Аутор тема: Књижевна дела на филму  (Прочитано 10818 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Glorija

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
Одг.: Књижевна дела на филму
« Одговор #15 : 31. 01. 2012. у 16.35 »
Da li neko od vas zna gde mogu da nabavim ekranizovane romane Dostojevskog? Ja imam za sada Bracu Karamazove, Kockara i Zlocin i kaznu, mada nemam prevode Kopala sam po internetu ali ne nadjoh…ako imate ideju - javite! Zahvaljujem unapred! :)

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Књижевна дела на филму
« Одговор #16 : 12. 05. 2012. у 18.03 »
Која је, по вашем мишљењу, добра верзија екранизованих ,,Ромеа и Јулије"? Копала сам нешто по интернету, и чини ми се да је филм Франка Зафирелија из 1968. одличан за оно што ми треба - да укажем на разлику између овог књижевног дела и латиноамеричких серија ученицима прве године… :-Ѕ

[pljas2] А могла бих да додам и  одговор на тему!
Екранизација књижевних дела ми је деловала увек одбојно, мислила сам да се тако краде аутономија једног дела. Међутим, када сам схватила да се ради претежно о инспирисаности једног уметника нечијим туђим делом, признала сам да начинити филм по неком књижевном обрасцу није лоша идеја. Поготово када се, на пример, ради управо о оваквим делима, као што су Шекспирове драме, из доба далеког и не потпуно познатог мени (мислим на гардеробу, обичаје, и сл.).
Одушевила сам се ,,Сталкером", тај филм одгледам с времена на време као што каткад прочитам нешто из Библије. А онда сам сазнала да је филм рађен по књизи ,,Пикник поред пута" Аркадија и Бориса Стругацког, коју сам имала у рукама и оставила је као неинтересантну. Ето, из овога сам извукла неко мало наравоученије - да не бирам између уметности и уметности. :)
« Последња измена: 12. 05. 2012. у 18.36 Марина »

Тагови: