Аутор тема: Predikativne rečenice  (Прочитано 11286 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Predikativne rečenice
« : 10. 04. 2015. у 17.52 »
Цитат
Овим путем бих Вас молила да ми објасните предикативне реченице, као врсту зависносложених реченица, јер се у оквиру синтаксе те реченице никада нису посебно издвајале. Наиме, у Републици Српској у уџбенику Српски језик и култура изражавања наводи се примјер ,,То је било као да сам тражио неко егзотично јело’’, гдје је као зависна предикативна истакнута реченица ’’као да сам тражио неко егзотично јело’’. Интересује ме како објаснити да се унутар једног предикатива може наћи опет предикат и да ли су ово уопште релевантни примјери.Захваљујем унапријед на одговору.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Predikativne rečenice
« Одговор #1 : 11. 04. 2015. у 15.05 »
Па не може то бити врста зависних реченица. Традиционалне врсте реченица имају различите функције у реченици и различите вредности: именичку, придевску, прилошку (што се најчешће издваја), али, ево, и предикативну (ако је то уопште посебна вредност, а не подврста трију наведених).

Дакле, реченице с именичком (нпр. изрична), придевском (нпр. односна) и прилошком (нпр. месна) конституентском вредношћу све могу обављати функцију именског дела предиката, допунског предикатива или сл.:

Он може да буде шта год пожели.
Он постаје какав је хтео да буде.
Он је био где су га сместили.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Predikativne rečenice
« Одговор #2 : 22. 05. 2022. у 12.19 »
Аутори уџбеника ово објашњавају тиме да зависна реченица може вршити функцију предикатива као именског дијела предиката, а да је посебна реченица у наведеном примјеру добијена увођењем личног глаголског облика (сам тражио). Е сад, да ли су они на своју руку измислили ове реченице као посебну врсту, то ја не могу да знам. Било како било, оне су остале и у овогодишњем донекле другачијем издању тог уџбеника.

Тагови: mejl