Аутор тема: X  (Прочитано 26362 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: X
« Одговор #60 : 13. 07. 2012. у 13.53 »
Farenhajte, ja sam najpre mislio da se ti zalažeš da se apsolutno svako raščitavanje slova mora pisati s velikim početnim slovom (što je svakako netačno, kontraprimera ima koliko ’oćeš). Tek iz tvog odgovora Stoundaru (povodom x-ose), shvatio sam da se zapravo zalažeš za otprilike ovakvo pravilo: „Ako bez raščitavanja imamo veliko slovo, onda i prilikom raščitavanja raščitano ime započinjemo velikim slovom“. Jesam li u pravu? Ako jesam, onda moram priznati da mi nije odmah pao na pamet neki kontraprimer, ali ipak kasnije nađoh jedan u P10: be-se-že vakcina (tačka 91a). Otuda smatram da velika grafema ne povlači nužno veliko početno slovo u raspisivanju, već se ono koristi samo kada postoji neko pravilo koje se primenjuje na konkretan slučaj (tipa, pravilo o vlastitim imenicama). Kako ovde ne vidim takvo konkretno pravilo, slažem se s onima koji smatraju da je ispravno Dosije iks.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: X
« Одговор #61 : 13. 07. 2012. у 17.01 »
Ne vidim nikakvu semantičku, tvorbenu, upotrebnu, kakvu hoćeš vezu između Dosijea Iks i be-se-že vakcine, cedea, pisija i tako toga.

Vidim svaku semantičku, tvorbenu, upotrebnu, kakvu hoćeš vezu između Dosijea Iks i vitamina Be.

I molio bih da se moji stavovi ne ekstrapoliraju u oblasti za koje nisu ni izrečeni ni namenjeni, pa da se onda te ekstrapolacije "vraćaju nazad" kao sredstvo za obaranje. Ili me obori tako što ćeš u literaturi i praksi naći "vitamin be" i "mercedes klase ce" (kao primere direktno najsrodnije tekućem pitanju) ili nemoj da me obaraš nikako.
« Последња измена: 13. 07. 2012. у 17.05 Farenhajt »

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: X
« Одговор #62 : 13. 07. 2012. у 21.53 »
I molio bih da se moji stavovi ne ekstrapoliraju u oblasti za koje nisu ni izrečeni ni namenjeni, pa da se onda te ekstrapolacije "vraćaju nazad" kao sredstvo za obaranje.

Moja ekstrapolacija bila je izrečena u formi pitanja; kulturno sam pitao da li tako glasi tvoja interpretacija nekog pravila gde bi se i ova dilema svrstala, ili pak imaš u vidu nekakvu drugačiju interpretaciju. A ovo sve zbog toga što se, za ovih pet stranica diskusije, nisi niti jedan jedini put udostojio da navedeš bilo kakvo iole uopšteno pravilo (ili pak tvoju interpretaciju nekog pravila) pod šta smatraš da i ovo potpada. Apsolutno sve što si navodio jeste isključivo gomila drugih primera gde imamo veliko početno slovo pri iščitavanju. Od tih primera neki su više ličili na ovaj naš, neki manje, do te mere da pojedini blage veze nisu imali s ovim (npr. Ef-Bi-Aj — pa i ptici na grani je jasno da je to skraćenica za vlastito ime organizacije!). A da ne pominjem tvoj primer Be-dur, strateški odabran da pokaže kako i tu imamo veliko slovo, a ujedno si mudro preskočio primer be-mola! Šta, Be-dur ima drastično jače semantičke, tvorbe, upotrebne, kakve god hoćeš veze sa Dosijeom Iks/iks nego što ima be-mol??

Otuda, moja gornja ekstrapolacija nastala je pod pretpostavkom da ti imaš neku širu sliku u glavi za ceo ovaj slučaj, te sam nagađao kakvi bi ti ta šira slika mogla biti. Ono što sam izneo bilo je jedino što sam uspeo smisliti, a što se uklapa uz sve primere koje si navodio, i što ujedno isključuje kontraprimere koje su drugi navodili. Super, iz poslednje poruke sam saznao da sam loše nagađao; jedino što i dalje nismo saznali pod koje opšte pravilo ovo svrstavaš. (Svakako ne „Dosije Iks se piše tako jer se i imena vitamina pišu velikim slovom“. Posebno ne „Dosije Iks se piše tako jer se Be-dur piše tako, a be-mol preskačemo jer ne odgovara onome što ovde zastupam“.) Ili će prosto biti pogrešna moja pretpostavka da ti uopšte imaš neku širu sliku gde ovo svrstavaš, već planiraš da večno nabacuješ pažljivo probrane primere koji ti odgovaraju?

Isključujem se s teme.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: X
« Одговор #63 : 13. 07. 2012. у 22.47 »
OK. To bi bilo to. Ovde nema šta više da se kaže, a nećemo da krenemo u prepucavanje. Stoga, [lock]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: