Аутор тема: Pravo ili prava?  (Прочитано 15072 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Pravo ili prava?
« : 28. 12. 2012. у 08.55 »
Цитат
Шта је исправно рећи, студирам право или права?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #1 : 28. 12. 2012. у 09.43 »
кога или шта - историју, математику, машинство, право.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #2 : 28. 12. 2012. у 09.51 »
Pa i pravo i prava su u akuzativu, samo jednine ili množine.

Ja osećam oboje korektnim, ali samo kada se odnosi na studije prava. Množina ne ide kada se odnosi generalno na pravne nauke; građansko pravo je nešto sasvim različito od građanskih prava. Stoga, studiram prava osećam kao neformalniji, razgovorni termin.

Odrednice (u tom smislu) nema u P2010 niti kod Klajna u RJN.
« Последња измена: 28. 12. 2012. у 09.57 Duja »

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #3 : 28. 12. 2012. у 10.01 »
Да ли то значи да постоји разлика?
Ако студира право онда изучава правни систем једне државе, једно право, а права би значило нешто као упоредно право, поређење више правних система?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #4 : 28. 12. 2012. у 10.06 »
Ja je ne osećam.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #5 : 28. 12. 2012. у 10.36 »
Pa i pravo i prava su u akuzativu, samo jednine ili množine.
Нисам видео разлог за множину јер се не користи ни код других студијских програма, па не видим да право треба да буде изузетак.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #6 : 28. 12. 2012. у 11.14 »
Напротив, зар није множина много логичнија — ту се учи која све правА неко има? (А она једнина је метонимијска.)

И ја користим оба, не осећам битну разлику.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #7 : 28. 12. 2012. у 11.30 »
Meni jeste jednina logičnija, jer je pravo zbirna imenica koja obuhvata sve zakone i propise. Množina, prava, više mi deluje kao kontrakcija od pravne nauke — većina tih fakulteta se i zovu fakultet pravnih nauka. Tu hipotezu potvrđuje i to što se množina, prava, javlja samo kao oznaka za studije, ne i za celu naučnu oblast.

S druge strane, prava u sintagmama kao što su ljudska prava, kolektivna prava, nacionalna prava jeste obična množina, jer se odnosi na mnoštvo pojedinačnih prava. Ali semantički, to nema mnogo veze sa pravnim naukama.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #8 : 28. 12. 2012. у 12.05 »
…ту се учи која све правА неко има?
Право се не бави нечијим правима, него друштвеним нормама, тако да то није разлог за множину.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #9 : 28. 12. 2012. у 12.36 »
Meni daleko prirodnije zvuči Upisao sam prava, Studiram prava, Završio sam prava.

Tu množinu ne doživljavam da označava koja sva prava neko ima, nego koja sva prava postoje: rimsko pravo, krivično pravo, poslovno pravo itd. Pravo u jednini je apstraktna, opšta teorija prava, ali svako pravo je za sebe (i verovatno uopšte ne mora da proishodi iz "opšte" teorije, koja je zapravo samo moderna, evrocentrična koncepcija prava).

Isto se kaže On(a) je na pravima, ne On(a) je na pravu.

« Последња измена: 28. 12. 2012. у 12.39 vukvuk »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #10 : 28. 12. 2012. у 16.53 »
Да разјасним: ја само мислим да је право у синтагми грађанско право и сл. метонимија. Слажем се да су права као студије збир различитих предмета с називом „… право“.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #11 : 28. 12. 2012. у 18.52 »
На електротехничком факултету постоје предмети "Дигитална електроника", "Електроника мерних величина", "Електроника и телекомуникације", па се свеједно "студирати електронике", него "студирати електронику". Зашто је право посебно? 

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #12 : 28. 12. 2012. у 21.06 »
Za početak, pravo očigledno jeste posebno tj. različito od slučajeva elektronike i sl. Neke stvari u jeziku su prosto takve kakve jesu: zašto su pantalone različite od trenerke, zašto su vrata različita od kapije, zašto su usta različita od nosa, zašto su novine različite od časopisa itd.

Ali ako baš hoćeš da porediš sa elektronikom, ja se ne razumem preterano, ali digitalna elektronika, elektronika mernih veličina, elektronika i komunikacije su sve vidovi i primene jedne jedinstvene elektronike. Rimsko, kontinentalno, anglosaksonsko, običajno, šerijatsko su suštinski različiti oblici prava. Takoreći ne postoji jedno pravo iz kojeg na bilo koji način proishoda ostali oblici.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #13 : 28. 12. 2012. у 21.29 »
Kako ne postoji jedno pravo iz kog proishode svaostala? Pa svi pravni sistemi (dobro, većina njih, u najmanju ruku, evropski) su nastali na osnovu rimskog prava.

Meni je svejedno. Studiram prava, studiram pravo, apsolutno svejedno. I jedno i drugo ima sasvim podjednaka opravdanja. Ono, slažem se s Dujom da kad se pominje neka vrsta prava onda treba razlikovati jedninu i množinu jer onda svakako ne znači isto (građansko pravo i građanska prava)…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pravo ili prava?
« Одговор #14 : 28. 12. 2012. у 21.32 »
Па неће баш бити, ако не постоји једно право можемо ли рећи овако: "На правном факултету изучава  се пет права: римско, континентално, англосаксонско, обичајно и шеријатско". Како то звучи? Слажем се да су то различити облици друштвених норми и да не постоји једно право (једна норма) из којег се изводе сва остала, али не постоји ни једна јединствена електроника него различити облици електронике; нема јединствене уметности него различитих видова уметности (ликовна, филмска, позоришна). Ако нико не каже "изучавају се уметности", зашто би рекао "изучавају се права".

Такође се слажем да језик није (сасвим) логичан, али  мислим да то овде не стоји. Зашто је само код нас у употреби и "студирам права", и "студирам право"? Енглези, Французи и Руси имају само једнину. У недостатку неког граматичког или логичког објашњења дозволите да  претпоставим  да је неко утицајан некада просто направио грешку која опстаје. Сећате се онога "celebrate" и "celibate" :) .
« Последња измена: 28. 12. 2012. у 21.37 rade »

Тагови: mejl