Аутор тема: Stanovnici…  (Прочитано 98828 пута)

0 корисника и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Stanovnici…
« : 13. 04. 2011. у 14.41 »
Mislim da bismo u ovoj temi mogli da pišemo o nazivima koje stičemo kao stanovnik nekog grada, države, itd.

Ono što je mene pre neki dan zainteresovalo jeste koji je naziv za stanovnika Praga. Po nekoj logici to bi trebao biti Pražanin za muški Pražanka za ženski. Ili je možda moja logika zarđala?  :D
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #1 : 13. 04. 2011. у 15.13 »
Nije zarđala. [da]

Dobro nam došla.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #2 : 13. 04. 2011. у 15.24 »
Тако је. И припадници Прашког лингвистичког кружока имају исти назив, само што се пишу малим словом: пражани. (Њих, авај, код нас редовно изговарају с дугим акцентом: пра́жани, ум. пра̏жа̄ни).

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #3 : 13. 04. 2011. у 18.00 »
Hvala Dujo!  [yes]

Joe, dobro je znati ovu informaciju, hvala.  ;)
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #4 : 13. 04. 2011. у 18.35 »
Пражани, са малим П? Мислила сам да се пише великим словом. Или се то односи на то што су они припадници Прашког лингвистичког кружока па онда они као скупина иду малим словом (као чланови/припадници неког скупа). Погубила сам се сада..
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #5 : 13. 04. 2011. у 18.37 »
Име становника града пише се великим словом, а име припадника кружока малим. Ништа друго нисам ни рекао.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #6 : 13. 04. 2011. у 18.47 »
Добро је. Хвала :) (имам тај проблем да не схватим шта је неко хтео рећи (или написао))
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #7 : 13. 04. 2011. у 18.50 »
Но, свима нам се дешава да се залетимо, па не прочитамо људски оно што пише. Мораш мало и да пазиш на часу, знаш .
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #8 : 13. 04. 2011. у 18.54 »
Зато ја кажем да читање није за мене, а ни слушање.. Темпера у руци, цеткица у руци, платно преда мном и то је то.

 [ne]
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #9 : 13. 04. 2011. у 18.58 »
Темпера у руци, цеткица у руци, платно преда мном и то је то. [ne]
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #10 : 13. 04. 2011. у 19.18 »
No, da se vratimo na temu… Ljubljana- Ljubljanjanin, Ljubljanka?  :fsurprise:
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #11 : 13. 04. 2011. у 19.24 »
У Шипкином Правописном речнику пише: Љубљанчанин, мн. Љубљанчани, и Љубљанчанка, датив (и ген. мн.) -ки.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #12 : 13. 04. 2011. у 19.34 »
Au. To mi baš ružno zvuči, no dobro. Verujem. ;)
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #13 : 13. 04. 2011. у 19.37 »
Au. To mi baš ružno zvuči, no dobro. Verujem. ;)
Мене је Јое учио да не верујем Шипкином речнику. Зато и јесам написала тачно одакле је: пар пута сам била заборавила да наведем извор, па се силна збрка правила по форуму. Сад пазим [angel].

Хтедох да кажем: немој ни ти ствари које оданде препишем узимати здраво за готово. Јави се Џо кад нешто не ваља, исправља нас све редом.

Ово ми, иначе, делује сасвим нормално.
« Последња измена: 13. 04. 2011. у 19.40 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #14 : 13. 04. 2011. у 19.39 »
Ok, onda verujem njemu da ne treba verovati Šipkinom rečniku.  :D
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Тагови: mejl