Аутор тема: Аутомобили у акузативу  (Прочитано 10054 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Аутомобили у акузативу
« : 19. 10. 2017. у 16.20 »
Како се понашају називи марки неких аутомобила у акузативу кад је ријеч о категорији живог и неживог? Нешто ми ту није баш јасно. Нпр. голф, ауди, рено?

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #1 : 19. 10. 2017. у 18.24 »
akuzativ: Golf, Reno (kao pano), Audi (kao kombi)

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #2 : 20. 10. 2017. у 20.01 »
Како се понашају називи марки неких аутомобила у акузативу кад је ријеч о категорији живог и неживог? Нешто ми ту није баш јасно. Нпр. голф, ауди, рено?

А да су то особе, акузатив би био Голфа, Реноа, Аудија, Комбија

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #3 : 23. 10. 2017. у 08.33 »
Хм…

Купио сам голф. Купио сам рено. Купио сам ауди.

и

Купио сам голф 1. Купио сам рено 5. Купио сам ауди А7.

Ако не ставим број послије марке, онда ми некако прва реченица звучи јако необично.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #4 : 24. 10. 2017. у 18.07 »
Хм…
Купио сам голф. Купио сам рено. Купио сам ауди.
и
Купио сам голф 1. Купио сам рено 5. Купио сам ауди А7.

Ако не ставим број послије марке, онда ми некако прва реченица звучи јако необично.

Можда ти звучи необично, али сасвим је обично. Шта мења на ствари број (модел) после назива марке? Баш ништа.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #5 : 25. 10. 2017. у 11.03 »
Не знам шта, али нешто мијења. Ја никад нисам чуо да било ко каже "купио сам голф". Сви кажу купио сам голфа. Исто тако се каже купио сам реноа, аудија… Али некако ми није толико необично да кажем купио сам рено, ауди… Е сад, ако додам број иза голфа, онда некако мало обичније звучи "купио сам голф 1 (јединицу/кеца). У реду је нпр. купио сам ауто марке голф. Али овако ми чак пара уши "купио сам голф".

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #6 : 25. 10. 2017. у 12.29 »
Сам си поменуо разлике у акузативу живог и неживог, а ипак ти пара уши!?
Често се чује голфа, као да се ради о живом бићу, али не значи да тако сви треба да говоре. Много је грешака у разним наречјима, у говору разних регија (позната је прича да Нишлије, и не само они, имају само "главни" падеж и још један за "викање". Треба ли тако сви да говоре?

Ван мреже alexl

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 40
  • Говорим: енглески, бразилски португалски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #7 : 25. 10. 2017. у 12.47 »
Ја никад нисам чуо да било ко каже "купио сам голф". Сви кажу купио сам голфа. Исто тако се каже купио сам реноа, аудија…  Али овако ми чак пара уши "купио сам голф".
"Парање ушију" је добра полазна тачка. Само треба бити свестан да је резултат потраге за разлогом зашто често то да смо баш дуго нешто погрешно говорили. Ово ти је један такав случај. Ја никада нисам рекао "Возио сам голфа" него само "Возио сам голф". 

Зашто ми "Купио сам голфа" пара уши?
Ево две реченице за мали тест аналогијом: "Видео сам друга." "Купио сам јој цвета цвет."

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #8 : 25. 10. 2017. у 15.40 »
Много је грешака у разним наречјима, у говору разних регија (позната је прича да Нишлије, и не само они, имају само "главни" падеж и још један за "викање". Треба ли тако сви да говоре?

То нису грешке, већ разлике између вернакулара и стандарда. И говор није мање вредан ако језаснован на мање од 7 падежа. То ваљда не треба објашњавати на овом форуму.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #9 : 25. 10. 2017. у 21.11 »
Много тога може да се сврста под разлику између вернакулара и стандарда, па и купио сам голфа. А шта је онда та разлика ако није грешка? Позив да свако говори како год хоће, јер су стандард, граматика, правопис… ту само информативно.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #10 : 25. 10. 2017. у 23.41 »
Upravo tako, dobro jutro.  Po osnovnim naučnim principima, Standard i pravopis jesu tu samo informativno, a kriterijum ispravnosti određen je konsenzusom izvornih govornika jednog varijeteta. Niko nije dao mandat SANU da arbitrira, a to što se neko od njenih saradnika osetio prozvanim da na ovaj način “preseca” legitimnu društvenu debatu može da okači mačku o rep. Doduše, vidim da se primaju mase.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #11 : 27. 10. 2017. у 15.09 »
Сам си поменуо разлике у акузативу живог и неживог, а ипак ти пара уши!?
Често се чује голфа, као да се ради о живом бићу, али не значи да тако сви треба да говоре. Много је грешака у разним наречјима, у говору разних регија (позната је прича да Нишлије, и не само они, имају само "главни" падеж и још један за "викање". Треба ли тако сви да говоре?
Ama jasno je meni kako treba, ali pokušavam da nađem razlog zašto mi to para uši. Ja ipak sve vrijeme imam utisak da su brojevi marki automobila potrebni u ovakvim rečenicama da ne bi bilo paranja ušiju.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #12 : 27. 10. 2017. у 16.36 »
Upravo tako, dobro jutro.  Po osnovnim naučnim principima, Standard i pravopis jesu tu samo informativno, a kriterijum ispravnosti određen je konsenzusom izvornih govornika jednog varijeteta. Niko nije dao mandat SANU da arbitrira, a to što se neko od njenih saradnika osetio prozvanim da na ovaj način “preseca” legitimnu društvenu debatu može da okači mačku o rep. Doduše, vidim da se primaju mase.

Добар дан и са моје стране.Схватам да је српски књижевни језик нажалост преминуо, али изгледа да је остао без наследника и да можемо да говоримо и пишемо по нахођењу. Другим речима – хаос. Стандард је, уз правопис, као што кажеш, информативне природе. Ја бих рекао да су договорни, а ако су прихваћени треба их поштовати. Чему иначе служе? Чему натезање око тога шта тај стандард или тај правопис кажу по овом или оном питању? Зашто нас то уопште интересује ако можемо да говоримо или пишемо како год хоћемо и да нико никоме не може да приговори било због чега!

Ја пак сматрам да језик мора да има норме. Звали ми то књижевним,  стандардним, службеним или не знам каквим језиком, свеједно, он мора да има своје норме. Граматику ниси поменуо уз стандард и правопис јер она није информативног, већ законодавног карактера. Шта са њом? Зар ни она не важи? Зашто се деца муче учећи седам падежа, ако на Јужној прузи постоје само два и испада да то није погрешно. По мени, погрешно је оно што није у складу са нормом, а норма постоји.

Приватно, код своје куће, у свом крају, може да говори како ко хоће, али то није српски језик већ његов варијетет, наречје… А ја говорим о српском језику и ономе што је погрешно из угла његових норми. Не мешајмо једно с другим. Таквог мешања нема ни у једном језику. Зашто би га било у српском?

Изгледа да по овом питању постоје „север“ и „југ“. А судија је пристрасан, тако да ставови једне екипе могу да се чују само чудом, као што је случај са одлуком Одбора за стандардизацију која светлост дана није могла да угледа читавих шест година. Сво то време чула су се само супротна мишљења. „Легитимна друштване дебата“ траје већ више од деценије. Зар треба још? Ко има мандат да да мишљење или учини крај дебати ако не највиша научна институција или њен изабрани орган? Ако САНУ то може „да окачи мачку о реп“ значи да над њом постоји виша сила. Свакако не научна.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #13 : 28. 10. 2017. у 08.50 »
Приватно, код своје куће, у свом крају, може да говори како ко хоће, али то није српски језик већ његов варијетет, наречје… А ја говорим о српском језику и ономе што је погрешно из угла његових норми. Не мешајмо једно с другим. Таквог мешања нема ни у једном језику. Зашто би га било у српском?

Nisi mogao napisati netačnijih i neobrazovanijih 55 reči.

Sve što spontano govori izvorni govornik srpskog jezika podjednako je srpski jezik. Standardni srpski je samo jedan varijetet srpskog, ni po čemu ’tačniji’, ’ispravniji’, bolji itsl. Tako je u svakom jeziku (svakom koji ima standardni varijetet, to jest). Zašto bi bilo drugačije sa srpskim?

Ako želiš da se obrazuješ o datoj temi, preporučujem da počneš od knjiga Čiji je jezik? (Mate Kapović) i     Authority in Language: Investigating Standard English (James Milroy, Lesley Milroy).

https://bib.irb.hr/datoteka/503036.Kapovic_Ciji_je_jezik.pdf
Ove druge ima na gen.lib.rus.ec
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Аутомобили у акузативу
« Одговор #14 : 28. 10. 2017. у 09.50 »
Snježana Kordić ima zanimljiv članak o sličnim susjedskim mukama:
http://www.autograf.hr/lingvisticka-inkvizicija-na-hrt-u/#more-44800

Тагови: