Аутор тема: Vi Srbi  (Прочитано 12537 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Vi Srbi
« : 16. 11. 2015. у 13.39 »
S mejla:
Цитат
Možete li mi reći u čemu je razlika između „vi, Srbi” i „vi Srbi” i sličnih formulacija? Naime, članak u Jutarnjem listu korektno izostavlja zarez, koji je Politika prenoseći taj članak dodala. Ipak razlika postoji.

Autor očito misli na ovaj članak u Jutarnjem, čiji je naslov: "KAKO STE JADNI VI SRBI, ZA TUČU KAŽETE TUČA! Srpsko-hrvatski objasnidbeni rječnik - knjigočudovište iz koje će budale crpiti najgluplje zaključke".

Jezičko-politička prepucavanja na stranu, kakva je preporuka pisanja zareza u (često pogrdnim) izrazima kao što je ovaj ili ti[,] budalo? Ovde je lična zamenica upotrebljena emfatički, i takođe je u vokativu (da li je?). Prvi deo ne mora biti zamenica, pada mi na pamet i Dejo[,] majstore[,] pa ti si bog! Po mom osećaju, zarez je tu malo viška.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Vi Srbi
« Одговор #1 : 16. 11. 2015. у 14.29 »
Razlika je u tome da li se rečju koja dolazi uz zamenicu pojašnjava o kojoj je grupi reč, tj. koji ste to vi a koji smo mi, po kojoj smo odlici grupisani (’vi jezičari stalno pominjete izuzetke, a ni mi matematičari nismo bolji’) ili se to već zna pa reč koristimo kao apoziciju, recimo u obraćanju pojedincu (ti, Dejane, dođi ovamo) ili u obraćanju skupu u kome su svi pripadnici iste grupe (npr. neko sa govornice u amfiteatru izjavljuje: ’Kada vi, studenti, završite fakultet’ ili svojevremeno ’ali vi, drugovi, znate šta moramo učiniti’ :)) što u nekom drugom kontekstu može biti i ’kada vi studenti izađete na ulice’ (a ne vi muškarci, vi nezaposleni, vi punoletni, nego samo oni od vas koji su studenti). Kad god se obraćamo jednom licu a govorimo vi ovi ili vi oni, nema zareza, jer time naglašavamo u koju to grupu svrstavamo sagovornika, a ne obraćamo mu se tim nazivom.
U hrvatskom članku se pojašnjava ko je to jadan, logično mi je da ne bude zareza. Da je obraćanje bilo cilj, očekivala bih rečenice tipa: ’Srbi, kako ste vi jadni, za tuču kažete tuča’, a ne ’kako ste vi Srbi jadni’ odnosno ’kako ste jadni vi Srbi’ - obe ove konstrukcije mi idu bez zareza, kao pojašnjavanje ko ste to vi.
Što se tiče vokativa tipa ’Dejo majstore’, ’Šano dušo’, ili ’bežite, vi budale’, nema razloga za zarez, a i Pr. kaže da se on ne piše između atributiva i reči koja je njime određena.

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Vi Srbi
« Одговор #2 : 16. 11. 2015. у 20.05 »
Ja bih pak pisao sa zarezom, po opštem pravilu po kom se vokativ odvaja zarezima od ostatka rečenica (Pravopis, t. 149b). Ne vidim zašto bi ovo bio izuzetak (neke izuzetke imamo u t. 150e, ali to ni izdaleka ne liči na ovo naše pitanje).

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Vi Srbi
« Одговор #3 : 16. 11. 2015. у 21.25 »
На које случајеве мислиш? Не ваљда на све ове?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Vi Srbi
« Одговор #4 : 16. 11. 2015. у 21.49 »
A da li su Srbi u naslovu teme uopšte u vokativu? Moguće da sam vas ja naveo na krivi trag, na drugu loptu bih rekao da je u pitanju nominativ atributivne konstrukcije vi Srbi. Upratite deklinaciju: Vi Srbi ste jadni (N) ~ Nigde nema vas Srba. (G) ~ Vama Srbima je teško. (D) ~ Volim vas Srbe. (A)

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Vi Srbi
« Одговор #5 : 16. 11. 2015. у 21.54 »
Šta bi pisao sa zarezom? Vi Srbi ili bi zarezom odvojio reči u izrazu Dejo majstore jednu od druge?
U prvom slučaju, ako se obraćaš Srbima, staviš zarez. Ako se pak neko obraća tebi kao čitaocu i pritom kaže vi Srbi ste ovakvi ili onakvi, što znači da je reč Srbi deo subjekatske sintagme (Ko je ovakav i onakav? Vi Srbi), nema zareza jer nema ni vokativa.
Podrazumeva se da će ovo drugo (Dejo majstore) biti odvojeno od ostatka rečenice u stilu ’Šano dušo, otvori mi vrata’, ali mislim da ne treba da bude i međusobno odvojeno, vidi tačku 150 g i primer ’Beograde grade, mnogi mi te hvale’.

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Vi Srbi
« Одговор #6 : 17. 11. 2015. у 15.04 »
Sad vidim da je moja poruka prilično dvosmislena. Zapravo sam odgovarao samo na ono s kraja komentara koji je poslala Dacko, gde je vokativ nesporan (sem u poslednjem primeru), i gde bih zbog toga pisao zarez („Dejo, majstore“ i „Šano, dušo“). Mada ovaj primer iz t. 150g unosi malo konfuzije (po ličnom utisku, zaista mi tu nedostaje zarez: „Beograde, grade, mnogi mi te hvale“, mada izgleda da sam s tim utiskom u manjini, bar na ovoj temi).

A što se tiče originalnog pitanja, mislim da je tu situacija takva da se izbor mora prepustiti autoru teksta, u zavisnosti od toga šta je tačno želeo da naglasi. Uzmimo umesto imenice Srbi neku imenicu gde se nominativ i vokativ razlikuju:
• „Kako ste jadni vi braća, za tuču kažete tuča“;
• „Kako ste jadni vi, braćo, za tuču kažete tuča“.
U drugoj rečenici bih svakako pisao zarez, a za prvu bih rekao da je on tu suvišan. Pošto preko imenice Srbi ne možemo zaključiti koju od ove dve konstrukcije je autor imao u vidu, mislim da njegov stav treba uvažiti.

Тагови: