Аутор тема: Bugarski, Francuski  (Прочитано 8423 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Bugarski, Francuski
« : 14. 11. 2012. у 19.36 »
Da li neko zna kako su nastala prezimena Bugarski, Francuski, i zašto je akcenat na drugom slogu?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #1 : 14. 11. 2012. у 20.26 »
Zar postoji prezime Francuski?  [iznenadjen]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #2 : 14. 11. 2012. у 20.37 »
И мене то копка: нагађам да је порекло по неком претку ко је био из земље тог имена, или тамо путовао, или показивао неку везу с тим народом.

Акценат је вероватно на пенултими зато што код нас сва презимена на -ски теже том моделу. Нормативни је проблем шта радити с македонским презименима, где је акц. на трећем од краја (Про̏ескӣ : Проѐскӣ).

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #3 : 14. 11. 2012. у 20.38 »
Zar postoji prezime Francuski?  [iznenadjen]
Постоји. Малопре сам потражио у телефонском именику за Београд и нашао 11 презимена.
Акценат је на другом слогу највероватније зато да би се разликовало од придева. Алиса Француски, француски кључ. Бугарски сир, Ранко Бугарски.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #4 : 14. 11. 2012. у 20.39 »
На Филолошком ваљда има нека с тим презименом.

ЕДИТ: Има, проверих: Биљана Ђорић Француски.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #5 : 14. 11. 2012. у 22.11 »
Не морате нагађати, презимена не само што постоје, него су и сасвим обична српска презимена из Војводине. Наглашавају се: Буга̀рски, Францу̀ски.

Такво наглашавање у презименима је такође сасвим обично (упоредити са далеко познатијим  Јо̀ван – Јова̀новић, не Јо̀вановић). Примери: Нѐузина (село) – презиме Неузѝнски (не „Нѐузински“); Па̀деј – Падѐјски; ла̀ђа̅р – Лађа̀рски; Гарди́новац – Гардинова̀чки.

Негде се чак и претерује у томе. На пример, позната је Дуна̀вска улица у Новом Саду, која никако није „Ду̀навска“. За њу у Банату имају шалу, где се поставља питање да ли је тако названа по Ду̀наву или по Дуна́ву.

Презимена Бугарски и Француски су настала (највероватније) по топонимима Бугарска и Француска (да је по етнонимима, вероватније би било Бугари́нов и Францу́зов, као што имамо нпр. презимена Маџаров и Мађаров), према војвођанском обрасцу, уз класично измештање нагласка на претпоследњи слог када су оваква типска презимена у питању.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #6 : 14. 11. 2012. у 22.20 »
Кад смо већ код тога, некадашњи градоначелник Зрењанина звао се (и још се зове тако) Иван Францу̀ски.

А садашњи се зове Иван Бо̏шњак, кад смо код интересантних презимена. Оба су стара банаћанска презимена, карактеристична за старе „лалошке“ крајеве. Данас та стара презимена, вишеструко надбројана -овићима, често имају чудан призвук и у срединама где су и настала.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #7 : 15. 11. 2012. у 08.11 »
Презимена Бугарски и Француски су настала (највероватније) по топонимима Бугарска и Француска (да је по етнонимима, вероватније би било Бугари́нов и Францу́зов, као што имамо нпр. презимена Маџаров и Мађаров),

Не мора да значи: могао је неки предак већ да стекне надимак Бугарски зато што је, на пример, трговао с Бугарима или се облачио као Бугарин, па да од тога настане презиме без творбених промена. Већ смо скоро причали да се новосадски може односити и на Нови Сад и на Новосађане.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #8 : 15. 11. 2012. у 20.00 »
Новосадски се може односити и на Нови Сад и на Новосађане, наравно. Падају на памет и презимена Арађански и Арадски/Арацки, где и за њихове родоначелнике можемо рећи да су надимак добили јер су трговали са Арађанима или се облачили као Арађани.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #9 : 15. 11. 2012. у 20.45 »
A Mrđenovački? I tu je akcenat na A…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #10 : 15. 11. 2012. у 21.44 »
Пази, говорим напамет, али и то презиме делује као да је изведено из имена места. А место Мрђеновац заиста и постоји (околина Шапца).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #11 : 21. 11. 2012. у 21.03 »
Ево једног помињања презимена Бугарски, са уобичајеним наглашавањем (од 2:20):

http://www.youtube.com/watch?v=JShtUfsNF6I

Ван мреже расејан

  • матори зајебант
  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 177
  • Говорим: енглески, руски, мађарски. натуцам немачки, француски, италијански, шпански и општесловенску гомилу
  • Родно место: Зрењанин
    • Српски ми је матерњи језик
    • код мене
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #12 : 15. 02. 2013. у 10.36 »
Кад смо већ код тога, некадашњи градоначелник Зрењанина звао се (и још се зове тако) Иван Францу̀ски.
Знам га, а знао сам и Владу Бугарског, који је предавао физичко. Па на огласној табли окаче обавештење да се кошаркаши јаве код професора Бугарског (све великим словима, руком), а неко допише "језика".

Додао бих презимена Новосељачки и Црњански (Црња не да постоји, него је чак има две).
прибор за јело није за јело

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Bugarski, Francuski
« Одговор #13 : 15. 02. 2013. у 11.32 »
На Филолошком ваљда има нека с тим презименом.

ЕДИТ: Има, проверих: Биљана Ђорић Француски.

Jest, to joj je od bivšeg muža, novinara Bože Francuskog, kažu moji izvori. Odakle je on rodom, i prezime mu, ne bih znao.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Тагови: