Аутор тема: Nepostojano A u prilogu  (Прочитано 3099 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже nemanja

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 77
  • Говорим: engleski, norveški
  • Родно место: Veliko Gradište
    • Српски ми је матерњи језик
Nepostojano A u prilogu
« : 24. 04. 2015. у 13.35 »
Da li je u prilogu paralelno izvršeno nepostojano A? To je nepromenljiva reč, pa pretpostavljam da se ne računa da tu ima neke glasovne promene, jer je njegov oblik uvek isti, ukamenjen je.
« Последња измена: 24. 04. 2015. у 13.55 Duja »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Nepostojano A u prilogu
« Одговор #1 : 24. 04. 2015. у 14.02 »
Pa čini mi se da je pogrešno sâmo pitanje, tj. odgovor je "mu".  :gica:  "Nepostojano A" i nije baš glasovna promena kao što su ostale, u kojima dolazi do menjanja glasa iz osnovnog oblika — to je pre karakteristika paradigme ili morfologije nekih leksema.

Da pojasnim: ima li smisla pitati da li je "nepostojano A" izvršeno u obliku dobar ili u obliku dobra? Nema. Jedino što ima smisla reći je da se u paradigmi prideva dobar javlja nepostojano A. Pošto paralelno nema paradigmu, ne možemo govoriti ni o glasovnoj promeni.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Nepostojano A u prilogu
« Одговор #2 : 24. 04. 2015. у 16.10 »
А што је непостојано а ишта мање гласовна промена него палатализација? Имамо добАр-доб∅ра-доб∅ру : вуК-вуЧе-вуЦи. Како било, методолошки је неупоредиво боље решење алтернација, где нема основног облика, него два облика из парадигме алтернирају један с другим. Зашто би баш номинатив или аорист били основни облици, осим што су то најчешће етимолошки (али нису у примерима типа добар)?

Не бих био искључив око променљивости речи. И седам, осам су непроменљиве речи, па на основу облика седми, осморо установљујемо непостојано а. Али у таквим примерима, као и у разазнати, сазвежђе, босански, много је лакше утврдити гласовну промену, јер је у мотивној речи облик другачији, док се у овом специфичном случају за мотивну „реч“ (заправо, „облик“) узима средњи род ном. неодр. вида: паралелно. Шта знам, ако језичко осећање уочава везу са паралелан, ја не бих одрекао постојање непостојаног а.

Ван мреже nemanja

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 77
  • Говорим: engleski, norveški
  • Родно место: Veliko Gradište
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Nepostojano A u prilogu
« Одговор #3 : 24. 04. 2015. у 20.39 »
Bilo mi je konfuzno jer se pojavilo jedne godine na takmičenju, a nisam uspeo da pronađem rešenje. U međuvremenu sam pronašao ključ. Prema tom rešenju, u prilogu paralelno nije izvršena glasovna promena.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Nepostojano A u prilogu
« Одговор #4 : 24. 04. 2015. у 20.48 »
Klasično trik pitanje na koje je jedini ispravan odgovor u glavi sastavljača. >:(

Тагови: