Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 434378 пута)

0 корисника и 4 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #420 : 24. 03. 2013. у 12.24 »
Знам ја да је "велики екран" еуфемизам за биоскопско платно, али ми се чини да "мали екран" ипак мало смешно звучи.
Не бих рекао да је то баш еуфемизам, а за телевизор је довољно само екран, иако је уобичајено мали екран. Колики год да је, мањи је од биоскопског платна.

П.С. За Мају се слажем.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #421 : 24. 03. 2013. у 12.29 »
A može li na vašim prijemnicima (da ne sikira Šomija)?

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #422 : 24. 03. 2013. у 12.34 »
Није баш глупост, али и није да није: у једном јутарњем програму она прелепа Маја каже: "Као што можете видети на вашим малим екранима…". Не знам како ви, али мој телевизор има неких метар и кусур по дијагонали. Је ли то "мали екран", "средњи екран", или "велики екран"?

Знам ја да је "велики екран" еуфемизам за биоскопско платно, али ми се чини да "мали екран" ипак мало смешно звучи.
To je relativno stari kliše i nekada se koristio i u Burarskoj, a sada je skoro potpuno izostavljen.

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #423 : 24. 03. 2013. у 13.30 »
Ове недеље сам са ученицима ишла у Нови Сад на снимање квиза ,,Колико се познајемо".  Тематика квиза се тицала само историје Војводине. Изгледа да се не познајемо уопште. Водитељке су наводиле понуђене одговоре под а, бе, це и де, лого квиза урађен латинично, водитељке такође нису могле да се одлуче да ли је неко освојио четири бода или бодова…

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #424 : 24. 03. 2013. у 14.15 »
A u čemu je problem s latinicom i odgovarajućom abecedom?

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #425 : 24. 03. 2013. у 14.46 »
Није никакав проблем у абецеди.
Проблем је у томе што је већина мојих ученика недовољно писмена, што не знају шта је ћирилица и колико има гласова, што у писменим задацима и тестовима све више показују утицај других језика у правопису (нарочито енглеског, па све именице пишу великим словом), утицај интернет комуникације (нзм, нмг, нг, мрзм… ), па сам помислила како би било лепо да се у једној медијској кући (снимање се одвијало у  студију РТВ -а) утиче на њихову свест тако што ће се истицати оно што је правилно и примарно - а које ће писмо и језик одабрати касније, као пунолетне особе, тада је потпуно њихов избор. 

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #426 : 24. 03. 2013. у 15.13 »
Није никакав проблем у абецеди.
Проблем је у томе што је већина мојих ученика недовољно писмена, што не знају шта је ћирилица и колико има гласова, што у писменим задацима и тестовима све више показују утицај других језика у правопису (нарочито енглеског, па све именице пишу великим словом)…
Usput, pisanje svih imenica velikim slovom je osobina njemačkoga pravopisa, ne engleskoga. Ne mogu zamisliti da je njemački tako popularan kod tvojih učenika. Pisanje velikih slova pod utjecajem engleskoga bilo bi pisanje nekih kategorija imenica na taj način uprkos propisima srpskog (bosanskog, hrvatskog) pravopisa (nazive mjeseca, dana u tjednu (nedjelji, sedmici) itd., ne mogu se sjetiti što drugo).

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #427 : 24. 03. 2013. у 16.40 »
Usput, pisanje svih imenica velikim slovom je osobina njemačkoga pravopisa, ne engleskoga. Ne mogu zamisliti da je njemački tako popularan kod tvojih učenika. Pisanje velikih slova pod utjecajem engleskoga bilo bi pisanje nekih kategorija imenica na taj način uprkos propisima srpskog (bosanskog, hrvatskog) pravopisa (nazive mjeseca, dana u tjednu (nedjelji, sedmici) itd., ne mogu se sjetiti što drugo).

Очигледно је да имамо различите приоритете. Мени није важно толико одакле је грешка, колико то да је санирам, или бар смањим утицај ширења истих. Медији су највећи извор правописних катастрофа, те због тога сматрам да је погубно за омладину да се тим путем информишу, и да би било најидеалније када би медијске куће и личности биле свесне свог утицаја.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #428 : 24. 03. 2013. у 16.44 »
Usput, pisanje svih imenica velikim slovom je osobina njemačkoga pravopisa, ne engleskoga. Ne mogu zamisliti da je njemački tako popularan kod tvojih učenika. Pisanje velikih slova pod utjecajem engleskoga bilo bi pisanje nekih kategorija imenica na taj način uprkos propisima srpskog (bosanskog, hrvatskog) pravopisa (nazive mjeseca, dana u tjednu (nedjelji, sedmici) itd., ne mogu se sjetiti što drugo).

Очигледно је да имамо различите приоритете. Мени није важно толико одакле је грешка, колико то да је санирам, или бар смањим утицај ширења истих. Медији су највећи извор правописних катастрофа, те због тога сматрам да је погубно за омладину да се тим путем информишу, и да би било најидеалније када би медијске куће и личности биле свесне свог утицаја.
Ne bih rekao da su nam prioriteti različiti, nego sam primijetio očito netočne informacije i nisam se mogao uzdržiti. I ja tvrdo mislim da se treba izbjegavati utjecaj stranih jezika kada govoriš ili pišeš na maternjem jeziku.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #429 : 25. 03. 2013. у 03.23 »
Проблем је у томе што је већина мојих ученика недовољно писмена, што не знају шта је ћирилица и колико има гласова, што у писменим задацима и тестовима све више показују утицај других језика у правопису (нарочито енглеског, па све именице пишу великим словом), утицај интернет комуникације (нзм, нмг, нг, мрзм… ), па сам помислила како би било лепо да се у једној медијској кући (снимање се одвијало у  студију РТВ -а) утиче на њихову свест тако што ће се истицати оно што је правилно и примарно - а које ће писмо и језик одабрати касније, као пунолетне особе, тада је потпуно њихов избор.

Eh, a mnogo bi uticalo na njihovu svest da su voditeljke bile pismenije. :)

A i kao da je to primarno —  ta deca vrše i/ili trpe svakodnevno nasilje u školi (znam da se ponavljam, ali…), pa se niko nešto mnogo ne uzbuđuje da to promeni. Svaki se direktor, a i nastavnici, "šlogira" kada se pročuje neki slučaj iz "njihove" škole. U našoj školi? Ta nije moguće! Zli jezici! itd.

I uopšte, dajte, ljudi, prebolite više da mediji nisu bastioni neke pismenosti, a i opet —  ti mediji svakodevno promovišu lažne vrednosti, nasilje, mržnju, sad je kao mnogo da li je četiri boda ili bodova:)

Mislim, bez ljutnje, Marina, lepo je što ti brineš, ali ono, nije to toliko za potresanje pored svih drugih stvari.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #430 : 25. 03. 2013. у 07.09 »
… Mislim, bez ljutnje, Marina, lepo je što ti brineš, ali ono, nije to toliko za potresanje pored svih drugih stvari.

Ovako nešto čovek uglavnom ukapira posle godina nerviranja i borbe protiv vetrenjača. Bolje ikad nego nikad. I onda suzi krug nerviranja na svoje dvorištance i uživa. Mogu još samo deci da ukažem na to da nešto nije pravilno rečeno ili napisano.

Ван мреже расејан

  • матори зајебант
  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 177
  • Говорим: енглески, руски, мађарски. натуцам немачки, француски, италијански, шпански и општесловенску гомилу
  • Родно место: Зрењанин
    • Српски ми је матерњи језик
    • код мене
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #431 : 25. 03. 2013. у 09.56 »
- Добар ти је домаћи, само се не пише "хелихоптер" него "хеликоптер".
- Знам, мама, али морам тако да напишем, наставница свима прецрта црвеним ко напише са к.

То је било ’98 или ту негде.
прибор за јело није за јело

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #432 : 25. 03. 2013. у 10.21 »
Mogu još samo deci da ukažem na to da nešto nije pravilno rečeno ili napisano.
Сетих се оног вица кад је наставница дала задатак ученицима да напишу нешто о познатим женама. После им је замерила што су писали само о Цеци, Карлеуши, Мадони и сличним.
— Зашто нисте писали о неким другим познатим женама, рецимо о Марији Кири?
У разреду смех.
— Не каже се Марија Кири, него Мараја Кери.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #433 : 25. 03. 2013. у 11.02 »
Ma ne mislim na tuđu, već na svoju decu.  [bua] [pardon]
A i tu sam vrlo oprezna. :D

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #434 : 26. 03. 2013. у 04.15 »
Цитат
Potpredsednica Socijalističke partije Srbije Dijana Vukomanović navela je večeras, povodom saopštenja vršioca funkcije predsednika Vrhovnog kasacionog suda Dragomira Milojevića da je nedopustiva njena izjava da nije dobro da SNS smatra da bi njihovi ljudi trebalo da vode sve tri grane vlasti, da joj Ustav i zakoni Srbije dopuštaju slobodu mišljenja.

Ko je šta ovde naveo, saoštio, izjavio, smatrao…  [cesh]

Тагови: