Аутор тема: Fakultativno prelazni glagoli  (Прочитано 4241 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Fakultativno prelazni glagoli
« : 13. 08. 2012. у 11.57 »
Izdvojeno odavde: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=3082.0

Па није исто. Ту и јесте цака номинализације, што „једе“ реченичне чланове (то ће се нарочито злоупотребљавати у политичком језику, где је актере и одговорне потребно сакрити): она мора нешто да изговори (пошто је изговорити прелазни глагол), а не мора да има перфектан изговор нечега.

Ako je neki glagol prelazan, uz njega obavezno mora da stoji objekat? "Šta si radio? - Pevao sam." To je nepravilno jer nema objekta "pesmu tu i tu"?

Још један пример скретања тока разговора на периферију. Факултативно прелазни глаголи: писати, читати, певати, јести, пити — жута граматика, т. 244.

Dobro. "Ćuti sad, gledam" ili "Čekaj da popušim." (Insistiraću na ovome koliko god treba, jer mi ni ti ni bilo kakva gramatika nećete dokazati da uz prelazne glagole MORA uvek da stoji objekat.)

« Последња измена: 13. 08. 2012. у 12.06 Duja »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Fakultativno prelazni glagoli
« Одговор #1 : 13. 08. 2012. у 12.16 »
— Ћао Јована, шта радиш?
— *Ево, перфектно изговарам.

:

— Како ти изговараш те гласове?
— Изговарам перфектно.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Fakultativno prelazni glagoli
« Одговор #2 : 13. 08. 2012. у 12.22 »
Ovde bi, čini mi se, trebalo prvo da definišemo "fakultativnost". Da li je glagol fakultativno prelazan ako mu je objekat samo nespecificiran, ili tog objekta zaista nema?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Fakultativno prelazni glagoli
« Одговор #3 : 13. 08. 2012. у 13.48 »
Fakultativno prelazni su glagoli koji mogu da imaju i nemaju objekat. Objekat prelaznog glagola može biti elidiran u rečenici u kojoj je upotrebljen sam glagol, ali je nužno iskazan prethodnim kontekstom. Joe je već dao primer, ali uporedi: Šta radiš? — Sedim/Jedem/*Spremam.
« Последња измена: 13. 08. 2012. у 13.54 vukvuk »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Fakultativno prelazni glagoli
« Одговор #4 : 13. 08. 2012. у 13.59 »
Znači, izgovarati iz Džoovog primera nije fakultativno prelazan, jer se bar iz konteksta može zaključiti šta se to izgovara? Kod Pisao sam brzo objekat ne postoji, odnosno za iskaz nije bitno šta sam to pisao, dok kod Izgovarao sam brzo mora biti bar iz konteksta poznato šta, da bi izraz imao smisla?

OK, onda, ali malo mi je maglovita ta linija razgraničenja…  [cesh]

Тагови: