Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 434393 пута)

0 корисника и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #465 : 29. 04. 2013. у 22.31 »
Ja ne razumem. Imala sam dvojku iz matematike… :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #466 : 29. 04. 2013. у 23.10 »
Heh, dobro, ali jeste interesantno pitanje zašto je ta 50-ica ipak, i danas, toliko često pre u skupu A. (Ja sam odgledao intervju, nije ništa konkretno rekao na tu temu.)

Ја замало да оплетем по човеку ни кривом ни дужном, али се ипак сетих да је у питању Блиц…

Јесте интересантно питање, али има ту сијасет других фактора, а овакве неспретне генерализације најчешће најбаналније обележје представе на такав начин да се прејудицира да је нека чињеница сама по себи разлог или потребна предиспозиција. Превазишли смо расизам, на сву срећу, и „питања“ како то да нема толико црнаца међу шахистима или математичарима.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #467 : 29. 04. 2013. у 23.17 »
Slažem se, naravno, posebno imajući u vidu gro Blicove publike (o kojoj sudim po komentarima i odnosu pluseva i minusa na ovako ili onako intonirane komentare, na bilo koju vest na Blicu). Zanimljivo mi je što Blic, s jedne strane, gotovo ostrašćeno napada crkvu ili zastupa gej paradu, a onda izađe sa ovakvim nekim naslovom. Slično i B92, koji je s jedne strane (bio) poznat kao slobodan i liberalan medij, a onda pogledaš u sekciji Život, a tamo najdebilniji i najuvredljiviji mogući stereotipi o muškarcima i ženama…

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #468 : 29. 04. 2013. у 23.21 »
Ja ne razumem. Imala sam dvojku iz matematike… :D

Момо Капор и Иво Андрић, наводно, јединицу.

Вероватно су били проблематични и лоши ђаци које је мрзело да уче.  :blush:

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #469 : 30. 04. 2013. у 15.18 »
A = { 1, 2, 3, 4, 50}
B = { 25, 30, 35, 40, 45}

Skup A su muškarci, skup B su žene. Broj je mera nekog kvaliteta. Muškarci su mahom jako loši (1, 2, 3, 4), dok su žene jako dobre (25, 30, 35, 40, 45), ali onaj najbolji iz oba skupa (50) je po pravilu muškarac. Međutim, glupost je na osnovu toga reći "muškarci su bolji". Je l’ sad razumeš? :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #470 : 30. 04. 2013. у 21.27 »
Eto, pročitala sam i članak i tek sad ništa ne razumem. Osim toga, tip priča budalaštine. Pa u svemu ima više muškaraca tokom istorije nego žena, ne samo u matematici i prirodnim naukama, nego u svim naukama i svim umetnostima, iz prostog razloga što su žene do 20. veka bile u zapećku. Muškarac je mogao da se bavi naukom, a žena ne. One koje su se bavile naukom bile su uglavnom u najmanju ruku retke ptice i na njih se gledalo kao loše žene, tj. loše majke, loše sve što se inače očekivalo da žena bude. U srednjem veku i renesansi, jedini izlaz za ženu da bude nešto više od platežnog sredstva u raznoraznim dogovorima, sporazumima i sl. ako  i bila plemenitog roda, ili radne snage i mašine za rađanje potomstva, bio je manastir. Da su žene mogle od nastanka sveta da rade sve isto što i muškarci, onda bismo mogli pričati o odnosu jednih i drugih u nauci tokom istorije. Ovako, poređenje je totalno besmisleno.

Ako ste na to mislili, pa to nema veze s ovom temom. Ovde nema nikakvog jezičkog nedostatka. Plus nije novinarski, nego lupeta taj direktor Matematičke škole. A i to da je najtrofejnija na svetu… Ma da. Kako da ne.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #471 : 30. 04. 2013. у 21.31 »
Evo vam jedne novinarske gluposti.
http://www.blic.rs/Vesti/380382/Koje-fakultete-preporucuje-rektor-Univerziteta-u-Beogradu

On dalje otkriva zašto je akademcima danas teže mego u vreme kada je on bio student, ali i koje su prednosti bolonje koje mladi treba da iskoriste.

mego umesto nego, bolonje umesto Bolonje…

BTW, danas je zvanično potvrđeno. Blokirali su mi FB nalog na Blicu. Mora da im je bilo preko glave kritika. :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #472 : 1. 05. 2013. у 12.02 »
Ево овако. Ствар је у томе што из полазне претпоставке да међу најбољим светским математичарима има више мушкараца него жена (или белаца него црнаца, хришћана него муслимана и сл.) не следи никако закључак „мушкарци су бољи математичари од жена“ (или белци од црнаца, хришћани од муслимана итд.). Да би се илустровало да је такво закључивање неправилно, дао сам један врло прост пример таквог закључивања на примеру скупова А и Б са по пет бројева.

То нису били низови бројева, него скупови, као да су у питању две дечје дружине за по петоро деце. У дружини А, једно дете има 1 евро у џепу, друго дете има 2 евра, треће има 3 евра, четврто има 4 евра, а пети малишан има 50 евра. У дружини Б, малишани имају (редом) 25, 30, 35, 40 и 45 евра.

То се математички прикаже овако:

А = {1, 2, 3, 4, 50}
Б = {25, 30, 35, 40, 45}

На питање "Из које је групе малишан са највише новца?", одговор је "Малишан из групе А". Из тога је неправилно извући закључак "Дакле, малишани из групе А имају више новца од малишана из групе Б" јер и у просеку и појединачно, малишани из групе Б имају више новца, без обзира на то што је малишан са највише новца из групе А.

Математички, питање је гласило "Ком скупу припада бројно највећи члан оба скупа?" и одговор је "Припада скупу А" и из тога је неправилно извући закључак "Дакле, чланови скупа А су већи од чланова скупа Б".

Пример је баналан и нисам ту мислио да представим мушкарце као скуп А, а жене као скуп Б, нити тај пример има конкретне везе са мушкарцима и женама, већ само да илуструјем грешку у расуђивању. Тачније, једну од многих грешака у расуђивању на овом примеру из Блица, и то ону најочигледнију, јер људи ипак нису бројеви.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #473 : 1. 05. 2013. у 12.15 »
Language Log ima više postova o novinarskom izvrtanju, odnosno tragično pogrešnom tumačenju, naučnih podataka. To jest istraživanje dođe do nekog saznanja a onda novinari to senzacionalistički predstave kao nešto potpuno deseto. I često se ne radi o namernom postupku, nego prosto o iskrenom nerazumevanju toga šta brojke znače.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #474 : 1. 05. 2013. у 12.24 »
Видео сам негде једну хумористичку слику која то илуструје:

Научник (новинару): Успели смо да смањимо број канцерогених ћелија у репу пацова за 5%.
Наслов у новинама: СЕНЗАЦИОНАЛНО: НАУЧНИК ПРОНАШАО ЛЕК ПРОТИВ РАКА!

Научник (новинару): Нисам излечио рак, само сам можда пронашао пут ка будућим методама лечења.
Наслов у новинама: СЕНЗАЦИОНАЛНО: НАУЧНИК ОТКРИО ПУТ КРОЗ ВРЕМЕ!

Научник (новинару): Ма, је*и се!
Наслов у новинама: СЕНЗАЦИОНАЛНО: НАУЧНИК СИЛОВАО НОВИНАРА!

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #475 : 1. 05. 2013. у 12.32 »


i

Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #476 : 1. 05. 2013. у 17.10 »
Сад чух најаву на Пинку за неки филм у ком глуми Џош Духемел, како кажу. [kuku]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #477 : 1. 05. 2013. у 19.52 »
Fala, BP. To je manje-više ono što sam i ja mislila kad sam pročitala članak. Ali, nisam shvatila ja da to kažu novinari, nego da to kaže baš taj direktor Matematičke gimnazije. Kao jesu muškarci bolji matematičari, ali ne znam zašto.

Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Миланче

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 320
  • Родно место: Петроварадин
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #478 : 2. 05. 2013. у 06.10 »
Преко једног сајта купујем корнет пицу и ево шта треба да напишем као сврха уплате:
Uplata za ponudu: 1X Dve kornet pizza-e!  [bonk]

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #479 : 7. 05. 2013. у 21.12 »
Ово сад нису медији, већ државна управа. Министарство правде, овде, страна 45: "Задатци Савета су: … и Међу-министарске пројектне групе". На задатцима им честитам, на тексту који пријављује да је словеначки такође, а посебно на Међу-министарској радној групи, који израз одмах открива да је стратегију реформе јавне управе Републике Србије писао инглиш-нејтив спикинг говорник.   
« Последња измена: 7. 05. 2013. у 21.30 rade »

Тагови: