Аутор тема: Asistirana oplodnja  (Прочитано 35541 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #90 : 16. 07. 2012. у 00.10 »
Само да напоменем да овде нисам говорио о одабиру речи, већ о самој конструкцији појма. Ту под асистирана оплодња/зачеће и потпомогнута итд. подразумевам једно исто, као да се говори о вештачкој или артифицијелној.
I ja. Da li će biti domaća ili strana reć, svejedno je. Bitno je značenje koje ona nosi. Već sam u nekom od prethodnih postova rekla, ako asistiran nije dobro, može potpomognut. Svejedno. Oboje stoji nastuprot veštačka/artificijelna.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #91 : 16. 07. 2012. у 00.16 »
Asistiran je dobro. A što se mene tiče, ja nisam tvrdio ni da je asistirana oplodnja bolje ni da je gore od veštačka oplodnja, samo sam mu branio pravo da postoji.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #92 : 16. 07. 2012. у 00.52 »
Asistiran je dobro.

Добро је у енглеском, у српском није. Да јесте, нико га не би спочитавао. Асистиран је као да енгл. I grew my hair преведеш са „*растао сам себи косу“.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #93 : 16. 07. 2012. у 00.54 »
Dobro je i u srpskom, da nije, ne bi valjalo ni decidiran, rezigniran, indigniran, preuranjen, prenagljen itd.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #94 : 16. 07. 2012. у 00.55 »
Већина тих облика прихваћена је зато што им нема једноставне замене. Овде има.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #95 : 16. 07. 2012. у 01.16 »
Извођење трпног придева од прелазног глагола смислио сам први ја, напамет, ad hoc, на овој теми, смишљајући како да нађем неку ману облику асистиран. Дотад је било нечувено. Насупрот томе, придеви пренагљен, децидиран представљају типичне словенске и српскохрватске моделе творбе, и никаква силина придева од прелазних глагола не може ићи против њих.

>>Mod: Uklonjen lični komentar. <<
« Последња измена: 16. 07. 2012. у 15.53 Бруни »

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #96 : 16. 07. 2012. у 01.24 »
>>Mod: Uklonjen lični komentar. <<

Niti je pitanje bilo koliko su to tipični modeli tvorbe (koliko ima sufiksa koji imaju po par reči njima izvedenih pa nisu te reči zato nepravilne, ili prihvaćene, eto, zato što im nema zamene), niti je ko dovodio u pitanje prelazne glagole. Očigledno je da postoji određen broj prideva koji imaju oblik trpnog prideva, ali nisu izvedeni od glagola. Jedan od tih prideva je i asistiran.
« Последња измена: 16. 07. 2012. у 15.55 Бруни »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #97 : 16. 07. 2012. у 08.37 »
Niti je pitanje bilo koliko su to tipični modeli tvorbe (koliko ima sufiksa koji imaju po par reči njima izvedenih pa nisu te reči zato nepravilne, ili prihvaćene, eto, zato što im nema zamene), niti je ko dovodio u pitanje prelazne glagole. Očigledno je da postoji određen broj prideva koji imaju oblik trpnog prideva, ali nisu izvedeni od glagola, i sviđali se oni kojem gramatičaru-formalisti ili ne, ja i drugi govornici standardnog jezika za to mnogo ne hajemo. Jedan od tih prideva je i asistiran.
>>Mod: Uklonjen odgovor na lični komentar. <<

Слабо продуктивни суфикси најчешће су плод управо творбене анализе post factum, јер их је неки формални критеријум одвојио од главнине примера са сличним суфиксом (перинтеграција или сл.).

Очигледно је да има, али они нису творбени модел, по ком треба ковати нове речи, већ творбена периферија.
« Последња измена: 16. 07. 2012. у 15.54 Бруни »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #98 : 16. 07. 2012. у 15.57 »
I ovde je došlo do kuršlusa i ponavljanja argumenata, stoga, i ovde [lock] . Argumenti za i protiv su dati, ko čita temu, nek sam odluči šta mu je činiti.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: