Аутор тема: Извините или извињавам се  (Прочитано 28267 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Депутат

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 71
Извините или извињавам се
« : 8. 03. 2012. у 03.52 »
Како је правилно? Можемо ли сами себе да извинимо?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #1 : 8. 03. 2012. у 08.22 »
Наравно. Исто „логично“ питање може да се постави за сваки неправи повратни глагол.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #2 : 8. 03. 2012. у 12.18 »
Само не извинути се.>:(

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #3 : 8. 03. 2012. у 15.59 »
По овом питању, увек наводим два примера. Поновићу их и овде, пошто је тема само о томе.

Пример 1, особа из Београда, професор психологије. Објашњава како израз „извињавам се“ садржи подсвесну ноту самооправдања, јер особа саму себе извињава, те износи свој лични став (наглашавам, лични, апсолутно ненаметљиво и као своју идеју) како се искрено извињење саопштава у форми „извините“, јер се тиме тражи опроштај од особе којој се извињење упућује.

Пример 2, особа из Суботице, професор економије. Шаљиво одбија свако извињење студената упућено у форми „извините“, са тобоже зачуђено-увређеним ставом „Зашто да извиним ја, шта сам ја крив? Извините ви“, а са одобравањем и похвалом прихвата накнадну корекцију у „извињавам се“.

Та два различита виђења су ми интересантна, па, рекох, да их споменем и овде.

Ван мреже Депутат

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 71
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #4 : 8. 03. 2012. у 17.58 »
Наравно. Исто „логично“ питање може да се постави за сваки неправи повратни глагол.

Џо, нисам разумео шта би на крају требало да буде правило? Из овог поста сам закључио да је правилно извините, а малопре прочитах да сте написали извињавам се.

Белопољански, хвала на интересантним примерима.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #5 : 8. 03. 2012. у 18.45 »
И једно и друго је потпуно стандардно.

Неуки воле да се спрдају с неправим повратним глаголима: „Учитељице, Лаза се бије“ — „Па нек бије себе, шта ти смета!“; „Крстио сам се“ — „Ниси се ти крстио, него те је поп крстио“……

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #6 : 26. 03. 2012. у 12.39 »
Belopoljanski, lepe primere ste dali. Nije mala razlika kad se tako pogleda.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #7 : 26. 03. 2012. у 16.49 »
Belopoljanski, lepe primere ste dali. Nije mala razlika kad se tako pogleda.

Мала разлика или не, извинити је, ако се не варам, русизам, па одатле и збрка у употреби термина. Реч је словенског је порекла, па је самим тим и полудомаћа, па се у игру укључују лажне и праве етимологије, интуиција, асоцијације.

Особа из примера 1. који сам дао горе, израз „извините“ посматра као еквивалентан изразу „опростите“. Самим тим тумачи израз „извињавам се“ као формулацију у којој особа изјављује да опрашта самој себи.

Особа из примера 2. израз „извињавам се“ тумачи као израз у коме се особа каје и признаје сопствену кривицу и покушава да је исправи, па самим тим израз „извините (ви)“ тумачи као отклањање кривице од себе и пребацивање целокупног терета опроштаја на саговорника. Као еквивалентан изразу „баш ме брига и не кајем се, а ти ми свеједно опрости тј. понашај се као да ништа није било“.

Наравно, ова два примера наводим само као илустрацију начина размишљања особа које доживљавају разлику и као илустрацију могуће произвољности на том пољу, јер свака има своју „логику“ условљену својим познавањем језика, интуицијом и интелигенцијом, па опет одоше у два супротна смера. Наводим и као илустрацију немоћи разума да без познавања чињенице да се овде ради о русизму који је у језик ушао у оба облика као исправан, сопственим напорима дође до тачног закључка.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Izvinjavanje na Twitteru
« Одговор #8 : 8. 04. 2012. у 20.31 »
Na tviteru postoji neki robot @KazimoIzvini koji ispravlja korisnike kad god se nepravilno izvinjavaju (po njegovim pravilima).

Npr., ja sam u jednom tvitu napisao "izvinjavam se što kasnim" i on me ispravio.

Evo, ima ga i na fejsbuku:

http://www.facebook.com/KazimoIzvini

U opisu grupe stoji:

"Umesto svršeni glag. "IZVINITI SE" koristimo nesvršenim glag. "IZVINJAVATI SE"! Kažimo IZVINI, IZVINITE, umesto što se IZVINJAVAMO! Smeta mi to, i kao robotu i kao pužu."

Molim vaše mišljenje.

Molim, takođe, da Bruni prebaci temu ako sam promašio potforum.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #9 : 8. 04. 2012. у 20.53 »
Спојено. Наравно, обоје је потпуно стандардно.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #10 : 9. 04. 2012. у 14.21 »
Pa kako bi taj robot hteo da kažeš? Izvinim se što kasnim? Svašta. Što volim te što vole da se prave pametni, a nisu svesni da ispadaju glupi u društvu…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #11 : 9. 04. 2012. у 14.40 »
Hteo bi da kažeš Izvini(te) što kasnim. Ali sem što je, kao što kaže Joe, i (imperativ) izvini(te) i (prezent) izvinjavam se potpuno pravilan (ja stvarno ne znam kako ljudima takve gluposti padaju na pamet; ali to je u rangu nije zadnji nego poslednji, što je već postalo mantra polovine Srbije), loše je programiran i za to za šta je zamišljen, zato što ispravlja ljude i kad napišu cele nedelje se izvinjavam i sl.

(Sledeće bi nekome trebalo da padne na pamet da mora da se kaže Izvini(te) me što kasnim; a onda nekom trećem da mora Izvini(te) me za to što kasnim; a onda već nekom sledećem da treba reći Oprostite mi što kasnim itd.)
« Последња измена: 9. 04. 2012. у 14.45 vukvuk »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #12 : 9. 04. 2012. у 14.55 »
Valjda je jedina stvar gora od nepismenosti to kad se neko preterano pravi pismen…

Znate onu maksimu izvesnog nemačkog generala o pametnim ili glupim, vrednim ili lenjim oficirima? Da? Nije je na odmet ponoviti. Čovek se zvao Kurt fon Hamerštajn-Ekvord, što doduše svaki put moram iznova da izguglujem. Pa kaže, sa skraćenjima:

Цитат
Ja svoje oficire delim u četiri kategorije: postoje pametni, vredni, glupi i lenji. Obično se u jednoj osobi sretnu dve od tih karakteristika. Oni koji su pametni i vredni su vrlo retki — njima je mesto u generalštabu. Oni koji su glupi i lenji su najmnogobrojniji, i pogodni su za izvršavanje svakodnevnih rutinskih zadataka. Oni pak koji su pametni a lenji su sposobni za najviše vođstvo, jer poseduju i um i smirenost neophodnu za donošenje teških odluka. Ali se dobro pazite onih koji su glupi a vredni — ne treba im poveriti nikakvu odgovornost jer će izazvati samo nevolje.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #13 : 9. 04. 2012. у 15.39 »
Е, Дујо, ово иде на моју страницу на њикипедији као цитат године! :)

Иначе, то је врло слично оном Конфучијевом:

Ко не зна, а не зна да не зна, опасан је, избегавај га.
 Ко не зна, а зна да не зна, млад је, научи га.
 Ко зна, а не зна да зна, спава, пробуди га.
 Ко зна и зна да зна, мудар је, следи га.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Депутат

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 71
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #14 : 19. 04. 2012. у 12.09 »
…(ja stvarno ne znam kako ljudima takve gluposti padaju na pamet; …

Не знам да ли се ово односи и на оног ко је поставио ово питање тј. на мене. Не би ми се свидело да је то тако, али ако јесте, хоћу да вам скренем пажњу на неумесан тон наведене изјаве.

Да се вратим теми и питању одакле је то мени пало на памет: у руском је правилно извините, док се извиняюсь такође даје у речницима са напоменом да је у питању разговорна варијанта сниженог стила.
 
http://www.gramota.ru/spravka/trudnosti/36_89

Сама недоумица је код мене настала због међујезичке хомонимије.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #15 : 19. 04. 2012. у 13.12 »
Deputat, ne odnosi se na tebe, nego na autore pomenutog bota na tviteru.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #16 : 19. 04. 2012. у 13.20 »
…(ja stvarno ne znam kako ljudima takve gluposti padaju na pamet; …

Не знам да ли се ово односи и на оног ко је поставио ово питање тј. на мене. Не би ми се свидело да је то тако, али ако јесте, хоћу да вам скренем пажњу на неумесан тон наведене изјаве.

Meni se čini da je Vuk tu mislio na one sa FB grupe koji idu okolo i ispravljaju ljude (zapravo, oni ih ni ne ispravljaju, nego ih bukvalno love a onda kuju na stub srama i ismevaju), ne na tebe koji si pitao šta je ispravno. Između samouverenog ispravljanja ispravnih oblika i pitanja, tj. nedoumice da li je nešto ispravno ili nije, barem po meni, postoji ogromna razlika.

EDIT: Ups, vidim da je Miloš bio brži od mene. [fsmile]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Извините или извињавам се
« Одговор #17 : 20. 04. 2012. у 00.49 »
Da, svakako nisam tu mislio na Deputata, nego na onog koji je smislio robota (iako je, priznajem, i to bilo grubo).

Тагови: