Аутор тема: Civismo  (Прочитано 4710 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Civismo
« : 7. 05. 2014. у 21.25 »
Ne znam gde ovo da turim. Radi se, naime o jednoj reci koja obelezava jednu relativno novu pojavu, i volela bih da mogu da govorim o njoj na srpskom, ali ne znam kako da je nazovem. Radi se ponasanju u gradovima, gde ima mnogo ljudi, te sami ti ljudi, da bi ziveli u harmoniji, moraju da se ponasaju na odredjeni nacin. Civizmo podrazumeva ukratko receno: nemoj da radis drugima ono sto ne bi voleo da drugi rade tebi, sto podrazumeva citav dijapazon ponasanja, pocev od nepustanja glasne muzike i inace pravljenja buke, do npr. vrsenja nuzde na ulici, povracanja, pijanog i drugog ponasanja i sl. Civismo nije isto sto i civilizado, za to imamo rec, i tacno je definisana: civilizovan. Na engleskom, prema Vikipediji, vidim da je civics, ali kao nauka. Evo linka ovde sa detaljnijim informacijama. Mada, sad vidim da nije to bas potpuno isto, tj. da spanski link na stranici civics vodi zapravo na educación civica, sto ipak nije isto. Evo, prevescu malo sta ima na spanskoj vikipediji pod naslovom bas civismo.

Civsmo (od lat. civis, gradjanin, i civitas, civitatis, grad) odnosi se na minimum pravila ponasanja u drustvu koja nam omogucavaju suzivot u kolektivu. (ovo je otprilike definicija iz recnika RAE)

Bazira se na postovanju bliznjeg, prirodnog okruzenja i javnih objekata; lepo vaspitanje, uljudnost i pristojnost. Moze se shvatiti kao sposobnost da se zivi u drustvu, postujuci ostale osobe i imajuci obzira prema ostalima koji cine deo drustva kome pripadamo, sledeci norme ponasanja i domaceg vaspitanja koje se razlikuju u zavisnosti od kulture, kolektiva i drustva.



Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Civismo
« Одговор #1 : 7. 05. 2014. у 22.20 »
Култура живљења?
Не знам зашто си рекла: Radi se, naime o jednoj reči koja obelezava jednu relativno novu pojavu. Пре ће бити да је то нова реч за стару појаву. Не знам шта је ту ново.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Civismo
« Одговор #2 : 7. 05. 2014. у 23.00 »
Pa mislim (licni utisak) da se ta rec pojavila u velikim gradovima gde zivi mnogo ljudi na jednom mestu, a koliko ljudi toliko cudi, te je bilo neophodno smislitii neka pravila ponasanja za takve prostore kako bi ljudi mogli da zive s mirom jedni s drugima. Da budem iskrena, na vikipediji pise takodje da se pojam prvi put pojavio sa Francuskom revolucijom, ali mislim da je tad imao neko drugacije znacenje.

Dacu jedan primer, koji je i bio povod za ovo pitanje. Po srpskim novinama se pojavila vest da komunalna policija ide sutra da skida neke tobogane u Majke Jevrospime koje je samoinciijativno postavio neki pametni otac u nekom delu zajednickih prostorija neke zgrade i neka zena je to priavila jer od buke ne moze da zivi, i sta se desava? Sve novine, drustvene mreze ostrvile se na tu zenu te ona je decomrzac, te ona je odvratna baba etc. a ja eto mislim da je ceo slucaj zapravo slucaj totalnog odsustva tog eto, civizma (da ga tako nazovem, jer ne znam kako). Radi se o tome da ne mozes ti zato sto imas dete da vrsis invaziju na tudj prostor i da jos ocekujes da taj neko cuti i bude zadovoljan. Ovde tako nesto bi bilo apsolutno odmah osudjeno u drustvu, jer ljudi znaju da tako nesto jednostavno ne moze da bude. Da se razumemo, nisu deca tu kriva nista, deca su jednostavno tamo gde  im je osposobljen prostor za igru, i upravo se radi o tome da je izabran pogresan prostor koji nije nikad ni bio predvidjen za to. Ne mozes ti jednostavno nekom da instaliras decije igraliste ispod prozora a da ga ni ne pitas da li bi mu smetalo. Upravo zato postoje procedure za takve stvari. No da ne duzim sad o tome, ja sam taj pojam prvi put cula ovde, i uvek se odnosio upravo na to: osudjuju se bezobzirna ponasanja koja ugrozavaju tudju udobnost ili cine da se drugi ljudi osecaju nelagodno. Najupecatljivje gradske naredbe u vezi sa civizmom su upravo u  vezi sa turisitima - ako te uhvate npr. da vrsis nuzdu na ulici, ima da platis takvu kaznu da se pusis, a sve zato jer u centru grada, ulice u starim delovima gde su ujedno i barovi i ostali objekti za zabavu, leti se pretvore u smrdljive WC-je, jer ponajvise turisti su ti koji idu okolo i zapisavaju na svakom koraku ulice. Ima doduse i nekih malo bez veze po mom misljenju, kao da ce te kazniti ako te vide da ides bez majce po ulici (sto je totalno suludo u jednom gradu na moru), a s druge strane, par puta mi se dogodilo da su pored mene ulicom prosli neki cudaci ko od majke rodjeni i da im niko od policije nije ni prisao a kamoli kaznio. Drugi oblici ne-civizma u koje su umesana deca bili bi: dete koje urla i divlja na javnim mestima a roditelj sedi kao da je to nesto najnormalnije, pocev od metroa gde se penje s cipelama po sedistu, skace po sedistu koje je tik do tebe, gura ti prst u uvo, itd. ili u restoranu gde jurcaju ko blesavi, smetaju kako ostalim gostima, tako i kelnerima (sto moze cak biti i opasno kako za same kelnere, tako i za tu decu i za ostale goste, jer kelneri nose cesto vrela jela, tanjire i ostalo posudje koje se moze razbiti, itd), na plazi, gde npr. jurcaju okolo ljudi koji leze i bacaju im nogama pesak u oci i sl. Ili na bazenu, u banji, koje je mesto za odmor i relax (ovo mi se licno desilo u koviljaci) i gde je ZABRANJENO skakanje, skakati u bezen  i prskati okolo ostale ljude (koji su dosli da se RELAKSIRAJU, a ne da trpe nevaspitane bilmeze, bili oni deca ili odrasli). Pusenje u zajednickim prostorijama — liftu, na hodniku zgrade, pored toga sto je ZABRANJENO, takodje je i anti-civizmo. Sve su to ponasanja koja nisu prihvatljiva u jednom drustvu kome je stalo do civizma. Naravno, nije to sve, ima toga jos, ali trenutno ne mogu da se setim.

Napomena: Pisem sve ovo kako bih sto bolje objasnila sta mislim da ova rec podrazumeva, ne da bismo razvili raspravu u off-topic :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Civismo
« Одговор #3 : 7. 05. 2014. у 23.13 »
Sad mi pade na pamet primer civizma sedamdesetih godina proslog veka u Srbiji. Ja sam bila vrlo nemirno dete, koje se uz to i budilo mnogo, ali mnogo rano. Cim bih otvorila oci, skakala bih i trcala okolo naokolo, i pricala ko navijena. E, kad smo isli na more, npr. uvek smo isli u privatne smestaje, sto znaci da smo iznajmljivali sobu u privatnoj kuci gde su i druge sobe bile iznajmljivane (stariji znaju o cemu pricam, to je bio najuobicajeniji nacin letovanja kod nas tada. Sad se vise ide po hotelima, druga su vremena). Dakle, moji roditelji su, da ne bih ja probudila ostale goste, naizmenicno su me setali po plazi u sest ujutro. Uvek se setim moje majke koja kaze kako "na plazi samo ja, ti i galebovi" :D . Poenta je u tome sto iako nije njima bilo svjedno, oni su imali obzira prema drugim gostima i da tako kazem zrtvovali se zbog njihovog mira i sna, jer su smatrali da drugi gosti nisu duzni da se bude ujutro rano samo zato st njihovo dete se budi rano.

Nadam se da dobijate bolju sliku toga sta se smatra pod tim "civismo". Vrti mi se po glavi uvidjajnost, ali opet, mislim da je uvidjajnost samo deo toga. Ima li neko ideju kako se to kaze na srpskom, ili ako nema reci, onda kako bismo to rekli?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Civismo
« Одговор #4 : 7. 05. 2014. у 23.18 »
Култура живљења?
Sad mi pade na pamet. Ovo bi moglo da dodje u obzir, ali samo delimicno, jer prema ovom ovde, pravila tog civizma mogu da budu i zakonom odredjena (kao sto malopre objasnih), dok se kultura ziveljenja ipak ne moze definisati zakonom…  [cesh]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Civismo
« Одговор #5 : 7. 05. 2014. у 23.54 »
Апропо овога: Po srpskim novinama se pojavila vest da komunalna policija ide sutra da skida neke tobogane u Majke Jevrospime koje je samoinciijativno postavio neki pametni otac u nekom delu zajednickih prostorija neke zgrade i neka zena je to priavila jer od buke ne moze da zivi, i sta se desava? Не знам да ли си читала о чему се ради. Српска посла. И са његове и са њене стране, да се разумемо.
Сад се сетих старог израза чаршијски ред. То је оно о чему ти пишеш.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Civismo
« Одговор #6 : 8. 05. 2014. у 00.00 »
Hm, zanimljivo. Čaršijski red. Deluje arhaično, ali zaista najbolje opisuje ovo što pričam…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Civismo
« Одговор #7 : 8. 05. 2014. у 11.44 »
Сетио сам се тога кад си причала о мору. Твоји родитељи су сматрали да, једноставно речено, није ред пуштати мало дете да смета другима.

Тагови: