Аутор тема: Старословенски језик, писање на рачунару  (Прочитано 1158 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Инок28

• Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: црквенословенкси
    • Српски ми је матерњи језик
Помаже Бог!

Поприлично се бавим старословенским језиком (и његовим редакцијама). Требао би ми један савет, ако неко зна…

За старословенски се обично користе фонтови посебно прилагођени за тај језик из разлога што савремени фонтови у мањој или већој мери не задовољавају критеријуме да би се правилно писало. Међутим, скоро сам открио један фантастичан фонт: RomanCyrillic Std. Он је сличан Times-у и, не само да садржи сва слова старе ћирилице, већ подржава и нека најређа из румунске ћирилице.

Ако би он потуно подржао словенски, то би било фантастично. Проблем је код акцентовања. Црквенословенски, којим се највише бавим, има свој акцентни систем (сличан грчком). Ти акценти постоје и могу се применити на мала слова. Главна моја мука јесте у томе како да применим те акценте на велика слова. Акценти који ми требају за велика слова су: оксија, варија, спиритус, исо и апостроф (на слици).

Био бих неизмерно захвалан ако би ми неко решио овај проблем, било да ме упути како се то може постићи овим фонтом, било на неки други фонт који подржава акцентовање великих слова.

Главна услов да ми неки фонт одговара јесте да садржи ово слово:
Ꙗ ꙗ

Ево како игледа један класичан текст на старом језику: .
За мој појам, ако би то могло да се куца модерним фонтом потпуно исправно, то би била невиђена револуција.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.051
Би.