 19. века, проповедајући крај света.
Ма, све књиге које сам прочитала су фантастичне…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Mario Vargas Ljosa — Nobelova nagrada za književnost 2010
« Одговор #3 : 8. 10. 2010. у 22.43 »
Пре петнаестак година прочитао сам "Похвалу помајци". Било ми је занимљиво.
А да ли је награда заслужена - не знам. Не знам конкуренцију. Није то као Нобелова награда за мир, па кад је добије Обама знаш да није заслужена.
Нисам доследан, само што сам предложио да не помињемо политику, већ сам то прекршио. Нећу више.
« Последња измена: 21. 02. 2011. у 11.33 Бруни »

Ван мреже bixy

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Mario Vargas Ljosa — Nobelova nagrada za književnost 2010
« Одговор #4 : 12. 10. 2010. у 21.50 »
Avanture nevaljale devojčice :D

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Mario Vargas Ljosa — Nobelova nagrada za književnost 2010
« Одговор #5 : 12. 10. 2010. у 21.53 »
Avanture nevaljale devojčice :D
Da, to je jedna od najnovija knjiga, ako se ne varam, ja je imam (prevedenu na srpski, dobila sam na poklon ovog leta kad sam bila u Bgd), ali još uvek nisam počela da je čitam. Da li si je pročitao/la, kako ti se dopala?
« Последња измена: 21. 02. 2011. у 11.33 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Mario Vargas Ljosa — Nobelova nagrada za književnost 2010.
« Одговор #6 : 29. 06. 2011. у 22.47 »
E, sad videh ovu temu. Dakle, da kažem, pročitala sam Avanture nevaljale devojčice, i mogu reći, Ljosa me je još jednom prijatno iznenadio. Ma, ja ga prosto obožavam.  :hehe: Toplo preporučujem ovu knjigu. A sad čitam Sueño del celta (San jednog Kelta). Verujem da je knjiga već prevedena na srpski…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: