Аутор тема: Врста речи: сав/сви — све  (Прочитано 17372 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Врста речи: сав/сви — све
« : 20. 09. 2012. у 20.30 »
С мејла:

Цитат
Da li je tačno da  reč sav, sva,sve u jednini pripada pridevima, a u množini je zamenica? Ako je zamenica, onda kojoj vrsti zamenica pripada?
U primeru "Trčao je sve brže i brže", kojoj vrsti reči pripada reč sve?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Врста речи: сав/сви — све
« Одговор #1 : 20. 09. 2012. у 20.31 »
Прилозима. :D

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Врста речи: сав/сви — све
« Одговор #2 : 28. 09. 2012. у 14.12 »
Ja bih rekao da ovde imamo dva (delimična) homonima: opštu imeničku zamenicu sve (u grupi sa svašta, svako ) i pridev/pridevsku zamenicu u značenju ceo, po rodovima sav, sva, sve (i neopravdano nenormirano svo  ;) ). Moj stav je da je ovo drugo pridev, s obzirom da je gotovo uvek zamenljivo sa ceo, mada pretpostavljam da ga bar neke gramatike tretiraju kao zamenicu.


Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Врста речи: сав/сви — све
« Одговор #3 : 28. 09. 2012. у 17.53 »
Али поред све имаш и сви: Сви су дошли, Урадио сам све, који заиста одговарају подели на заменице за ствари и лица, али како рећи да су то опште заменице кад су скоро све заменице које не носе податак о лицу формално јасне творбе (префикс + -ко, -шта, -чији, -ки, -какав, -колики)? Друго, систем Свако зна да пише — Сваки човек зна да пише према Сви знају да пишу — Сви људи знају да пишу толико је јак да је тешко сврстати речи из прва три примера у заменице, а само последњу у придеве.

Сад ме је баш закопкало где је место овим именичким зам. сви, све у систему заменица. Д. Кликовац, која се тиме скоро бавила, поред придевске сваки ставила је сви, али мислим да му ту није место.

(Наравно, остаје да је све и прилог.)

Тагови: mejl