Аутор тема: Marsovci i ostali trolovi  (Прочитано 3807 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Marsovci i ostali trolovi
« : 27. 04. 2011. у 17.06 »
Izdvojeno odavde.

Ma БП, лепо ти кажем нападају марсовци, види, знаци су свугде око нас:

http://www.youtube.com/watch?v=54tswvQMThQ&feature=player_embedded

 [lol] [lol]

Марсовци великим словом, Гуло…
« Последња измена: 3. 09. 2011. у 10.24 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Marsovci i ostali trolovi
« Одговор #1 : 27. 04. 2011. у 17.12 »
 [iznenadjen] Чекај мало, па није име народа у питању, него кобајаги синоним за ванземунце  [lol]

Не, озбиљно сада, да ли се ванземаљац и марсовац заиста пишу великим словом? Или ту иде Марсовац као и Земљанин, али Марсовац као Музе?
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Marsovci i ostali trolovi
« Одговор #2 : 27. 04. 2011. у 17.16 »
Ванземаљац је општа именица, а Марсовац или Земљанин није, тј. ради се имену становника једне планете (сад, што постојање појединих није доказано, то за правопис уопште није релевантно). Дакле, Марсовац је у истој равни као Србин, Енглез, Американац, Европљанин, Београђанин, те зато иде вел’ким словом… :glasses:

А Музе, Киклопи, Харпије и сл. су нешто између, тако да је због тога и настала забуна око малог и великог слова…

Модератор: Уклоњен непотребан цитат.
« Последња измена: 26. 09. 2013. у 21.01 Rancher »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Marsovci i ostali trolovi
« Одговор #3 : 27. 04. 2011. у 17.21 »
Јасно да становник нечега иде великим словом, али мени су некако Марсовци спадали у домен митских створења из Велсове кухиње, тако да никада нисам повезивао то са становишта да заиста говорим о становницима Марса, јер је Марс само стенчуга гвожђа која плута у свемиру, већ су ми Марсовци били одувек у равни са троловима, огрима, предатором итд…
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Marsovci i ostali trolovi
« Одговор #4 : 27. 04. 2011. у 17.25 »
Тролови, огри, и сл. су бића, типа животиња, дакле ради се оврсти бића која нису (углавном) територијално условљена (као медвед, вук, магарац, и сл.). Дакле, заједничка именица, као и ванземаљац, дакле заједничка именица за бића која долазе ван Земље. А ако се становник Земље пише великим словом (Земљанин), не видим зашто се не би исто писао и становник Марса (или било које друге планете)? То да ли они постоје или не, као што рекох, апсолутно није битно за правопис.

(ПС: Да ли би ти било чудно да причам о Марсовцима који долазе са Венере или Јупитера? Мени би.)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: