Аутор тема: Zapeta ili zarez?  (Прочитано 47033 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Zapeta ili zarez?
« : 18. 10. 2010. у 20.13 »
>>Mod:Izdvojeno odavde.<<

(хм, зарез или запета. навикао сам на прво иако претпостављам да је друго правилно)

Pravilno je i jedno i drugo, ali zarez je ipak običnije, češće i možda malo prirodnije našem jeziku. (Zapeta je rusizam.)

(још једно питање: да ли исправка или исправак? У гимназији, ако се добро сећам, морали смо да пишемо исправак писмених.)

Svejedno. Kako ovo, tako i sve druge slične izvedenice (popravka i popravak, i sl.). Malo su običniji oblici na -ak u zapadnijim krajevima našeg jezičkog prostora, a oblici na -ka u istočnijem uzusu, ali i to je vrlo, vrlo ovlašno. (Nije uopšte onako kao što su to neke druge, zaista geografski polarizovane lekseme i oblici poput vlak : voz, suvremen : savremen i dr.)
« Последња измена: 18. 10. 2010. у 22.35 Бруни »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже alcesta

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 321
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #1 : 18. 10. 2010. у 20.26 »
Strašno žurim, pa samo da pozdravim dana, znamo se iz nekih drugih svemirskih prostranstava. ;) Drago mi je što te čitam ovde, dobro nam došao i dugo ostao! :D
Ognuno sta solo sul cuor della terra
trafitto da un raggio di sole:
ed è subito sera.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #2 : 18. 10. 2010. у 21.06 »
Мали је свемир, Алцеста, за нас НФ-фанове. :)
Овде се полако окупљају админи разних форума. Јака екипа. :)

Свима хвала на одговорима.
Претпостављам да ће и у будуће бити пракса да они који знају помажу онима (нама) који не знају.

Бруни, добро се добрим враћа. Хвала.
Као што рекох, има да излижете тастатуре све мене исправљајући. :)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #3 : 18. 10. 2010. у 21.10 »
Zapeta je ovih dana normativno pravilniji oblik, a negdje sam vidio da su u najmanjem P 93 sasvim izbacili zarez (je li tako, alcesta?)

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #4 : 18. 10. 2010. у 21.19 »
На РТС-у говоре само запета. Ако је то у опште нека референца.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #5 : 18. 10. 2010. у 21.20 »
Zapeta je ovih dana normativno pravilniji oblik, a negdje sam vidio da su u najmanjem P 93 sasvim izbacili zarez (je li tako, alcesta?)
Pa ne znam, u školskom ijekavskom izdanju koje ja imam, reč zapeta stoji samo u naslovu. Stoji: Zapeta ili zarez. U daljem tekstu stoji samo zarez, štaviše, nema ni reči o tome da li je bolje zapeta ili zarez, ili je ok i jedno i drugo. Isto je i u P93, izdanje 2000 (ono što svi imamo zahvaljujući dobrom tati penzioneru).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #6 : 18. 10. 2010. у 21.21 »
Ја не верујем да ће се ускоро ту усталити само један облик, што је погубно по нашу правописну терминологију. Мени је хиљаду пута обичнији и доста економичнији зарез, али ми не смета ни запета. Једини критеријум би ту могла бити распрострањеност, јер су обе речи „несрпске” — зарез је, тобоже, хрватски, а запета — руска.

Isto je i u P93, izdanje 2000 (ono što svi imamo zahvaljujući dobrom tati penzioneru).

2002. Гле.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #7 : 18. 10. 2010. у 21.24 »
Ne, mislim na ono najmanje izdanje od 294 stranice (2001).

Ван мреже alcesta

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 321
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #8 : 18. 10. 2010. у 21.27 »
Stvarno ima samo zapeta u mom malom iz 2003. Doduše gledala sam samo deo s tim naslovom, ako bismo pažljivo pregledali sve gde se govori o zapeti nisam sigurna da se negde ne bi prokrao i zarez. :) Ali mislim da zarez niko nije zvanično proglasio nepravilnim, svakako nema šanse da bih ja mogla da se odviknem.
Ognuno sta solo sul cuor della terra
trafitto da un raggio di sole:
ed è subito sera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #9 : 18. 10. 2010. у 21.34 »
Ја сам само рекао да захваљујући тати пензионеру имамо велики правопис из 2002.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #10 : 18. 10. 2010. у 21.37 »
Ја сам само рекао да захваљујући тати пензионеру имамо велики правопис из 2002.
Ja mislila da je iz 2000. Mea culpa. :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #11 : 18. 10. 2010. у 21.40 »
Da, naravno, odgovarao sam na  [brun]-in komentar o ijekavskom izdanju srednjeg P 93.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #12 : 18. 10. 2010. у 22.06 »
Meni ne bi lako palo da se prebacim na zapetu, nadam se i da neću morati. Ne znam po kom osnovu bi bilo logičnije da se izbaci hrvatska reč, a da se ostavi kao jedino ispravna ruska. Razumela sam da su srpski i hrvatski u stvari deo jednog jezika — srpskohrvatskog. Pogrešno razumela?

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #13 : 18. 10. 2010. у 22.14 »
Цитат
Razumela sam da su srpski i hrvatski u stvari deo jednog jezika — srpskohrvatskog. Pogrešno razumela?
И мене интересује.
Знам шта би политичари и њима слични рекли али шта каже наука?

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: Zapeta ili zarez?
« Одговор #14 : 18. 10. 2010. у 22.21 »
Zapeta manje-više preovlađuje u srpskim predratnim (mislim na II svj. rat) izdanjima — u Belićevu Pravopisu, recimo, uopšte nema zareza, samo zapete. Ali otkako imamo savremen(ij)u normu (dakle, počev od P 60 naovamo), zarez je daleko običniji i češći termin, i ne bi imalo smisla sada ispravljati krive Drine od prije pedeset ili šezdeset godina.

Očigledno nije neispravno niti jedno niti drugo, jer i sâm P piše „Zapeta ili zarez“ (mada je indikativno to što u samome tekstu upotrebljava isključivo termin zarez); a ako bih baš morao birati između zareza i zapete, sigurno bih danas izabrao ovo prvo (prije šezdeset godina, možda bih izabrao ono drugo). Ali valjda još uvijek nije došlo to vrijeme da moramo birati da li više volimo jedan ili drugi sinonim.

Možda ne bi trebalo da dajem vlastita mišljenja, ali ću ovdje reći — mislim da je izbaciti opšterasprostranjeni zarez, a nasilu maltene uskrsnuti iz mrtvih zapetu; valjda zato što je zarez tobože „hrvatski“, a rusko nam je, jelte, politički postalo slađe nego „hrvatsko“, čak i unutar toga jednog jezika — dijasistema; moglo je pasti na pamet samo istima onima kojima je bilo pa(da)lo na pamet i to da izbace ijekavicu ili infinitiv iz srpskog standardnojezičkog izraza. Dakle, ljudima u čiju se moć prosuđivanja ja ne bih uzdao. Vi kako hoćete.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Тагови: