Аутор тема: Lik đavola u knjževnosti  (Прочитано 15279 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Lik đavola u knjževnosti
« : 10. 01. 2011. у 12.13 »
Ako se ne varam (a ispravite me ako grešim), Satana se prvi put spominje u Knjizi o Jovu, ali tada još nije bio pali anđeo.
Od onda je vrlo čest motiv u književnosti, bio sa ,,ove" ili ,,one" strane Božje milosti. Ali, više kao metafora i pokazatelj čovekove slabosti.

Imate li svog omiljenog đavola u književnosti?  ;)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #1 : 10. 01. 2011. у 13.54 »
Imate li svog omiljenog đavola u književnosti?  ;)

Kako da ne! Bulgakovljev Voland. [osmeh] To je pravi, fantastičan đavo — kakvi trozupci i kopita, lakomislenost i naivluk; ovaj je elegantan, izuzetno pametan, pronicljiv, kavaljer… [devil]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #2 : 11. 01. 2011. у 15.37 »
Heheh, delim tvoje misljenje.  [osmeh]
Najvolijem sto je, osim svega sto si pobrojao, bolji od samih ljudi…

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #3 : 11. 01. 2011. у 16.03 »
Najvolijem sto je, osim svega sto si pobrojao, bolji od samih ljudi…

Da! Baš kao što pravi đavo i treba da bude. [osmeh]

Koja je uopšte uloga đavola nego da gura ovaj svet napred i ka boljem životu? [namig] Još od onoga biblijskog đavola u liku zmije, koji je nagovorio Evu i Adama da pojedu jabuku saznanja te tako „progledaju“ i otkriju istinu o sebi i svetu oko njih, dakle „otvorio im oči“, kako to i piše u Bibliji; pa do svega onoga drugog što đavoli nose kako bi život ljudi činili lepšim, a što razni autoritativni bogovi koji pate od kompleksa više vrednosti zabranjuju i oduzimaju, ne bi li ljude držali porobljenima u neznanju i duhovnom siromaštvu. :P

[cigara]

Zato ga je Bulgakov s Volandom i te kako ubo u sridu! [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #4 : 11. 01. 2011. у 19.33 »
Lajkujem!

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #5 : 11. 01. 2011. у 20.04 »
Ух, не бих да кварим тему, али ово што написа Ђорђе је идеолошка основа институционалне сатанске религије.  [osmeh] Приказивање Сатане као Прометеја, а Бога (богова) као истинског сатане, непријатеља, врага.  [osmeh]

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #6 : 11. 01. 2011. у 20.11 »
Цитат: Đorđe link=topic=582.msg6646#msg6646 date=129475818
Koja je uopšte uloga đavola nego da gura ovaj svet napred i ka boljem životu? [namig
Još od onoga biblijskog đavola u liku zmije, koji je nagovorio Evu i Adama da pojedu jabuku saznanja te tako „progledaju“ i otkriju istinu o sebi i

 [osmeh] Мислиш на ово: http://www.youtube.com/watch?v=0zCTnzGOLDk

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #7 : 12. 01. 2011. у 12.31 »
Ja se nadam da se Đorđe samo šali!!  [mig] Ipak, Voland je dokazivao da  je Isus postojao.
Ono jes’ da je to bilo iz tih razloga što, ako ne veruješ u jednog, ne veruješ ni u drugog, ali, šta sad…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #8 : 13. 01. 2011. у 19.09 »
Kako će biti predstavljen đavo, sve zavisi od vrste dela: ako je delo religiozno, đavo će uvek biti negativac, a Bog pozitivac. Međutim, postoje pisci koji odbijaju da prihvate već unapred spremljen kalup i bune se, pa onda dobijemo Volanda. U vakom slučaju, đavo je uvek, kako god bip predstavljen (simpatičan ili ne) negativac. Počev od najozbiljnijih dela, pa do zajebancija tipa Žike iz "Mi nismo anđeli". Eto, meni je Žika omiljeni đavo.  :P (jest da nije književnost, ali spada u kulturu…)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #9 : 15. 01. 2011. у 08.38 »
U svakom slučaju, đavo je uvek, kako god bip predstavljen (simpatičan ili ne) negativac.

Pa nije uvek. Voland nije negativac u delu, naprotiv. Pa ni njegov dosta stariji uzor, Geteov Mefisto, nije nigde u delu baš eksplicitno prikazan kao negativac. A tek u delima nakon Majstora i Margarite, u savremenoj književnosti i kulturi (filmovima i sl.), ima gomila vragova i šejtana u ulogama protagonista.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #10 : 15. 01. 2011. у 09.42 »
Eksplicitno, a implicitno?  :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #11 : 15. 01. 2011. у 12.46 »
Pa, implicitno možemo samo da pretpostavljamo — pošto je to bio kraj 18. i početak 19. veka, verovatno je Gete razmišljao isto kao i njegovi suvremenici. Međutim, on uopšte Mefistofelesa ne predstavlja eksplicitno negativno, osim što ga nominalno uključuje u poemu kao, eto, jednog od demona pakla.

Dakle, samo nominalno bi se za Mefista moglo reći da je negativac u delu. Ali ovako, konkretno, i nije baš načisto ko tu koga u stvari vuče zȁ nōs, i šta može biti, u stvari, jedna od temeljnih poenti Fausta. (Neću sad opet ja da pišem, pa opet da budem kriv i ružan što, eto, pišem neke gluposti i, bože sačuvaj, ne govorim lijepo o hrišćanstvu; kucaj „Faust kao parodija hrišćanstva“ u pretraživač, pa sama nađi analize i kritike. [namig])

Tu je onaj Mefistov „moto“, zapravo, ključan: on se trudi da čini zlo, ali nakraju uvek učini na dobro (!); onaj moto koji je i Bulgakov uzeo kao lajtmotiv svojega romana. Dakle, u suštini on uopšte nije negativan lik. [osmeh]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #12 : 15. 01. 2011. у 14.38 »
Цитат
Neću sad opet ja da pišem, pa opet da budem kriv i ružan što, eto, pišem neke gluposti i, bože sačuvaj, ne govorim lijepo o hrišćanstvu;
Ako se ovo odnosi na moje seckanje ove teme, jasno sam navela zašto to radim: rasprava je otišla u stranu, i nije više odgovarala ovoj temi, zato je izdvojena, a ne da bi se neko ućutkivao (da sam to htela, postovi bi bili izbrisani, a ne premešteni u drugu temu, to je valjda jasno, zar ne?). S druge strane, kako ti imaš pravo izraziti svoje stavove, to pravo imaju i drugi, kojima se tvoji stavovi mogu ne svideti, iz bilo kog razloga. Ja, kao administrator, jedino ću intervenisati ako se pređe na lične uvrede, čega do sad još uvek nije bilo, a s obzirom na to ko učestvuje u onoj tamo diskusiji o Bogu i đavlima, mislim da ih neće ni biti, jer oba diskutanta smatram pre svega toliko rečitim i kulturnim da su im lične uvrede ispod nivoa.

Dakle, svakako da možeš izraziti svoje mišljenje o hrišćanstvu i argumentovati ga, a kome se ne dopada, neka tvoje argumente pobije drugim argumentima. Što se konkretno ove teme tiče, isto važi ali molim te, nemoj opet otići u stranu (iliti off topic), nego se drži teme — đavo u književnosti.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #13 : 15. 01. 2011. у 17.28 »
Ja sam i onaj Đorđev post, koji je podigao prašinu, shvatila kao njegovu analizu dela, bez obzira što se radi o Bibliji. I to je pisano delo i mislim da ga je sa tog stanovišta i analizirao. Nisam osetila da je bio tendencionalan i da je na neprimeren način pokušao da nametne svoje mišljenje o datom "problemu". Bar ja to nisam tako doživela [neznam].

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Lik đavola u knjževnosti
« Одговор #14 : 21. 01. 2011. у 20.23 »
Setila sam se jedne Cankarove drame, ,,Sablazan u dolini Sentflorijanskoj", u koju dolazi djavo i nema sta da radi jer ljudi smisljaju gore pakosti od njega… Bilo mi ga je zao, donekle!  [namig]
Djavo je i tu prikazan kao neko ko je bolji od ljudi, tako da mislim kako ovaj lik samo (uglavnom) sluzi da ukaze na nesasvrsenost ljudskog soja.

Тагови: