Аутор тема: Род позаjмљеница у српском jезику  (Прочитано 8449 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Род позаjмљеница у српском jезику
« Одговор #15 : 17. 01. 2012. у 12.04 »
Meni se čini da je na jugu/istoku Srbije upotreba redukovanog broja padeža pod uticajem makedonskog i bugarskog, jer ti jezici nemaju padeže, koliko sam shvatila, plus imaju članove, koje srpski nema…

Ma kakav uticaj (standardnog) bugarskog i (standardnog) makedonskog. Ti svi govori su u istoriji svakako uticali jedni na druge, ali ne može se reći da torlački govori (ili kosovsko-resavski) imaju redukovan broj padeža zbog uticaja bugarskog ili makedonskog.
Mislim da je pravo objašnjenje da prelazni govori poput torlačkog imaju zajedničke osobine s govorima koji pripadaju području drugih standardnih jezika ne uticaj jednog savremenog standardnog jezika na druge (u slučaju bugarskog, makedonskog i srpskog takav uticaj je praktično odsutan) nego zajednički razvoj u istoriji, posebno pre podeljenja dijalekatskog kontinuuma na savremene standardne jezike. Standardizacija je, da ne zaboravljamo, relativno skorašnji fenomen (s istorijskog gledišta).
« Последња измена: 17. 01. 2012. у 12.11 Orlin »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Род позаjмљеница у српском jезику
« Одговор #16 : 17. 01. 2012. у 13.37 »
Kako onda objasnjavas da BAS u tom delu Srbije koriste vrlo redukovan broj padeza?

Reč je o tome šta je starije, a prvo beše reč.  :D

Vuk hoće da kaže da su ti dijalekti (kao, uostalom, i svi susedni dijalekti) nastali pre nego što su uopšte nastali koncepti "makedonskog", "bugarskog" i "srpskog", pa i koncept standardnog jezika. Reći da imaju "redukovan broj padeža zbog uticaja bugarskog" je, prema tome, anahronizam — nije "bugarski" postojao pre nego što su u torlačkim dijalektima počeli nestajati padeži.


Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Род позаjмљеница у српском jезику
« Одговор #17 : 17. 01. 2012. у 15.47 »
Upravo tako.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Род позаjмљеница у српском jезику
« Одговор #18 : 18. 01. 2012. у 09.26 »
Dobro, u pravu ste, ja sam zapravo i mislila na to: zajednički razvoj, pa utiču jedni na druge.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: