Аутор тема: Bogzna  (Прочитано 6809 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Bogzna
« : 10. 11. 2012. у 08.52 »
>>Mod:Izdvojeno odavde: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=3358.msg36268#msg36268<<


Цитат
Богзна откуд тим нашим прецима идеја

Ako se bogzna piše zajedno (nemam ništa protiv), to znači da je prilog; a ako je prilog, ovoj rečenici nedostaje glagol. Ne mora ni svaka rečenica da ima glagol, ali ovoj onda nedostaje i subjekat. Biće da bi bog zna ovde ipak trebalo odvojeno.
« Последња измена: 13. 11. 2012. у 08.45 Duja »

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Bogzna
« Одговор #1 : 10. 11. 2012. у 09.23 »
Tako je, ovde bi trebalo da stoji  „bog zna“, dok bi spojeno bilo samo u priloškoj upotrebi, ali onda ima i drugačije značenje („naročito, osobito“). Međutim, to je razjašnjeno tek u P10, dok su u rečniku uz P93 doslovce stavili da treba „posvađali se bogzna zašto“, „otišao je bogzna gde“, to jest da se uvek spaja, tako da je 2000. ovo zapravo i bilo ispravno, premda ne i logično, pa je valjda zato u novom izdanju Pravopisa i izmenjeno.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Bogzna
« Одговор #2 : 11. 11. 2012. у 08.13 »

Апропо друге теме, ја бих богзна зашто оставио заједно, зато што у овом контексту значи незнано зашто.
Upravo u značenju „neznano zašto“ (ko zna zašto, samo bog zna zašto, bog zna zašto) sada se i piše odvojeno, dok ranije nije.
Bruni, izvini zbog oftopika, premda se nadam da i nije preveliki oftopik ako se i dalje govori o jeziku, a uz pomoć pretraživača i ovako će pronaći odgovor onaj koga zanima kada se bogzna piše sastavljeno a kad ne.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Bogzna
« Одговор #3 : 11. 11. 2012. у 08.54 »
Ma u prirodi je ove teme da se stalno zalazi u bočne rasprave; ako se skupi materijala, seckaćemo (samo mi je sad nezgodno s mobilnog telefona).

Da se vratim na (bočnu) temu: da budemo precizni, bog zna (odvojeno) je sinonim sa neznano je, dakle vrši sintaksnu funkciju glavne rečenice:

Bog zna/Neznano je gde je otišao.
Bog zna kako su nam se obradovali.

Međutim, kao prilog u značenju 1. ’naročito’ 2. ’nepoznato’, treba ga pisati spojeno:

Otišli su bogzna gde.
Nisu nam se obradovali bogzna kako.

Hm, sad kad sam sve ovo napisao, ni sam nisam nešto uveren u sopstveno objašnjenje…

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Bogzna
« Одговор #4 : 11. 11. 2012. у 09.38 »
Međutim, kao prilog u značenju 1. ’naročito’ 2. ’nepoznato’, treba ga pisati spojeno:

Otišli su bogzna gde.
Nisu nam se obradovali bogzna kako.

Hm, sad kad sam sve ovo napisao, ni sam nisam nešto uveren u sopstveno objašnjenje…
Ne treba ni da budeš s obzirom na to da P10 u skoro istovetnom primeru predlaže odvojeno pisanje. U rečniku P10 stoji: Otišao je bog zna gde. Tu je i primer: Posvađali su se bog zna zašto.
Dakle, još jednom, kao prilog u značenju nepoznato „bog zna“ se piše odvojeno, a spojeno samo u značenju „naročito“, ako je verovati dragim pravopiscima i ako to nije izmenjeno u izdanju iz 2011. godine (Stoundara molim da proveri i šta tamo piše u u rečniku uz odrednicu „bogzna“).
« Последња измена: 11. 11. 2012. у 09.46 Dacko »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Bogzna
« Одговор #5 : 13. 11. 2012. у 08.56 »
Ima smisla.

Evo teta Bruni iseckala…

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Bogzna
« Одговор #6 : 13. 11. 2012. у 11.42 »
Није да нема смисла, али ми се чини да нема реалне потребе за оваквом правописном акробацијом. Да ли се ико икада збунио око значења богзна! Боље би, мислим, било да су оставили увек спојено.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Bogzna
« Одговор #7 : 13. 11. 2012. у 11.45 »
Bi li pojasnio "uvek"? (Vidi prvu poruku u diskusiji.)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Bogzna
« Одговор #8 : 13. 11. 2012. у 11.54 »
Ја сам говорио о тој лексеми (а можда није ни самостална лексема). И прозодијски и синтактички друго је Бо̑г зна̑ зашто је то добро.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Bogzna
« Одговор #9 : 13. 11. 2012. у 11.57 »
Bi li pojasnio "uvek"? (Vidi prvu poruku u diskusiji.)
Увек када има прилошко значење. Иначе, оно: Бог зна за петицу, ја за четворку, а сви ви за тројку, двојку и јединицу, мора одвојено. (Цитирао сам покојног професора енглеског из тада Треће гимназије у Београду.)
И, наравно, свуда где је потребно да се истакне да Бог ту има неку улогу.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Bogzna
« Одговор #10 : 13. 11. 2012. у 12.00 »
Pa i meni je to bilo logično rešenje, zato sam i napisao odgovor #3, koji se pokazao netačnim. Nije da to u pravopisu nema smisla, ali nije baš lako za pamćenje, a i nema potrebe za distinkcijom.

Тагови: