Аутор тема: Selen velen  (Прочитано 13812 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже nemanjaks

• Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: engleski i francuski
  • Родно место: Kruševac
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Selen velen
« Одговор #15 : 15. 05. 2016. у 23.15 »
Selen je veoma korisna biljka, praktično, za sve što boli lek. S druge strane velen je čist otrov i svaki deo mu je otrovan. Ali, ako ste nekom rekli da mu za boljku treba selena ili velena, rezultat lečenja može biti veoma različit ako nije dobro čuo. Mladić koji peva devojci je u problemu i ne zna dal da traži lek ili da prekrati sebi muke.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.046
« Одговор #16 : 16. 05. 2016. у 10.29 »
У РСАНУ пише да је велен исоп, Hyssopus officinalis, што је лековита биљка.

Ван мреже Duja

• Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 2.727
« Одговор #17 : 16. 05. 2016. у 13.53 »
Pa ne znam, to ime za isop (izop) ne mogu da nađem ni u jednom onlajn izvoru. Meni se najpre čini da je ova dama u pravu:
Ja sam našla da su selen i velen biljke različite po kontrastu, tj. hoće reći da je djevojka varljiva, promjenjive ćudi, nemirna.
Lično sam našla da biljka velen ne postoji (postoji veren) i smatram da je tu ubačeno zbog ritmičko-zvukovnog podudaranja sa riječju selen. Selen je inače poznat kao biljka jakog i prijatnog mirisa u narodu prozvana kao miloduh.
Neki opek kažu da Čola u pjesmama koristi mnogo pseudo-romskih i pseudo-turskih riječi i da selen velen ovdje ima samo prozodijsku i ritmičku vrijednost.

A verem je, koliko vidim, Mentha pulegium, vrsta metvice koja jeste otrovna, ali ne baš toliko da bi bila naširoko poznata po tome.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.046
« Одговор #18 : 16. 05. 2016. у 16.07 »
РСАНУ се позива Шулеков Југославенски именик биља (Шулек није био ботаничар, него лексикограф), у којем са одреднице велен, где констатује Вукову дефиницију ’некако биље’ и цитира народну песму, упућује на велендух, који је, каже, према Словенцу Ивану Тушеку, Hyssopus officinalis L.. РСАНУ под одредницом ве̏лендух даје исту дефиницију, али као изворе наводи Збирку речи из Барање, Срема и Лике Лазе Хорвата и Збирку речи из Босне, Херцеговине, Срема и Хрватске Јована Борјановића.

Шта знам, не мора бити да у том стиху велен нужно нешто значи, посебно с обзиром на Вукову напомену о стајаћој речи. Можда је то заиста ова биљка, можда и није, као што није увек релевантна ни боја русе косе или рујног вина.

Ван мреже Zaklet na postenje

• Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: engleski
  • Родно место: Crna Gora, Bar
    • Српски ми је матерњи језик
« Одговор #19 : данас у 02:51 »
Frojd je, da bi bio pametan i zato sto je pametan, isao medju plemena, jos i dok nije bio popularan, i naravno da je priznao da je uzimao drogu sa plemenima kad je vec mogao da prica otvoreno o incestu, i da je rekao da je isprobao SVE droge. Ovakav tekst, realno gledano, samo bi on mogao sa sigurnoscu da protumaci…ja samo donekle:
Pjesma je krajnje duhovita, kao i svaka gdje melodija podsjeca na Bregovicevu - ili samo podsjeca. Ja licno znam da i ne znam koje pjesme su od kog autora, jer plagiranje je strasno prisutno, posebno danas kada postoje razna sredstva priluskivanja muzicara i gitarista - mozda je zato Rock i skoro nemoguc danas. Kao sto se vidi u pjesmi na prvi pogled, da je tu momak radi tesko osvojive djevojke uradio nesto hrabro, bilo to samo osvajanje ili djelo posteno ili ne, to vec ne znamo na prvi pogled, zamo da je hrabro… Prema mojoj teoriji, ako je neko rodjen u odredjenom mjestu, kraju, on mora da bi bio zdrav da od bilja za raspolozenje (kao kafa, caj, itd.) korisi samo biljke koje rastu tu, a ne sad da ja iz CG jedem bananu, nisam majmun…a prokletstvo radi kradje takvih biljaka, iako u njega ne vjeruje narod mozda, zaista postoji…ako je u vezi biljke sa prve slike, Fennel officinalis, to su vrlo opasne stvari, sto se i po samom mirisu te biljke ocigledno vidi…kao sto je skidanje kore sa Jasen drveta psihoaktivno…, a Fennel spada u najopasnije biljke, skoro kao Datura (trajno ludilo kazu da je moguce, ili izgaranje od povisene temperature, zvanicna nauka kaze: ako bi neko selo pocelo kao obicaj da koristi tu biljku, tu bi nastale najvece perverzije i najcudnija iako pametna ali opasna djela, i katolicka inkvizicija je takve stvari branila) ili Atropia belladona (ne usudjujem se da je uberem kad je vidim, iako me zanima veoma mnogo, vjerovatno najjaca droga) - koju su zene prije oko 1700 i neke na dvrovima i tako kapale (kapi od nje) da bi dobile prosirene zjenice jer to izgleda seksipilno, ali sigurno i radi efekta, ta biljka ("Morač", sto asocira na m-o-r-anje ili more (košmare), Fennel) da bi mogla bez opasnosti da se primijeni u kolicini u kojoj ima efekta na psihu (a većina ne zna kako i neće znati ni kad napišem ovo, vjerujte i ne pokušavajte…), mora, prema zvanicnoj prici medicine, "da se ne bi dobili epilepticni [postoje i pseudo-epilepticni] napadi" [jer stimulise i jace od kokaina, [parasimpaticki sistem CNS-a] bar organizam ako ne psihu] da se pomijesa sa sedativ-(downer, "spustalica") biljkom, sto druga pomenuta biljka na temi, Miloduh (Hyssopus officinalis) i jeste (valjda) - ALI je pitanje DA LI U KOMBINACIJI SA TOM ona predupredjuje javljanje tih napada…, sa biljkom koja u m i r u j e, a ne podize, a to dvoje kad se pomijesa dobija se nesto što bi bio "narodni speedball (vidi na wikipedia: speedballing, ali: vrlo opasno i samo to da otvorite tu stranicu, moze svasta da posumlja neko ko to (sigurno) prati…)", za sta ja zvanicnoj medicini, iako vjerujem da se od toga lako umire, ne vjerujem da se tu umire od ometenog rada srca, tu se umire od toga sto neko primijeti da si na sve spreman pa te na odredjene vrlo komplikovane nacine ubije…da to izgleda kao smrt od strane sopstvenog tijela.
prema svim intenet stranicama pise da bi trebalo da ovdje napisem ovaj DODATAK, a mozda i treba, ne znam, pa neka ostane da to kaze internet a ne ja: DODAJEM da je znacajno da ako niste nacitani i sigurni u sebe i ne pokusavate te starinske i biljne "speedball"inge, jer vam daju onoliku kolicinu na koju niste svjesni da ste nespremni (DA) hrabrosti…tu se obicno: ili odustane, ili biva ubijen[sto medicina odma proglasava za prirodnu smrt!]…tesko da je iko ko je radio speedballing danas ziv, mada ima genijalnih ljudi tu…recimo to vidite prema piscima koji priznaju da su isprobali takve stvari, Frojd ili prijatelji (ne zna se ko, jer je doktorat za ismisljenje (u svrhu: anesteziranje oka) kokaina predao (posto je vec imao 1) prijatelju), Sartr koji pominje bilje, Dostojevski koji pominje opijum u knjizi Dvojnik toliko otvoreno, Crven Zdravac u Bedni ljudi, itd., koji se danas racuna u RADIOAKTIVNE biljke, itd.
« Последња измена: данас у 03:43 Zaklet na postenje »

Тагови: