Аутор тема: Anegdota  (Прочитано 4304 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Anegdota
« : 21. 10. 2010. у 15.24 »
Da li bi neko mogao da mi kaže šta konkretno podrazumeva anegdota sa knjževne tačke gledišta? Da li je to isključivo šaljiv događaj iz nečijeg života, ili je bilo kakav istinit događaj?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Anegdota
« Одговор #1 : 21. 10. 2010. у 16.51 »
„Kratko svedočanstvo ili priča o nekoj ličnosti ili događaju“, kaže Rečnik književnih termina T. Popović, „A[negodtu] odlikuju sažetost i oštroumnost, prikazivanje samo jednog junaka ili događaja. Zbog ovih osobina ona je blisko povezana sa novelom, koja se ponekad razvija iz a[negdote].“

Anegdota „ima rudimentarni narativni oblik“, piše Z. Lešić u Teoriji književnosti, „u njoj se obično govori o jednoj zgodi iz života neke istorijske ličnosti, zgodi koja je malo poznata, a vrijedna je da se pamti i prepričava, jer je neobična, smiješna ili poučna. Za nju se, u principu, pretpostavlja da je istinita, tako da onaj koji o njoj priča nema razloga da je odveć ’literarizuje’, pa je prenosi u sasvim kratkoj priči [itd.]“
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Anegdota
« Одговор #2 : 21. 10. 2010. у 16.54 »
Hvala, Đole :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже расејан

  • матори зајебант
  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 177
  • Говорим: енглески, руски, мађарски. натуцам немачки, француски, италијански, шпански и општесловенску гомилу
  • Родно место: Зрењанин
    • Српски ми је матерњи језик
    • код мене
Одг.: Anegdota
« Одговор #3 : 10. 02. 2013. у 23.36 »
Само да додам да реч анегдота у енглеском нема исто значење - тамо више значи догодовштину, препричан догађај, згоду, и не мора да се односи на познату личност нити да има било какве везе се књижевношћу. Разлика се још више осети кад кажу "доказ је анегдоталан", што отприлике значи "заснован на појединачном (и можда непровереном) догађају".
прибор за јело није за јело

Тагови: