Гласање

Deklinirate li brojeve 2, 3 i 4?

Uvijek.
0 (0%)
Obično.
0 (0%)
Ponekad.
0 (0%)
Rijetko.
0 (0%)
Nikada.
1 (100%)

Укупно гласова: 1

Аутор тема: Deklinirate li brojeve 2, 3 i 4?  (Прочитано 1977 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Deklinirate li brojeve 2, 3 i 4?
« : 27. 04. 2013. у 23.06 »
Zdravo svima! Koliko ja znam, u standardnom jeziku još je sačuvana deklinacija glavnih (osnovnih) brojeva 2, 3 i 4 za razliku od glavnih brojeva 5+, koji su postali nepromjenljivi, ali, ako se ne varam, deklinacija tih brojeva nije obvezna i gubi popularnost. Ja nikada ne dekliniram brojeve 2, 3 i 4 i samo pasivno razumijem njihove oblike u kosim padežima (ponekad nisam siguran koji je pravilni oblik).
Rezultat ankete ne bi bio reprezentativan za sve govornike, ali ipak želim izmjeriti popularnost deklinacije tih brojeva ovom anketom.
Dodatna pitanja:
1. Ako ne deklinirate te brojeve, poznajete li njihove oblike u kosim padežima?
2. Ako se brojevi 2, 3 ili 4 (također višečlani brojevi koji završavaju s 2, 3 ili 4) pišu brojkama, dodaje li se padežni završetak spojnicom? Ja ne dodajem padežne završetke ako se podrazumijevaju iz konteksta.
Hvala unaprijed!
« Последња измена: 27. 04. 2013. у 23.51 Orlin »

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Deklinirate li brojeve 2, 3 i 4?
« Одговор #1 : 28. 04. 2013. у 00.41 »
Pa nije ti baš dobra anketa. Deklinacija broja četiri zvuči jako neobično/arhaično (četiriju, četirma), dok se oba, dva i tri dekliniraju, ali uglavnom samo u pozicijama gde je to obavezno (Pričao sam sa obema). U drugim situacijama se jako često menjaju alternativnim konstrukcijama (susret dveju strana ~ susret dve strane, ?Pogodio ga ja trima hicima u glavu -> Pogodio ga je sa tri hica u glavu).

Тагови: