Аутор тема: Персирати некога или некоме?  (Прочитано 13112 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Персирати некога или некоме?
« Одговор #15 : 23. 09. 2011. у 09.53 »
Узгред, овај цитат из РМС је доказ против Клајнове тврдње (о томе смо нашироко расправљали на В.) да глагол има рекцију исту као глагол преко којег се описује (овде тикати некога : говорити некоме). Мени је то и тад било сумњиво, али нисам имао доказе, а мрзело ме је да тражим.

Чудна тврдња, у најмању руку. Не сећам се те расправе, али ево један, вероватно још бољи, пример из главе: волети некога : исказивати према коме љубав.

И РМС: „волети, (кога, што; ређе коме, чему), осећати љубав, наклоност, приврженост према коме или чему која се осниеа на заједници идеала, крвног сродстеа и сл.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Персирати некога или некоме?
« Одговор #16 : 23. 09. 2011. у 09.58 »
И ја се надам томе. Добро би било да осим исправљања грешака учине нешто с његовим форматом и дизајном. Зашто сви наши речници морају да буду толико кабасти и свечани да се обични људи плаше да их узму у руке!


Апропо тикати. „Поштовани колега, обраћам Вам се поводом оне наруџбенице. Имајући у виду да смо приближних година, почећу да Вас тикам“?? Мене неодољиво подсећа на неку радњу сличну голицању. [pardon]

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Персирати некога или некоме?
« Одговор #17 : 23. 09. 2011. у 10.04 »
Зашто сви наши речници морају да буду толико кабасти и свечани да се обични људи плаше да их узму у руке!

Баш вала. А вероватно зато што их најављују на сва звона као „револуционарне, нове, савремене“ и томе слично. Знаш и сам.

П. С. Ако горе волети и допушта датив, мрзети не допушта, а описује се преко глагола који има рекцију с дативом (мрзети некога : осећати мржњу према некоме).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Персирати некога или некоме?
« Одговор #18 : 23. 09. 2011. у 10.10 »
Само, није то добар пример. Ту и глагол преко кога се описује тражи акузатив, али уз ту именицу у акузативу иде друга рекција.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Персирати некога или некоме?
« Одговор #19 : 23. 09. 2011. у 10.11 »
Ја и моја брзоплетост… [bag]
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: